Vismand: CO2-rabat har ikke noget med klimaet at gøre

Skatteministeriet har netop offentliggjort, hvor meget CO2-rabatten til Aalborg Portland og andre virksomheder konkret løber op i. Et trecifret millionbeløb, der ifølge økonomiske vismand i højere grad afspejler jobsikkerhed.

I sin klimaplan vil regeringen give CO2-rabatten vil virksomheder, der arbejder med "mineralogiske processer". Heriblandt Aalborg Portland, der producerer cement. Arkivfoto..

21.09.2022

CSR.dk

Da regeringen tilbage i juni måned præsenterede sin nye klimaftale, blev det særligt klimarabatten til cementfabrikken Aalborg Portland, der kom til debat.

Rabatten favoriserer ikke kun cementvirksomheden, men også andre virksomheder, der opererer med såkaldte mineralogiske processer. Rabatten gør således, at disse aktører ikke skal betale lige så meget i CO2-afgift som andre virksomheder.

Og på baggrund af tal fra skatteminister Jeppe Bruus (S) til Folketinget, udgør rabatten godt 700 millioner kroner i 2030.

Læs også: Dansk Industri under skarp kritik for at ville holde niveauet på CO2-afgifter nede

Det skriver Berlingske.

Et millionbeløb, der får miljøøkonomisk vismand Lars Gårn Hansen til at konstatere, at rabatten egentlig ikke har noget med klimaet at gøre, men at det nok mere handler om at fastholde arbejdspladser i cementindustrien.

Og ifølge de økonomiske vismænd vil det koste samfundet omkring én milliard kroner om året at fastholde dem.

Skatteministeriet kommer med beregningen i anledning af et spørgsmål fra Enhedslisten, der trådte ud af forhandlingerne netop på grund af CO2-rabatten.

Læs også: Megaprojekt bag test af CO2-fangst hos Aalborg Portland

”Man bliver nødt til at spørge, om pengene er givet godt ud, når det er til noget, som sviner så meget. Det er flot at bruge 700 millioner kroner på at insistere på at opretholde en ekstremt forurenende produktion i Danmark”, siger Søren Søndergaard, folketingsmedlem hos Enhedslisten.

I 2021 udledte Aalborg Portland 2,34 millioner ton CO2 og er Danmarks største udleder. Landets næststørste udleder er Nordic Sugar med 162.000 ton CO2 - det viser tal fra 2019.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København