Virksomheder får millioner til grøn omstilling

Grøn Omstillingsfond har netop uddelt 25 millioner kroner til 40 virksomheder, der blandt andet vil minimere madspild, genbruge udtjente kunstgræsplæner og fremstille strukturtapeter uden brug af PVC.

Grøn Omstillingsfond har netop uddelt 25 millioner kroner til 40 virksomheder, der blandt andet vil minimere madspild og genbruge udtjente kunstgræsplæner..

07.02.2014

CSR.dk

Grøn Omstillingsfond har uddelt 25 millioner kroner til i alt 40 udvalgte virksomheder med projekter, der blandt andet består i at minimere madspild, genbruge udtjente kunstgræsplæner og fremstille strukturtapeter uden brug af PVC.

11 af projekterne har sammenlagt fået 18 millioner kroner til medfinansiering af en grøn omstilling af deres forretning. De resterende 29 er udvalgt til at deltage i et acceleratorprogram, som Grøn Omstillingsfond, de danske regioner og Bornholms regionskommunes står bag.

Læs også: Miljøministeriet belønner grønne ideer

Ifølge Anders Hoffman, der er viedirektør i Erhvervsstyrelsen, har danske virksomheder gode muligheder for at skabe vækst og arbejdspladser ved en grøn omstilling af deres forretning. Men det kan være svært for den enkelte virksomhed at finde ressourcer til at sætte gang i omstillingen.

”Grøn omstillingsfond stiller ressourcer til rådighed for dem, der har ambitioner, vilje og mod til at skabe vækst, men mangler de afgørende ekstra ressourcer”, siger vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Anders Hoffmann.

Acceleratorprogram skal skabe bæredygtig forretning
Det acceleratorprogram, som 29 af virksomhederne er udvalgt til, giver virksomhederne mulighed for at omdanne deres nuværende forretning til en bæredygtig forretningsplan og samtidigt tjene penge.

Læs også: Tid til at holde øje med millionerne til grøn omstilling

Programmet består af to faser. I første fase har virksomhederne fået 250.000 kroner til at udvikle deres plan. I næste fase kan de søge om yderligere en million kroner til at eksekvere planen. Virksomhederne investerer selv mindst det samme beløb i den grønne forretningsplan.

Grøn omstillingsfond har netop åbnet for en ny ansøgningsrunde, hvor virksomheder med perspektivrige grønne projekter kan søge medfinansiering.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark