Vindmøllebranchen er tilbage på sporet

Efter flere magre kriseår vejres der morgenluft i vindmølleindustrien. 2014 blev det bedste år, siden krisen startede.

Vindmølleindustrien er for alvor kommet sig ovenpå krisen efter nogle magre år. Det viser tal for 2.

28.05.2015

CSR.dk

Efter et stærkt år for den danske vindmølleindustri, er branchen nu tilbage som et af de vigtigste eksporterhverv i Danmark. Det viser nye tal fra brancheorganisationen Vindmølleindustrien.

Således steg omsætningen med 7,4 procent, hvilket er det bedste resultat, siden branchen toppede i 2008-2009.

Læs også: Danmark fordobler eksport af vandteknologi til Kina

Jan Hylleberg, adm. direktør i Vindmølleindustrien slår fast, at 2014 dermed blev året, hvor vindmøllebranchen vristede sig fri af krisen, og at man nu kan se fremad.

 ”Samlet set betyder tallene, at langt størstedelen af virksomhederne nu kan lægge de meget svære år som blandt andet 2013 helt bag sig. Det skyldes hårdt arbejde med tiltag og strategier kombineret med global markedsfremgang, som virksomhederne i Danmark har formået at udnytte meget flot”, udtaler han i en pressemeddelelse.

Læs også: Eksporten af grøn energiteknologi vækster kraftigt

I 2014 var den danske omsætning på 84,4 mia. kr. for vindmøllebranchen. Samlet set blev 63,3 pct. af omsætningen eksporteret, svarende til 53,5 mia. kr., og dermed tegner vindmøllebranchen sig alene for 5,2 pct. af den totale danske eksport i året. Det højeste niveau siden 2008-2009.

Danmarks vindmøllebranche er dog ikke noget alene om at vokse, viser tallene fra den internationale vindorganisation GWEC. Det globale marked for vindenergi slog iføgle dem rekord i 2014 med knap halvdelen af det globale marked placeret i Kina. Kinesiske vindmølleproducenter vokser således også markant, og hvor Danmark havde en dominerende markedsposition før 2008, bliver det næppe tilfældet igen.

"Vi har en ny virkelighed, hvor tyngdepunktet i branchen i dag er på vej mod Asien," forklarer Poul Houman Andersen, professor ved Institut for Økonomi og Ledelse ved Aalborg Universitet, til windpower.org. "Det kan være svært at matche den skala de kinesiske aktører har."

Ifølge professoren er det vigtigt, at man i Danmark ikke forsøger at holde fast på de nuværende styrkepositioner, men istedet formår at udvikle og udforde den eksisterende viden og måde at arbejde med vindenergi.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods