Vindmølleparken DanTysk har installeret sin sidste mølle

Vindmølleparken DanTysk, der er et samarbejde mellem Vattenfall og Stadtwerke München (SWM), har installeret den sidste af de i alt 80 vindmøller i den havbaserede vindmøllepark.

Vindmølleparken DanTysk dækker et areal på 70 kvadratkilometer og kan producere el til op mod 400.000 husstande. Foto: Paul Langrock..

02.09.2014

CSR.dk

I slutningen af august nåede DanTysk-projektet en vigtig milepæl, da den sidste af de i alt 80 vindmøller i vindmølleparken blev installeret. Vindmølleparken, der ligger 70 kilometer vest for den tyske ø Sild, består af 80 Siemens-møller, der kan producere el til op mod 400.000 husholdninger.

Læs også: Usikkerhed om fremtiden for danske havvindmøller

Den første vindmølle blev opført i midten af april i år, hvilket betyder, at alle 80 vindmøller er installeret på fire måneder.

”Vi er meget tilfredse med, at det er gået så hurtigt med at installere DanTysks 80 vindmøller. Samtidig er det positivt, at det er gået smidigt at få kablerne mellem vindmøllerne og den havbaserede transformatorstation på plads”, siger Gunnar Groebler, chef for Vattenfalls forretningsenhed Renewables, som er en del af Vattenfalls Continental/UK-region.

Projektet har fulgt tidsplanen
Christian Vogt, chef for Corporate Investment Management hos Stadtwerke München, er også glad for, at projektet har fulgt tidsplanen.

”Den sidste mølle i DanTysk-projektet blev rejst efter tidsplanen, hvilket er et vigtigt skridt mod en fuldt driftsklar vindmøllepark. Med tanke på hvor fremgangsrigt dette projekt er forløbet, ser vi med optimisme frem mod SWM’s og Vattenfalls næste fællesprojekt, Sandbank, som skal opføres i nærheden af DanTysk”, siger han.

Læs også: Vækstmuligheder i kinesiske vindmøller

Vindmølleparken dækker et areal på 70 kvadratkilometer, der er svarende til cirka 7.000 fodboldbaner. Vindmølleparken kommer til at producere el, der kan forsyne op til 400.000 husholdninger.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online