Vi er ikke så grønne, som vi selv tror

Ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne understreger nye tal fra Danmarks Statistik behovet for at udskifte teoretiske målsætninger med konkret handling, hvis Danmark skal klare sig bedre, når det gælder CO2 udledningen.

”Tallene skubber alvorligt til forståelsen af, at Danmark hører til blandt bannerførerne for den grønne omstilling", siger Simon O. Rasmussen, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne. Arkivfoto..

31.10.2020

CSR.dk

Danskerne er meget tæt på gennemsnittet i EU, når det gælder vores udledning af drivhusgasser. Ifølge nye tal fra Danmarks Statistik udledte hver dansker 8,9 ton CO2-ækvivalenter i 2018, hvilket placerer os midt i feltet blandt de europæiske lande.

Og det er slet ikke godt nok ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne.

”Tallene skubber alvorligt til forståelsen af, at Danmark hører til blandt bannerførerne for den grønne omstilling. I øjeblikket er vi fuldstændig gennemsnitlige, og der er brug for konkret politisk handling, hvis vi vil rykke os længere frem i klimafeltet”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal.

Ifølge opgørelsen fra Danmarks Statistik er det vores naboland Sverige, som klarer sig bedst. De er nede på 5,4 ton udledte CO2-ækvivalenter per indbygger. Også lande som Rumænien, Kroatien og Schweiz klarer sig bedre end Danmark.

”Forhåbentlig kan tallene være en øjenåbner for ikke mindst politikerne. Vi oplever i øjeblikket en strøm af målsætninger og gode intentioner, mens det kniber mere med at komme med konkrete initiativer, som kan sikre, at vi eksempelvis når regeringens egne mål om en reduktion af CO2-udledningen på 70 procent”, siger Simon O. Rasmussen.

Han mener, at der er behov for, at man fra politisk side sætter gang i handling og konkretet tiltag.  Han oplever særligt, at hele energieffektiviseringsindsatsen i øjeblikket nedprioriteres i den politiske debat. Og det skal ændres, understreger Simon O. Rasmussen.

-CH

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online