Vinderne af Circular Design Challenge kåret

New Plastic Economy har kåret seks virksomheder som vindere af $1m Circular Design Challenge. Hver især bidrager virksomhedernes udviklede systemer eller genstande med at nedbringe forbruget af engangsplastik og tænke i mere cirkulære baner.

30 procent af verdens producerede plastikgenstande er enten for små eller for komplekse producerede til at blive genbrugt. Det vil Circular Design Challenge lave om på. .

31.10.2017

CSR.dk

Det treårige, Ellen MacArthur Foundation-drevne initiativ New Plastic Economy har udpeget vinderne af sin Circular Design Challenge. I alt er der seks vindere, og blandt de prisbelønnede er et genbrugssystem for papkrus, emballage lavet af tang og et bæredygtigt system for indkøb af dagligvarer.

New Plastic Economy lancerede i maj i år en ’to millioner dollars innovationspris’, der skulle gives til designere, entreprenører, akademikere eller videnskabsfolk, der på den ene eller anden måde gentænker vores plastiksystem, så vi dels bliver mindre afhængige af plastik og dels bliver bedre til at genbruge plastikken. I sidste ende er målet at eliminere de enorme mængder plastikaffald, der truer klodens miljø, blandt andet på strande og i havene.

New Plastik Economy’s innovationspris er delt i to, der hver har fået én million dollars til rådighed. Den første del er Circular Design Challenge, hvor vinderne blev annonceret den 5. oktober. Den anden del, ’Circular Materials Challenge’, er stadig åben for tilmeldinger, og her vil vinderne blive annonceret i forbindelse med World Economic Forums møde i Davos i januar 2018.

Nytænkende dagligvarekøb, bæredygtig emballage og farvel til engangskopper
De seks vindere af innovationsprisens første udfordring blev valgt blandt flere end 600 innovationer fra flere end 60 lande. Fælles for de seks er, at de bidrager med nye, mere bæredygtige og cirkulære designs, enten af en genstand eller et system.

En af vinderne er virksomheden MIWA fra Tjekkiet, der har udviklet en app, hvorfra kunder kan bestille det præcise antal dagligvarer, de har brug for. Varerne bliver herefter leveret i genbrugsemballage, der er produceret så tæt som muligt på forbrugerens lokale dagligvarebutik. Der indgår altså slet ikke plastik til engangsbrug i systemet, hvilket reducerer husholdningernes plastaffald.

Den socialøkonomiske virksomhed Algramo fra Chile har vundet udfordringen ved at sikre Chiles kunder adgang til hverdagsprodukter uden behov for at bruge ikke-genanvendelige engangsposer og andet engangsemballage. Det kan lade sig gøre, fordi Algamo har udviklet et genbrugsemballagesystem med dispensere og billige beholdere.

Læs også: Parley vil bekæmpe plastik sammen med modeindustrien

Et andet firma, der fik del i prisen, er det indonesiske startup Evoware, som fremstiller tangbaseret emballage til tørre madvarer. Den bæredygtige emballage kan grundet det organiske materiale blive opløst og spist.

Den fjerde vinder er britiske Delta, der har udviklet en spiselig og vandopløselig poseløsning til brug for blandt andre restauranter. Også denne pose er udviklet af materiale, der stammer fra tang.

De to sidste vindere vil gøre forbruget af engangskrus mere bæredygtigt. Den ene er virksomheden CupClub fra Storbritannien, der har udviklet et retursystem for papkrus, som kan erstatte de 100 milliarder engangskopper og plastiklåg, der bliver forbruget hvert år. Den anden er TrioCup fra USA, der har fremstillet en ’one-piece cup’ i pap, som  fjerner behovet for plastiklåg. Virksomheden arbejder også på at opgradere koppen til at være fremstillet af genbrugsmateriale.

Læs også: Tesco siger farvel til engangsplastikposer

De seks vindere skal nu alle deltage i et 12-måneders accelerationsprogram, der skal hjælpe dem med at forfine deres prototypedesign og skalere dem op til at kunne være økonomisk bæredygtige løsninger.

Læs mere om New Plastics Economy Innovation Prize her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams