Vil verdens regeringer slukke for klimaets bimlen og bamlen?

Den første store statusrapport fra FN’s klimapanel i 8 år udkom d. 9. august 2021 og er klarere i sine budskaber end nogen sinde før. Det er nu der skal handles. Det kan lade sig gøre. Spørgsmålet er, om politiske ledere vil tage de nødvendige beslutninger og gennemføre dem.

En illustration af den globale middeltemperatur i årene fra 1850-2020. Grafik: Showyourstripes, Ed Hawkins, National Centre for Atmospheric Science, University of Reading..

10.08.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

FN’s Klimapanel udgav i går første del af deres sjette hovedrapport, den første siden 2013. Som tidligere beskrevet på CSR.dk er det kritisk læsning, og som den danske klimaforsker og bidragsyder til rapporten, Sebastian Merrild fra Syddansk Universitet, beskriver det, så ”…er rapporten et wakeup-call”.

Læs også: Lækket rapportudkast fra FN's klimapanel: Så er det NU vi skal i gang, ellers…

Nogle af rapportens hovedkonklusioner er:

  • Opvarmningen går hurtigere. Man må forvente at gennemsnitstemperaturen allerede i 2030’erne vil overskride 1,5 grader – som er Paris-aftalens målsætning, og det er sandsynligt, at vi rammer to grader i 2040’erne.
  • En intens indsats nu vil gøre en stor forskel, for jo mere vi udleder nu, jo større klimagæld efterlader vi til de kommende generationer i form af stadigt stigende havniveau og konsekvenser af klimaforandringer.
  • Jo hurtigere vi reducerer udledningerne, jo mindre risiko er der for, at vi rammer nogle af de tipping points, som vil accelerere den globale opvarmning markant. (Tipping points er f.eks. at Grønlands indlandsis forsvinder, at regnskoven i Amazones tørrer ud, at koralrev dør.)
  • Vejret bliver vildere – med regionale forskelle. For første gang har FN's Klimapanel rapporteret på regionalt niveau. I Nordeuropa skal vi forberede os på både højere temperaturer og et vådere klima med flere skybrud og oversvømmelser.
  • I Danmark kan man forudse flere varmedage og længere vækstsæson – men også flere skybrud og flere stormfloder og langvarig vinterregn.
  • Siden 1850 er middeltemperaturen steget med 1,09 grad. Heraf er 1.07 grad menneskeskabt. 

Sebastian Mernild vurderer med baggrund i rapporten, at politikerne har fået mere travlt, hvis de skal bremse klimaforandringerne. Det skriver finans.dk.

”Verden ændrer sig endnu hurtigere end tidligere. Det signalerer, at politisk handling er noget, som man skal gribe voldsomt fat i, hvis man ønsker at gøre noget ved det. Glasgow bør i så fald være stedet, hvor man sætter en endnu mere tydelig internationale ambition,” siger Sebastian Merrild i finans.dk, med henvisning til det klimatopmøde, som skal afholdes i den skotske by i slutningen af 2021.

Den britiske minister med ansvar for mødet i Glasgow forklarer over for World Economic Forum, at det helt overordnede mål for COP 26, som det hedder, er at ”holde 1,5 i live”. Hvis det skal lykkes, kræver det, at ‘det international samfund fremlægger både langsigtede mål og planer for den kortsigtede indsats’.

Regeringen mener den er på rette spor
Den danske klimaminister, Dan Jørgensen, brugte da også udtryk som ’alarmklokker der bimler og bamler’ og ’at hockeystaven er både knækket og smidt på bålet’. Han peger yderligere på, at den danske klimapolitik er på rette spor. Til Information forklarer han, at når den danske delegation tager til Glasgow er det med IPCC’s seneste rapport i den ene hånd og den danske klimalov og -planer i den anden.

”Det er for at vise, at her er nogle veje, man kan gå for at opnå det”

Det kræver mere end snak
En artikel fra renews.biz samler kommentarer fra ledere af europæiske energiselskaber – som er en relevant gruppe at spørge, da omkring 73 procent af de globale udledninger af drivhusgas kommer fra produktion og forbrug af energi.

Deres budskab er, at regeringerne er nødt til at gå ”all in” nu og ”hurtigt flytte” den globale økonomi væk fra forurenende aktiviteter og øge implementeringen af klimaløsninger. For uden hurtig politisk handling, kan selskaberne ikke nå at få alle leverandører og kunder med over på den bæredygtige bane.

Mads Nipper, CEO i Ørsted, deltager også i artiklen og havde være i posen med Elvis-tekster i sin kommentar til IPCC’s konklusioner. ”A little less conversation, a little more action, please,” siger han.

Dermed lægger han sig i samme spor som Jens Hesselbjerg Christensen, professor på Niels Bohr Instituttet og bidragsyder til IPCC-rapporten. Hans kommentar til meldingerne om, at nu var der virkelig alarmklokker og wakeup calls oven på rapportens budskaber, var således, at det samme kunne man sige om de fem tidligere rapporter fra IPCC, uden at det havde ført til handling, der faktisk begrænsede de samlede udledninger af CO2.

Klimapanelet søger i denne rapport derfor at levere langt mere detaljeret data, og langt flere regionale data, som kan bruges til at drive beslutninger. Der er langt mere information og man har forsøgt at sætte det ind i en kontekst, som beslutningstagerne skal agere i. 
Der er således udviklet et frit tilgængeligt interaktivt klimaatlas, som man kan tilgå fra IPCC’s website. På et pressemøde nævnte DMI desuden, at de tilsvarende har et dansk klimaatlas, hvor man kan tilgå helt lokale data, og som er udviklet med behørigt hensyn til bl.a. virksomheders behov.

Læs også: FN mangler Paris-mål fra de største klimasyndere

Noget at se frem til?
Alles øjne hviler således på COP26 i Glasgow i november måned, og de reduktionsmålsætninger landene melder ind til FN forud for mødet. Den seneste konstatering herfra var, at det, der var kommet indtil nu, langt fra var tilstrækkeligt.

Desuden er den over 3.000 sider lange rapport fra IPCC er ikke afslutningen på dette rapporteringsforløb. Til marts udkommer næste delrapport, som vil behandle klimatilpasning og om et år en synteserapport, som desuden kommer med forslag til, hvad og hvordan der kan sættes ind for at holde klimagælden på et overskueligt niveau.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia