Vestas i samarbejde med Tesla om energilagring

Den danske vindmøllegigant Vestas er gået sammen med elbilproducenten Tesla for at se på forskellige projekter, der kan lagre vindenergi og dermed gøre strømmen billigere.

Vestas har bl.a. vindfarme i Macarthur i staten Victoria i det sydlige Australien. Tesla arbejder på et energilagringsprojekt i nabostaten South Australia, men hvorvidt samarbejdet mellem de to parter vil udmønte sig i noget her vides endnu ikke. Foto: Vestas Wind.

04.09.2017

CSR.dk

En af de klassiske udfordringer for vindkraftsektoren er også at kunne levere strøm, når det ikke blæser. Her er batteriteknologi selvsagt et kardinalpunkt i retning af en løsning, og det er på den baggrund at to storaktører fra hver af de to industrier har slået pjalterne sammen.

Læs også: Tilskud til sol- og vindkraft giver færre dødsfald i USA

Danske Vestas, verdens største producent af vindturbiner, er således gået sammen med den amerikanske elbilfabrikant Tesla, der i årevis har arbejdet indgående med løsninger til bæredygtig energilagring, om at skabe et produkt til netop det formål, skriver Børsen.

Samarbejdet er blevet etableret lidt under radaren, og Vestas har ikke ønsket at kommentere direkte på det, men over for Børsen bekræfter pressechef i Vestas, Anders Riis, aftalen med Tesla. 

"Vestas er engageret i en række hybridbaserede energiprojekter og arbejder i den forbindelse sammen med et antal virksomheder med ekspertise inden for energilagring, heriblandt Tesla," siger han, og understreger samtidig, at Vestas også arbejder med flere andre virksomheder. 

Vigtigt skridt for Vestas
Et centralt formål med initiativet er at kunne sænke prisen på bæredygtig energi ved at optimere samspillet mellem vindmøller og lagring af den producerede energi herfra. Ifølge Børsen bliver lagring af energi af mange set som noget, der kan være med til at revolutionere hele energibranchen, og derfor er der også en vigtig signalværdi i samarbejdet for det danske selskab.

"Det er et meget vigtigt skridt for Vestas. Det er noget, der kommer til at kunne sænke omkostningerne for vedvarende energi, den dag batterier kan være med til at lagre energien," siger aktieanalytiker i Sydbank, Jacob Pedersen, til avisen, og tilføjer:

Læs også: Kæmpebatteri skal give grøn strøm i Nordhavn

"Det vil være en kæmpemæssig ulempe, hvis Vestas kommer med sådan en teknologi langt efter konkurrenterne. Det er en hård kamp, for både Siemens-Gamesa og GE ved, at det her er noget, der er meget vigtigt".

Tesla arbejder i forvejen på flere vindenergilagringsprojekter i stor skala, bl.a. i Australien.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup