Vindmølle-ejere stopper møllerne i hård blæst

Vindmølle-ejere risikerer fra 1. oktober at skulle betale for at slippe af med deres strøm i kraftigt blæsevejr. Derfor har de udviklet et system, der automatisk stopper møllerne.

15.09.2009

CSR.dk

Fra 1. oktober stopper Danmarks vindmøller, når den såkaldte spotpris bliver negativ, og mølle-ejerne skal betale for at komme af med deres strøm. Det sker typisk, når vindmøllernes produktion er på sit højeste i kraftigt blæsevejr, skriver Ingeniøren.dk. Hidtil har hverken mølle-ejere eller andre strømproducenter skullet betale for at komme af med strømmen. Men med risiko for negative priser ser mølle-ejerne ingen anden udvej end at lukke deres vedvarende energikilde ned og først lade vingerne snurre, når det ikke længere koster dem penge at producere strøm. Vindmølle-ejernes elhandelsselskab har udviklet et system, så de ældre møller får en SMS, der stopper produktionen, mens de nyere møller i forvejen er regulerbare, så vingerne kan standses.
”Vi har udviklet et overordnet scada-system, der kan overvåge og fjernstyre vindmøller. For at kommunikere med møller, der er sat op for mere end to år siden, sender vi SMS. Så når møllerne skal stoppe, får de et stopsignal og et startsignal igen, når vingerne skal begynde at dreje,” forklarer Niels Dupont, direktør for Vindenergi Danmark.
Det kræver imidlertid en investering på 10.000 kroner til en SMS-boks:
”Den investering venter mange måske med, til prisen bliver negativ, og det er jo ikke sikkert, at alle mølle-ejere vil være med,” siger Niels Dupont, som, ligesom mølle-ejerne selv, langt fra er glad for at skulle stoppe de danske vindmøller.
-JR

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C