Vinderne af Circular Design Challenge kåret

New Plastic Economy har kåret seks virksomheder som vindere af $1m Circular Design Challenge. Hver især bidrager virksomhedernes udviklede systemer eller genstande med at nedbringe forbruget af engangsplastik og tænke i mere cirkulære baner.

30 procent af verdens producerede plastikgenstande er enten for små eller for komplekse producerede til at blive genbrugt. Det vil Circular Design Challenge lave om på. .

31.10.2017

CSR.dk

Det treårige, Ellen MacArthur Foundation-drevne initiativ New Plastic Economy har udpeget vinderne af sin Circular Design Challenge. I alt er der seks vindere, og blandt de prisbelønnede er et genbrugssystem for papkrus, emballage lavet af tang og et bæredygtigt system for indkøb af dagligvarer.

New Plastic Economy lancerede i maj i år en ’to millioner dollars innovationspris’, der skulle gives til designere, entreprenører, akademikere eller videnskabsfolk, der på den ene eller anden måde gentænker vores plastiksystem, så vi dels bliver mindre afhængige af plastik og dels bliver bedre til at genbruge plastikken. I sidste ende er målet at eliminere de enorme mængder plastikaffald, der truer klodens miljø, blandt andet på strande og i havene.

New Plastik Economy’s innovationspris er delt i to, der hver har fået én million dollars til rådighed. Den første del er Circular Design Challenge, hvor vinderne blev annonceret den 5. oktober. Den anden del, ’Circular Materials Challenge’, er stadig åben for tilmeldinger, og her vil vinderne blive annonceret i forbindelse med World Economic Forums møde i Davos i januar 2018.

Nytænkende dagligvarekøb, bæredygtig emballage og farvel til engangskopper
De seks vindere af innovationsprisens første udfordring blev valgt blandt flere end 600 innovationer fra flere end 60 lande. Fælles for de seks er, at de bidrager med nye, mere bæredygtige og cirkulære designs, enten af en genstand eller et system.

En af vinderne er virksomheden MIWA fra Tjekkiet, der har udviklet en app, hvorfra kunder kan bestille det præcise antal dagligvarer, de har brug for. Varerne bliver herefter leveret i genbrugsemballage, der er produceret så tæt som muligt på forbrugerens lokale dagligvarebutik. Der indgår altså slet ikke plastik til engangsbrug i systemet, hvilket reducerer husholdningernes plastaffald.

Den socialøkonomiske virksomhed Algramo fra Chile har vundet udfordringen ved at sikre Chiles kunder adgang til hverdagsprodukter uden behov for at bruge ikke-genanvendelige engangsposer og andet engangsemballage. Det kan lade sig gøre, fordi Algamo har udviklet et genbrugsemballagesystem med dispensere og billige beholdere.

Læs også: Parley vil bekæmpe plastik sammen med modeindustrien

Et andet firma, der fik del i prisen, er det indonesiske startup Evoware, som fremstiller tangbaseret emballage til tørre madvarer. Den bæredygtige emballage kan grundet det organiske materiale blive opløst og spist.

Den fjerde vinder er britiske Delta, der har udviklet en spiselig og vandopløselig poseløsning til brug for blandt andre restauranter. Også denne pose er udviklet af materiale, der stammer fra tang.

De to sidste vindere vil gøre forbruget af engangskrus mere bæredygtigt. Den ene er virksomheden CupClub fra Storbritannien, der har udviklet et retursystem for papkrus, som kan erstatte de 100 milliarder engangskopper og plastiklåg, der bliver forbruget hvert år. Den anden er TrioCup fra USA, der har fremstillet en ’one-piece cup’ i pap, som  fjerner behovet for plastiklåg. Virksomheden arbejder også på at opgradere koppen til at være fremstillet af genbrugsmateriale.

Læs også: Tesco siger farvel til engangsplastikposer

De seks vindere skal nu alle deltage i et 12-måneders accelerationsprogram, der skal hjælpe dem med at forfine deres prototypedesign og skalere dem op til at kunne være økonomisk bæredygtige løsninger.

Læs mere om New Plastics Economy Innovation Prize her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)