Vestas i samarbejde med Tesla om energilagring

Den danske vindmøllegigant Vestas er gået sammen med elbilproducenten Tesla for at se på forskellige projekter, der kan lagre vindenergi og dermed gøre strømmen billigere.

Vestas har bl.a. vindfarme i Macarthur i staten Victoria i det sydlige Australien. Tesla arbejder på et energilagringsprojekt i nabostaten South Australia, men hvorvidt samarbejdet mellem de to parter vil udmønte sig i noget her vides endnu ikke. Foto: Vestas Wind.

04.09.2017

CSR.dk

En af de klassiske udfordringer for vindkraftsektoren er også at kunne levere strøm, når det ikke blæser. Her er batteriteknologi selvsagt et kardinalpunkt i retning af en løsning, og det er på den baggrund at to storaktører fra hver af de to industrier har slået pjalterne sammen.

Læs også: Tilskud til sol- og vindkraft giver færre dødsfald i USA

Danske Vestas, verdens største producent af vindturbiner, er således gået sammen med den amerikanske elbilfabrikant Tesla, der i årevis har arbejdet indgående med løsninger til bæredygtig energilagring, om at skabe et produkt til netop det formål, skriver Børsen.

Samarbejdet er blevet etableret lidt under radaren, og Vestas har ikke ønsket at kommentere direkte på det, men over for Børsen bekræfter pressechef i Vestas, Anders Riis, aftalen med Tesla. 

"Vestas er engageret i en række hybridbaserede energiprojekter og arbejder i den forbindelse sammen med et antal virksomheder med ekspertise inden for energilagring, heriblandt Tesla," siger han, og understreger samtidig, at Vestas også arbejder med flere andre virksomheder. 

Vigtigt skridt for Vestas
Et centralt formål med initiativet er at kunne sænke prisen på bæredygtig energi ved at optimere samspillet mellem vindmøller og lagring af den producerede energi herfra. Ifølge Børsen bliver lagring af energi af mange set som noget, der kan være med til at revolutionere hele energibranchen, og derfor er der også en vigtig signalværdi i samarbejdet for det danske selskab.

"Det er et meget vigtigt skridt for Vestas. Det er noget, der kommer til at kunne sænke omkostningerne for vedvarende energi, den dag batterier kan være med til at lagre energien," siger aktieanalytiker i Sydbank, Jacob Pedersen, til avisen, og tilføjer:

Læs også: Kæmpebatteri skal give grøn strøm i Nordhavn

"Det vil være en kæmpemæssig ulempe, hvis Vestas kommer med sådan en teknologi langt efter konkurrenterne. Det er en hård kamp, for både Siemens-Gamesa og GE ved, at det her er noget, der er meget vigtigt".

Tesla arbejder i forvejen på flere vindenergilagringsprojekter i stor skala, bl.a. i Australien.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense