Verdensnaturfonden kritiserer kunstig energiø: Miljøpåvirkningerne bliver glemt

WWF Verdensnaturfonden langer ud efter energiselskabers kunstige ø i Nordsøen. Det kan koste dyreliv i ”Nordsøens økologiske hjerte”, hvis man begynder at bygge på Dogger Banke, mener organisationen.

Verdensnaturfonden kritiserer den mulige energiø i Nordsøen for at være ugennemtænkt og i sidste ende få store konsekvenser for miljøet. Foto: Energinet.dk. .

14.03.2017

CSR.dk

Men nu banker WWF Verdensnaturfonden i bordet, skriver Politiken. Interesseorganisationen retter nemlig en hård kritik mod både selve idéen og selskabernes måde at fremlægge den på:

”Det er arrogant og uhensigtsmæssigt at komme med sådan et forslag, uden at fremhæve de miljøproblematikker, der kan følge med sådan et projekt”, siger Thomas Kirk, biolog og programleder for Verdensnaturfondens havbeskyttelsesprogram, til Politiken. Han uddyber:

”Vi reagerer på, at man bare sådan uden videre siger, at man vil bygge en kunstig ø på Dogger Banke uden reference til, at det faktisk er et beskyttet naturområde. Den her form for industrialisering af havet, må ikke bare tordne afsted, uden at nogen råber op”.

Dyrelivet skal sikres og miljøpåvirkningen undersøges
Dogger banke bliver af Energinet.dk beskrevet som et ideelt sted at opføre den kunstige ø, men sandbanken er mere end blot en bunke sand, man kan bygge på, lyder Thomas Kirks kritik. Det er nemlig ”Nordsøens økologiske hjerte”:

”Der er rigtig meget liv derude. Og der er mange arter. Mange fugle. Mange fisk, som gør, at det også er nogle af de vigtigste fiskepladser for danske fiskere. Nogle steder på Dogger Banke er mere produktive og vigtige end andre. Men det er noget, man skal kigge på, hvis visionen skal følges op”, siger Thomas Kirk til Politiken.

Og det er netop, hvad Thomas Kirk og hans kolleger er bekymrede for; at miljøpåvirkningen ikke bliver undersøgt grundigt nok. Og det, selvom Energinet.dk har meldt ud, at der vil blive lavet videre undersøgelser af naturpåvirkningen.

”Vores erfaring er bare, at der så bliver hyret en konsulent ind, der skal kigge på miljøforholdene ved projektet, som så siger, at alt ser fint ud. Og så sidder alle biologerne og er lange i ansigtet, fordi de ikke synes, det ser spor fint ud”, siger Thomas Kirk.

Energinet.dk: Selvfølgelig tænker vi på miljøet
Hos Energinet.dk afviser man kritikken. Torben Glar Nielsen, der er teknisk direktør i Energinet.dk, lægger vægt på, at planerne stadig kun er i idéfasen.

”Vi arbejder stadig på idéniveau og det med at tænke på miljøet, er for os helt selvindlysende. Det, vi skal arbejde med de næste to år, er netop at gå et spadestik dybere og holde møder med forskellige partnere, for at finde ud af, hvilke risici der er forbundet med projektet. Verdensnaturfonden mere end velkommen til at deltage. Det er ikke en skueproces”, svarer Torben Glar Nielsen til Politiken.

Læs også: Naturorganisationer: Svanemærket skader regnskoven

Han er desuden uforstående over for Thomas Kirks kritik af selskabets konsulentarbejde, når miljøpåvirkninger skal undersøges.

”På alle danske projekter, vi er med i, synes jeg, at vi har lavet grundige rapporter over indvirkninger på miljøet. Vi har skarpe, dygtige konsulenter, der går ud og analyserer. Og i de fleste projekter er der ting, der påpeges, som bliver ændret”, siger han.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense