Vindmølle-ejere stopper møllerne i hård blæst

Vindmølle-ejere risikerer fra 1. oktober at skulle betale for at slippe af med deres strøm i kraftigt blæsevejr. Derfor har de udviklet et system, der automatisk stopper møllerne.

15.09.2009

CSR.dk

Fra 1. oktober stopper Danmarks vindmøller, når den såkaldte spotpris bliver negativ, og mølle-ejerne skal betale for at komme af med deres strøm. Det sker typisk, når vindmøllernes produktion er på sit højeste i kraftigt blæsevejr, skriver Ingeniøren.dk. Hidtil har hverken mølle-ejere eller andre strømproducenter skullet betale for at komme af med strømmen. Men med risiko for negative priser ser mølle-ejerne ingen anden udvej end at lukke deres vedvarende energikilde ned og først lade vingerne snurre, når det ikke længere koster dem penge at producere strøm. Vindmølle-ejernes elhandelsselskab har udviklet et system, så de ældre møller får en SMS, der stopper produktionen, mens de nyere møller i forvejen er regulerbare, så vingerne kan standses.
”Vi har udviklet et overordnet scada-system, der kan overvåge og fjernstyre vindmøller. For at kommunikere med møller, der er sat op for mere end to år siden, sender vi SMS. Så når møllerne skal stoppe, får de et stopsignal og et startsignal igen, når vingerne skal begynde at dreje,” forklarer Niels Dupont, direktør for Vindenergi Danmark.
Det kræver imidlertid en investering på 10.000 kroner til en SMS-boks:
”Den investering venter mange måske med, til prisen bliver negativ, og det er jo ikke sikkert, at alle mølle-ejere vil være med,” siger Niels Dupont, som, ligesom mølle-ejerne selv, langt fra er glad for at skulle stoppe de danske vindmøller.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle