Vestas i samarbejde med Tesla om energilagring

Den danske vindmøllegigant Vestas er gået sammen med elbilproducenten Tesla for at se på forskellige projekter, der kan lagre vindenergi og dermed gøre strømmen billigere.

Vestas har bl.a. vindfarme i Macarthur i staten Victoria i det sydlige Australien. Tesla arbejder på et energilagringsprojekt i nabostaten South Australia, men hvorvidt samarbejdet mellem de to parter vil udmønte sig i noget her vides endnu ikke. Foto: Vestas Wind.

04.09.2017

CSR.dk

En af de klassiske udfordringer for vindkraftsektoren er også at kunne levere strøm, når det ikke blæser. Her er batteriteknologi selvsagt et kardinalpunkt i retning af en løsning, og det er på den baggrund at to storaktører fra hver af de to industrier har slået pjalterne sammen.

Læs også: Tilskud til sol- og vindkraft giver færre dødsfald i USA

Danske Vestas, verdens største producent af vindturbiner, er således gået sammen med den amerikanske elbilfabrikant Tesla, der i årevis har arbejdet indgående med løsninger til bæredygtig energilagring, om at skabe et produkt til netop det formål, skriver Børsen.

Samarbejdet er blevet etableret lidt under radaren, og Vestas har ikke ønsket at kommentere direkte på det, men over for Børsen bekræfter pressechef i Vestas, Anders Riis, aftalen med Tesla. 

"Vestas er engageret i en række hybridbaserede energiprojekter og arbejder i den forbindelse sammen med et antal virksomheder med ekspertise inden for energilagring, heriblandt Tesla," siger han, og understreger samtidig, at Vestas også arbejder med flere andre virksomheder. 

Vigtigt skridt for Vestas
Et centralt formål med initiativet er at kunne sænke prisen på bæredygtig energi ved at optimere samspillet mellem vindmøller og lagring af den producerede energi herfra. Ifølge Børsen bliver lagring af energi af mange set som noget, der kan være med til at revolutionere hele energibranchen, og derfor er der også en vigtig signalværdi i samarbejdet for det danske selskab.

"Det er et meget vigtigt skridt for Vestas. Det er noget, der kommer til at kunne sænke omkostningerne for vedvarende energi, den dag batterier kan være med til at lagre energien," siger aktieanalytiker i Sydbank, Jacob Pedersen, til avisen, og tilføjer:

Læs også: Kæmpebatteri skal give grøn strøm i Nordhavn

"Det vil være en kæmpemæssig ulempe, hvis Vestas kommer med sådan en teknologi langt efter konkurrenterne. Det er en hård kamp, for både Siemens-Gamesa og GE ved, at det her er noget, der er meget vigtigt".

Tesla arbejder i forvejen på flere vindenergilagringsprojekter i stor skala, bl.a. i Australien.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby