Vinderne af Circular Design Challenge kåret

New Plastic Economy har kåret seks virksomheder som vindere af $1m Circular Design Challenge. Hver især bidrager virksomhedernes udviklede systemer eller genstande med at nedbringe forbruget af engangsplastik og tænke i mere cirkulære baner.

30 procent af verdens producerede plastikgenstande er enten for små eller for komplekse producerede til at blive genbrugt. Det vil Circular Design Challenge lave om på. .

31.10.2017

CSR.dk

Det treårige, Ellen MacArthur Foundation-drevne initiativ New Plastic Economy har udpeget vinderne af sin Circular Design Challenge. I alt er der seks vindere, og blandt de prisbelønnede er et genbrugssystem for papkrus, emballage lavet af tang og et bæredygtigt system for indkøb af dagligvarer.

New Plastic Economy lancerede i maj i år en ’to millioner dollars innovationspris’, der skulle gives til designere, entreprenører, akademikere eller videnskabsfolk, der på den ene eller anden måde gentænker vores plastiksystem, så vi dels bliver mindre afhængige af plastik og dels bliver bedre til at genbruge plastikken. I sidste ende er målet at eliminere de enorme mængder plastikaffald, der truer klodens miljø, blandt andet på strande og i havene.

New Plastik Economy’s innovationspris er delt i to, der hver har fået én million dollars til rådighed. Den første del er Circular Design Challenge, hvor vinderne blev annonceret den 5. oktober. Den anden del, ’Circular Materials Challenge’, er stadig åben for tilmeldinger, og her vil vinderne blive annonceret i forbindelse med World Economic Forums møde i Davos i januar 2018.

Nytænkende dagligvarekøb, bæredygtig emballage og farvel til engangskopper
De seks vindere af innovationsprisens første udfordring blev valgt blandt flere end 600 innovationer fra flere end 60 lande. Fælles for de seks er, at de bidrager med nye, mere bæredygtige og cirkulære designs, enten af en genstand eller et system.

En af vinderne er virksomheden MIWA fra Tjekkiet, der har udviklet en app, hvorfra kunder kan bestille det præcise antal dagligvarer, de har brug for. Varerne bliver herefter leveret i genbrugsemballage, der er produceret så tæt som muligt på forbrugerens lokale dagligvarebutik. Der indgår altså slet ikke plastik til engangsbrug i systemet, hvilket reducerer husholdningernes plastaffald.

Den socialøkonomiske virksomhed Algramo fra Chile har vundet udfordringen ved at sikre Chiles kunder adgang til hverdagsprodukter uden behov for at bruge ikke-genanvendelige engangsposer og andet engangsemballage. Det kan lade sig gøre, fordi Algamo har udviklet et genbrugsemballagesystem med dispensere og billige beholdere.

Læs også: Parley vil bekæmpe plastik sammen med modeindustrien

Et andet firma, der fik del i prisen, er det indonesiske startup Evoware, som fremstiller tangbaseret emballage til tørre madvarer. Den bæredygtige emballage kan grundet det organiske materiale blive opløst og spist.

Den fjerde vinder er britiske Delta, der har udviklet en spiselig og vandopløselig poseløsning til brug for blandt andre restauranter. Også denne pose er udviklet af materiale, der stammer fra tang.

De to sidste vindere vil gøre forbruget af engangskrus mere bæredygtigt. Den ene er virksomheden CupClub fra Storbritannien, der har udviklet et retursystem for papkrus, som kan erstatte de 100 milliarder engangskopper og plastiklåg, der bliver forbruget hvert år. Den anden er TrioCup fra USA, der har fremstillet en ’one-piece cup’ i pap, som  fjerner behovet for plastiklåg. Virksomheden arbejder også på at opgradere koppen til at være fremstillet af genbrugsmateriale.

Læs også: Tesco siger farvel til engangsplastikposer

De seks vindere skal nu alle deltage i et 12-måneders accelerationsprogram, der skal hjælpe dem med at forfine deres prototypedesign og skalere dem op til at kunne være økonomisk bæredygtige løsninger.

Læs mere om New Plastics Economy Innovation Prize her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg