Virksomheder bruger kritiserede certifikater til at skære i klimatal

Selvom de er stærkt udskældte på markedet, bruger flere danske virksomheder stadig certifikater for grøn strøm. Ifølge selskaberne findes der nemlig ikke bedre alternativer.

Kritikere af certificeringen mener, at finanseringen af den er for billig til at kunne opføre nye energianlæg - eksempelvis solceller. Arkivfoto. .

22.03.2023

CSR.dk

Ifølge Børsens årlige gennemgang af bæredygtighedsrapporter fra landets 24 største børsnoterede virksomheder, har flere af dem skåret 50 procent af klimabelastningen fra scope 1 og 2 gennem opkøb af såkaldte oprindelsescertifikater for grøn strøm.

Certifikaterne gør imidlertid ikke en reel forskel for klimaet, da de er for billige til at finansiere opførelsen af nye vedvarende energianlæg, lyder kritikken blandt andet.

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

De virksomheder, der benytter sig af grøn strøm til at mindske sin klimabelastning, forklarer, at metoden i øjeblikket er standarden for at nedbringe CO2-udledningen fra el, og at den indgår i Science Based Targets Initiative.

“Som andre større virksomheder med et godkendt SBTI-mål følger vi GHG-protokollen, som er den internationalt anerkendte standard for at opgøre CO2e. Den benytter market based-metoden til at opgøre emissioner, og ifølge den er det netop oprindelsescertifikater, som kan bruges til at nedbringe scope 2-emissionerne,” skriver eksempelvis Pandora i en mail til Børsen.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle