Vismand: CO2-rabat har ikke noget med klimaet at gøre

Skatteministeriet har netop offentliggjort, hvor meget CO2-rabatten til Aalborg Portland og andre virksomheder konkret løber op i. Et trecifret millionbeløb, der ifølge økonomiske vismand i højere grad afspejler jobsikkerhed.

I sin klimaplan vil regeringen give CO2-rabatten vil virksomheder, der arbejder med "mineralogiske processer". Heriblandt Aalborg Portland, der producerer cement. Arkivfoto..

21.09.2022

CSR.dk

Da regeringen tilbage i juni måned præsenterede sin nye klimaftale, blev det særligt klimarabatten til cementfabrikken Aalborg Portland, der kom til debat.

Rabatten favoriserer ikke kun cementvirksomheden, men også andre virksomheder, der opererer med såkaldte mineralogiske processer. Rabatten gør således, at disse aktører ikke skal betale lige så meget i CO2-afgift som andre virksomheder.

Og på baggrund af tal fra skatteminister Jeppe Bruus (S) til Folketinget, udgør rabatten godt 700 millioner kroner i 2030.

Læs også: Dansk Industri under skarp kritik for at ville holde niveauet på CO2-afgifter nede

Det skriver Berlingske.

Et millionbeløb, der får miljøøkonomisk vismand Lars Gårn Hansen til at konstatere, at rabatten egentlig ikke har noget med klimaet at gøre, men at det nok mere handler om at fastholde arbejdspladser i cementindustrien.

Og ifølge de økonomiske vismænd vil det koste samfundet omkring én milliard kroner om året at fastholde dem.

Skatteministeriet kommer med beregningen i anledning af et spørgsmål fra Enhedslisten, der trådte ud af forhandlingerne netop på grund af CO2-rabatten.

Læs også: Megaprojekt bag test af CO2-fangst hos Aalborg Portland

”Man bliver nødt til at spørge, om pengene er givet godt ud, når det er til noget, som sviner så meget. Det er flot at bruge 700 millioner kroner på at insistere på at opretholde en ekstremt forurenende produktion i Danmark”, siger Søren Søndergaard, folketingsmedlem hos Enhedslisten.

I 2021 udledte Aalborg Portland 2,34 millioner ton CO2 og er Danmarks største udleder. Landets næststørste udleder er Nordic Sugar med 162.000 ton CO2 - det viser tal fra 2019.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle