Vindmøllebranchen er tilbage på sporet

Efter flere magre kriseår vejres der morgenluft i vindmølleindustrien. 2014 blev det bedste år, siden krisen startede.

Vindmølleindustrien er for alvor kommet sig ovenpå krisen efter nogle magre år. Det viser tal for 2.

28.05.2015

CSR.dk

Efter et stærkt år for den danske vindmølleindustri, er branchen nu tilbage som et af de vigtigste eksporterhverv i Danmark. Det viser nye tal fra brancheorganisationen Vindmølleindustrien.

Således steg omsætningen med 7,4 procent, hvilket er det bedste resultat, siden branchen toppede i 2008-2009.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Jan Hylleberg, adm. direktør i Vindmølleindustrien slår fast, at 2014 dermed blev året, hvor vindmøllebranchen vristede sig fri af krisen, og at man nu kan se fremad.

 ”Samlet set betyder tallene, at langt størstedelen af virksomhederne nu kan lægge de meget svære år som blandt andet 2013 helt bag sig. Det skyldes hårdt arbejde med tiltag og strategier kombineret med global markedsfremgang, som virksomhederne i Danmark har formået at udnytte meget flot”, udtaler han i en pressemeddelelse.

Læs også: Eksporten af grøn energiteknologi vækster kraftigt

I 2014 var den danske omsætning på 84,4 mia. kr. for vindmøllebranchen. Samlet set blev 63,3 pct. af omsætningen eksporteret, svarende til 53,5 mia. kr., og dermed tegner vindmøllebranchen sig alene for 5,2 pct. af den totale danske eksport i året. Det højeste niveau siden 2008-2009.

Danmarks vindmøllebranche er dog ikke noget alene om at vokse, viser tallene fra den internationale vindorganisation GWEC. Det globale marked for vindenergi slog iføgle dem rekord i 2014 med knap halvdelen af det globale marked placeret i Kina. Kinesiske vindmølleproducenter vokser således også markant, og hvor Danmark havde en dominerende markedsposition før 2008, bliver det næppe tilfældet igen.

"Vi har en ny virkelighed, hvor tyngdepunktet i branchen i dag er på vej mod Asien," forklarer Poul Houman Andersen, professor ved Institut for Økonomi og Ledelse ved Aalborg Universitet, til windpower.org. "Det kan være svært at matche den skala de kinesiske aktører har."

Ifølge professoren er det vigtigt, at man i Danmark ikke forsøger at holde fast på de nuværende styrkepositioner, men istedet formår at udvikle og udforde den eksisterende viden og måde at arbejde med vindenergi.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup