To virksomheder satser på innovativ plastteknologi

En særlig teknologi, der kan smelte plastik og lave det om til nye produkter, kan måske blive det, der kan bane vejen for bedre genanvendelse. Det mener to virksomheder, der allerede er godt i gang med at bruge metoden.

Teknologien bruger en metode, der hedder pyrolyse, som kan smelte plastikken ved så høje temperaturer, at det laves til olie. Denne olie kan derefter omdannes til andre plastikprodukter. Arkivfoto..

21.12.2022

CSR.dk

At få sorteret nok plastik, som kan genanvendes, er en udfordring i Danmark – men også et potentielt guldæg for virksomheder.

Det de har to selskaber, danske WPU og norske Quantafuel sat sig for at bevise gennem såkaldt kemisk genanvendelse.

Det skriver Børsen.

Læs også: Nyt dansk samarbejde sikrer genanvendelse af toiletters plastikcisterner

Teknologien hedder pyrolyse, og her bliver plastikaffaldet behandlet under så høje temperaturer uden ilt, at det bliver til olie – olien kan derefter omdannes til ny plast og andre produkter.

Quantafuels har blandt andet en tysk partner, kemivirksomheden BASF, der bruger transport- og termokasser lavet af denne olie.

Stort potentiale
I øjeblikket er processen med omdannelse af plastikaffald i Danmark ’mekanisk’, hvilket vil sige, at maskiner sorterer og renser plastikken. En del af det kan dog ikke rengøres, fordi der mangler teknologi på området.

Og her er WPU og Quantafuels metode innovativ, fordi den kan omdanne selv det mest snavsede plastikaffald.

Sidstnævnte har allerede en færdigbygget fabrik i Skive, som årligt behandler omkring 20.000 tons plastikaffald.

Læs også: Miljøorganisationer rydder op i verdens floder

Planen er nu at etablere en kemisk fabrik i Esbjerg, som skal kunne smelte op mod 80.000 ton om året.

”Vi skal gøre brug af både mekanisk og kemisk genanvendelse, hvis vi vil have en høj genanvendelsesgrad i Danmark,” siger Lars Rosenløv, administrerende direktør hos Quantafuels, til Børsen.

Ifølge ham skal teknologien kunne reducere omkring 70 procent af klimabelastningen i forhold til afbrænding af plastik.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København