Vestas lancerer strategisk venture-investeringsprogram for at fremskynde udviklingen af bæredygtige energiløsninger

Vestas ønsker at kombinere deres mangeårige erfaring indenfor vedvarende energi med fordelagtige partnerskaber med start-up virksomheder.

27.11.2020

CSR.dk

I fire årtier har Vestas været en drivkraft inden for innovative teknologiløsninger til at skabe et bæredygtigt energisystem. Denne rejse har drevet vindenergi til at blive en af de billigste og mest pålidelige energikilder og har efterfølgende gjort verdens energimix mere bæredygtig.

For at fremskynde udbredelsen af bæredygtig energi, elektrificering af samfundet og frigøre nye vækstmuligheder lancerer Vestas nu et nyt investeringsprogram med titlen Vestas Ventures, der er tiltænkt start-ups i den tidlige fase inden for bæredygtig energi.

Læs også: Power-to-x skal sikre vækst i Haldor Topsøe

Der kan eksempelvis blive tale om selskaber inden for lagring af energi eller fleksible energinetværk. Også brintteknologi nævnes som en mulighed, ligesom selskaber, der arbejder med bæredygtige og avancerede materialer, har interesse. 

”Vi ønsker at kombinere Vestas '40 års erfaring med banebrydende vedvarende energi med start-ups i verdensklasse og hjælpe med at opbygge løsninger, der vil forme fremtidens energisystemer. Vi er gået ind i et nyt årti med transformation, og tempoet i energiomstillingen kræver nye partnerskaber og målrettet innovationsindsats ”, siger Thomas Alsbjerg, Group Senior Vice President og Head of Corporate Strategy.

Vestas Ventures er i øjeblikket ved at identificere sine første potentielle investeringer.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense