Vismand: CO2-rabat har ikke noget med klimaet at gøre

Skatteministeriet har netop offentliggjort, hvor meget CO2-rabatten til Aalborg Portland og andre virksomheder konkret løber op i. Et trecifret millionbeløb, der ifølge økonomiske vismand i højere grad afspejler jobsikkerhed.

I sin klimaplan vil regeringen give CO2-rabatten vil virksomheder, der arbejder med "mineralogiske processer". Heriblandt Aalborg Portland, der producerer cement. Arkivfoto..

21.09.2022

CSR.dk

Da regeringen tilbage i juni måned præsenterede sin nye klimaftale, blev det særligt klimarabatten til cementfabrikken Aalborg Portland, der kom til debat.

Rabatten favoriserer ikke kun cementvirksomheden, men også andre virksomheder, der opererer med såkaldte mineralogiske processer. Rabatten gør således, at disse aktører ikke skal betale lige så meget i CO2-afgift som andre virksomheder.

Og på baggrund af tal fra skatteminister Jeppe Bruus (S) til Folketinget, udgør rabatten godt 700 millioner kroner i 2030.

Læs også: Dansk Industri under skarp kritik for at ville holde niveauet på CO2-afgifter nede

Det skriver Berlingske.

Et millionbeløb, der får miljøøkonomisk vismand Lars Gårn Hansen til at konstatere, at rabatten egentlig ikke har noget med klimaet at gøre, men at det nok mere handler om at fastholde arbejdspladser i cementindustrien.

Og ifølge de økonomiske vismænd vil det koste samfundet omkring én milliard kroner om året at fastholde dem.

Skatteministeriet kommer med beregningen i anledning af et spørgsmål fra Enhedslisten, der trådte ud af forhandlingerne netop på grund af CO2-rabatten.

Læs også: Megaprojekt bag test af CO2-fangst hos Aalborg Portland

”Man bliver nødt til at spørge, om pengene er givet godt ud, når det er til noget, som sviner så meget. Det er flot at bruge 700 millioner kroner på at insistere på at opretholde en ekstremt forurenende produktion i Danmark”, siger Søren Søndergaard, folketingsmedlem hos Enhedslisten.

I 2021 udledte Aalborg Portland 2,34 millioner ton CO2 og er Danmarks største udleder. Landets næststørste udleder er Nordic Sugar med 162.000 ton CO2 - det viser tal fra 2019.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense