Verdensnaturfonden kritiserer kunstig energiø: Miljøpåvirkningerne bliver glemt

WWF Verdensnaturfonden langer ud efter energiselskabers kunstige ø i Nordsøen. Det kan koste dyreliv i ”Nordsøens økologiske hjerte”, hvis man begynder at bygge på Dogger Banke, mener organisationen.

Verdensnaturfonden kritiserer den mulige energiø i Nordsøen for at være ugennemtænkt og i sidste ende få store konsekvenser for miljøet. Foto: Energinet.dk. .

14.03.2017

CSR.dk

Men nu banker WWF Verdensnaturfonden i bordet, skriver Politiken. Interesseorganisationen retter nemlig en hård kritik mod både selve idéen og selskabernes måde at fremlægge den på:

”Det er arrogant og uhensigtsmæssigt at komme med sådan et forslag, uden at fremhæve de miljøproblematikker, der kan følge med sådan et projekt”, siger Thomas Kirk, biolog og programleder for Verdensnaturfondens havbeskyttelsesprogram, til Politiken. Han uddyber:

”Vi reagerer på, at man bare sådan uden videre siger, at man vil bygge en kunstig ø på Dogger Banke uden reference til, at det faktisk er et beskyttet naturområde. Den her form for industrialisering af havet, må ikke bare tordne afsted, uden at nogen råber op”.

Dyrelivet skal sikres og miljøpåvirkningen undersøges
Dogger banke bliver af Energinet.dk beskrevet som et ideelt sted at opføre den kunstige ø, men sandbanken er mere end blot en bunke sand, man kan bygge på, lyder Thomas Kirks kritik. Det er nemlig ”Nordsøens økologiske hjerte”:

”Der er rigtig meget liv derude. Og der er mange arter. Mange fugle. Mange fisk, som gør, at det også er nogle af de vigtigste fiskepladser for danske fiskere. Nogle steder på Dogger Banke er mere produktive og vigtige end andre. Men det er noget, man skal kigge på, hvis visionen skal følges op”, siger Thomas Kirk til Politiken.

Og det er netop, hvad Thomas Kirk og hans kolleger er bekymrede for; at miljøpåvirkningen ikke bliver undersøgt grundigt nok. Og det, selvom Energinet.dk har meldt ud, at der vil blive lavet videre undersøgelser af naturpåvirkningen.

”Vores erfaring er bare, at der så bliver hyret en konsulent ind, der skal kigge på miljøforholdene ved projektet, som så siger, at alt ser fint ud. Og så sidder alle biologerne og er lange i ansigtet, fordi de ikke synes, det ser spor fint ud”, siger Thomas Kirk.

Energinet.dk: Selvfølgelig tænker vi på miljøet
Hos Energinet.dk afviser man kritikken. Torben Glar Nielsen, der er teknisk direktør i Energinet.dk, lægger vægt på, at planerne stadig kun er i idéfasen.

”Vi arbejder stadig på idéniveau og det med at tænke på miljøet, er for os helt selvindlysende. Det, vi skal arbejde med de næste to år, er netop at gå et spadestik dybere og holde møder med forskellige partnere, for at finde ud af, hvilke risici der er forbundet med projektet. Verdensnaturfonden mere end velkommen til at deltage. Det er ikke en skueproces”, svarer Torben Glar Nielsen til Politiken.

Læs også: Naturorganisationer: Svanemærket skader regnskoven

Han er desuden uforstående over for Thomas Kirks kritik af selskabets konsulentarbejde, når miljøpåvirkninger skal undersøges.

”På alle danske projekter, vi er med i, synes jeg, at vi har lavet grundige rapporter over indvirkninger på miljøet. Vi har skarpe, dygtige konsulenter, der går ud og analyserer. Og i de fleste projekter er der ting, der påpeges, som bliver ændret”, siger han.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København