Virksomhedsledere til møde med Barroso forud for klimatopmøde

Virksomhedsledere fra nogle af EU's største virksomheder mødte i sidste uge José Manuel Barroso, formand for Europa-Kommissionen, for at understrege betydningen af den klimaaftale, som skal fastsættes i København i december.

José Manuel Barroso - formand for Europa-Kommissionen.

25.11.2009

CSR.dk

Den tværsektorielle gruppe af virksomheder omfatter mange kendte navne som Deutsche Telekom, Philips, Shell, og Vodafone. Gruppen mener, at EU bør gøre alt for at ”bevare sin førerposition ved at fastlægge en kortsigtet, global aftale med andre industrielle lande om reduktion af drivhusgasudledninger på 30 procent inden 2020. Samtidig skal EU tilskynde udviklingslandene til at tage ansvar ved at opstille vidtrækkende klimamål.”
Virksomhederne advarer om, at EU's fordel som førende klimaleder på den drivhusgasfattige dagsorden er ”truet”, da andre lande bruger deres økonomiske incitamentpakker til at fremme investeringer i grøn teknologi. Virksomhederne beder derfor om ”offentlig støtte til smart grøn vækst”. De understreger også behovet for flere krav til energi og køretøjer, grønnere elproduktion og infrastrukturprojekter. På mødet udleverede virksomhedslederne en kopi af Københavns kommuniké - en erklæring udarbejdet af ’the EU Corporate Leaders Group’. Erklæringen er anerkendt som den endelige opgørelse fra det internationale erhvervsliv forud for topmødet. Det opfordrer verdens ledere til at blive enige om ”en ambitiøs, robust og retfærdig global aftale om klimaændringer, som er i troværdig overensstemmelse med den presserende krise, verden står over for i dag.” Det er nu blevet underskrevet af mere end 750 virksomheder placeret i over 50 lande, herunder USA, Europa, Japan, Australien og Canada, samt Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika. Virksomhederne tæller både verdens største virksomheder og nogle af verdens mest kendte brands samt både små og mellemstore virksomheder.
-JR

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense