Vinder-løsning skaffer data og kan bruges alle steder

Xtellio vandt onsdag 4. oktober den prestigefyldte pris HI Sustainable Development Award for virksomhedens nyudviklede dataopsamlingskoncept.

Xtellio vandt årets HI Sustainable Development Award, og her ses virksomhedens CEO Tom Valbak Aardestrup flankeret af (fra venstre) administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen, branchedirektør i DI Produktion Peter Trillingsgaard og formand for Ingeniørforeningen, IDA, Laura Klitgaard. Foto: MCH/Lars Møller..

06.10.2023

CSR.dk

Tre fremsynede virksomheder, Xtellio fra Aalborg, Neurospace fra Hørning og Eilersen Calibration Solutions fra Kokkedal, var i 2023 nomineret til HI Sustainable Development Award, og ved onsdagens prisuddeling på HI Tech & Industry Scandinavia stod det klart, at Xtellio løb med prisen.

Xtellio udvikler IoT-produkter og har nu udviklet et nyt dataopsamlingskoncept, som lægges ovenpå Xtellios suite af sensorer og hjælper virksomheder med at skabe og tilgå de data, som efterspørges. Ideen er, at det kan accelerere de nødvendige tiltag hen imod en mere bæredygtig samfundsudvikling. Løsningerne er baseret på standardiseret hardware og firmware til Xtellio-sensorenheder. Enhederne sender automatisk dataene videre via mobilnettet, så tilslutning til WiFi eller strøm er ikke nødvendig, så løsningen kan anvendes overalt.

Det var en særdeles glad vinder, der på hi Messen i Herning trådte op på scenen i Ingeniørforeningen, IDA, og Green Power Denmarks eventområde Technomania og takkede for prisen.

"Tusind tak. Jeg er meget overvældet og havde på ingen måde forventet det her. Der var nogle ufattelig gode løsninger med i opløbet, så jeg er rigtig glad for, at juryen hæftede sig ved de brede og skalerbare kvaliteter ved vores koncept. Prisen betyder utrolig meget for os, og jeg ved, at teamet hjemme i Aalborg bliver helt vilde nu. Så det er virkelig dejligt, tusind tak igen," lød det fra CEO i Xtellio Tom Valbak Aardestrup.

Jurymedlem og formand for IDA Laura Klitgaard gav følgende begrundelse for, at Xtellio strøg helt til tops i konkurrencen:

"Xtellio har udviklet en på én gang meget, meget enkel løsning, men også en løsning, der i den grad er skalerbar. Sensorerne er meget enkle at opstille og sætte op, de har en meget lang batterilevetid, og der er en cloud-løsning, som kan køre på mobilt net, og løsningen kræver ikke en gang en dyr infrastruktur, fordi den kan kobles på eksisterende systemer. Xtellio Wireless kan bruges i mange forskellige brancher og også i lande, der er knap så digitaliserede som Danmark, og det er helt centralt, hvis vi skal lykkes med omstillingen i et globalt perspektiv.

Med prisen og æren følger 50.000 kroner.

DI Produktion: Utrolig vigtigt for os at støtte op om
HI Sustainable Development Award er sponsoreret af DI Produktion, der selv som noget nyt er repræsenteret på HI-messen med en 500 kvadratmeter stor stand med fokus på organisationens tre mærkesager; kvalificeret arbejdskraft, digitalisering og automatisering samt grøn omstilling, hvoraf ikke mindst sidstnævnte er årsagen til engagementet i prisen.

"Prisen har til formål at synliggøre og hylde dem, der gør en helt særlig forskel, og dem har vi jo nogle rigtig gode eksempler på i dag. Prisen sætter fokus på grøn omstilling og bæredygtig udvikling hos de udstillere, der er her på messen, og den hædrer dem, der tør tage chancer og gør en helt særlig indsats. Og det er utrolig vigtigt for os at støtte op om," fastslog branchedirektør i DI Produktion Peter Trillingsgaard.

Det store, fælles ansvar for den bæredygtige udvikling
I MCH A/S er glæden stor over den flotte, fortsatte opbakning til HI Sustainable Development Award, der med succes blev indført i 2019.

"Der er sket meget både i samfundet og her siden dengang, hvor vi så starten på noget, en trend, som vi gerne ville sætte mere fokus på. Baggrunden for prisen var, at vi alle har et stort, fælles ansvar for den bæredygtige udvikling. Det har vi fortsat og måske mere aktuelt end nogensinde. Derfor hædrer vi de udstillere på HI-messen, som gør en særlig indsats for at integrere bæredygtig udvikling i deres virksomheder. Til de tre nominerede: Tillykke og tak for indsatsen," lød det fra administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen.

Sustainable Development Award  tager udgangspunkt i FN's 17 verdensmål, og alle indstillede til prisen er blevet vurderet i forhold til de tre kriterier positiv påvirkning, potentiale for opskalering og teknisk innovation.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J