Virksomheders 2030-indsatser er ikke på sporet

Verdens mest omfattende bæredygtighedsstudie konkluderer, at virksomheders bæredygtighedsindsatser slet ikke er på sporet for at nå 2030-målene.

”Der er under 4.000 dage tilbage til skæringsdatoen for 2030-målene, og i den kontekst er virksomhedsledere verden over ikke tilfredse med udviklingen", siger CEO og Executive Director i FN Global Compact, Lise Kingo..

20.11.2019

CSR.dk

Sådan lyder det blandt administrerende direktører fra hele verden i et nyt studie om virksomheders bæredygtighedsindsatser udarbejdet af FN Global Compact og Accenture.

Kun 21 procent af toplederne mener således, at virksomheder spiller en kritisk rolle i at bidrage til verdensmålene, og under halvdelen (48 procent) integrerer bæredygtighed i deres virksomheds processer. 

På trods af fremskridt og innovation siden verdensmålene blev vedtaget i 2015 har socioøkonomiske, geopolitiske og teknologiske usikkerheder i løbet af de sidste fire år stået i vejen for de administrerende direktørers indsatser omkring bæredygtighed.

”Der er under 4.000 dage tilbage til skæringsdatoen for 2030-målene, og i den kontekst er virksomhedsledere verden over ikke tilfredse med udviklingen. Derfor forsøger de nu at råbe deres brancher op for at optrappe indsatserne og gøre engagementet konkret”, siger CEO og Executive Director i FN Global Compact, Lise Kingo, og fortsætter:

”Udfordringens størrelse er enorm, og den kræver, at alle stakeholdere inklusive regeringer, embedsmænd, forretningsledere, investorer, aktionærer, det civile samfund og den akademiske verden arbejder sammen for at accelerere forandringerne”.

Hidtil mest omfattende undersøgelse
Undersøgelsen trækker på indsigter fra mere end 1.000 administrerende direktører i mange af verdens førende virksomheder. Sammen med FN Global Compact Progress-rapporten, som undersøgte næsten 1.600 virksomheder i mere end 100 lande, er undersøgelsen den mest omfattende til dato omkring virksomheders bidrag til 2030-målene for bæredygtig udvikling.

Selv om forandringerne ikke sker hurtigt nok, så gør virksomhederne noget. Hele 99 procent af de administrerende direktører i undersøgelsen siger, at bæredygtighed er afgørende for deres virksomheds fremtidige succes, og 81 procent af virksomhederne gør noget i dag i forhold til de globale mål.

”Bæredygtighed er afgørende for organisationers konkurrenceevne og i stigende grad bliver det også vigtigt i forhold til vækst, indtjening og tillid, derfor er det på høje tid, at ledere integrerer de globale mål i deres virksomhedsstrategi og -formål. Og teknologi kan meget vel være løftestangen til at komme videre med de globale mål”, siger Jakob Kaad, Director & Strategy Lead, Accenture Strategy Danmark.

Læs også: Rapport: På tide at Danmark løfter bæredygtighedsindsatsen

Indsatserne giver dog endnu ikke de resultater, der er nødvendige for at nå de globale mål til 2030. Virksomhederne i undersøgelsen giver udtryk for, at de væsentligste grunde til dette er, at de ikke mærker en efterspørgsel i markedet (28 procent), og mere end halvdelen (55 procent) forklarer sig med, at de er underlagt et stort pres for omkostningseffektivitet.

- JMA

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K