Virksomheder nøler stadig med skattegennemsigtigheden

Ansvarlig og bæredygtig virksomhedsdrift vinder frem blandt andet ved brug af værktøjet ESG. Det øger også fokus på ansvarlig skattebetaling, men netop her har øget opmærksomhed ikke resulteret i øget gennemsigtighed.

PRI-rapport fortæller at det er de europæiske virksomheder, der indtil videre er de bedste til at udgive opgørelser for deres land-for-land skattebetaling. Arkivfoto.

28.07.2021

CSR.dk

Der er stadig udbredt hemmelighedskræmmeri omkring transnationale virksomheders skattebetaling i verden. Det er på trods af, at en ESG-bølge sætter fokus på miljømæssig og socialt bevidst virksomhedsdrift.

Men det bør stoppe nu, skriver chefredaktør Steen Rosenbak i FINANS. For også skatteområdet får en voksende betydning for verdens indflydelsesrige investorer, der stiller stigende krav til god ESG-adfærd. Når virksomheder ikke er gennemsigtige med deres skattebetaling, giver det indtrykket af, at de har noget at skjule, argumenterer han.

Europa i top siger ikke meget

PRI er en FN-støttet organisation, hvis mål er at introducere principper for ansvarlig investering på de finansielle markeder, som for nylig har udgivet en rapport på området.

Den viser, at det er de europæiske virksomheder, der indtil videre er de bedste til at sætte mål for gennemsigtig skattebetaling, samt udgive opgørelser for deres land-for-land skattebetaling.

Læs også: Fire gode grunde til at arbejde med ESG

Men det skal ikke forblænde os, påpeger Steen Rosenbak. Globalt er det nemlig kun syv procent af virksomheder, der formår det. Samtidig er Europas første plads kun opnået, fordi niveauet overordnet er så lavt. Med andre ord må PRI’s rapport ikke blive en årsag til at læne sig tilbage for de danske såvel som europæiske transnationale virksomheder.

I stedet for at blot at rapportere, hvordan deres samlede indkomst og skattebetaling fordeler sig på de lande, de agerer i, til diverse skattemyndigheder, bør virksomheder nu tage det næste skridt. Det indebærer at gøre de samme rapporter tilgængelige også for investorer og alle andre interesserede.

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online