Verdensmålene åbner for forretningsmuligheder på op mod 400 milliarder kroner

Ny rapport stiller skarpt på, hvordan Verdensmålene åbner for forretningsmuligheder for danske virksomheder frem mod 2030. Danske virksomheder opfordres til at orientere sig mere mod vækst- og udviklingslande, hvor det økonomiske potentiale er enormt.

I en ny rapport opfordrer Udenrigsministeriet danske virksomheder til at søge mod udviklingslande..

28.02.2019

CSR.dk

Klodens udviklingsudfordringer er på rigtig manges læber, men hvordan skal disse fundamentale opgaver håndteres?

En ny rapport fra Udenrigsministeriet og Danida stiller skarpt på 23 vækst- og udviklingslande, hvor der er stort forretningspotentiale, og hvor ambassader kan hjælpe danske virksomheder med at komme ind på nye markeder.

Læs også: Bæredygtigt etagebyggeri får ros fra Statens Byggeforskningsinstitut

Samtidig sætter den fokus på centrale danske styrkepositioner som vand, energi, fødevarer, byer og cirkulær økonomi, hvor behovene i vækst- og udviklingslande er store og efterspørgslen stigende. Ifølge rapporten rummer Verdensmålene  forretningsmuligheder på op mod 400 milliarder kr. for danske virksomheder frem mod 2030.

”Målgruppen for rapporten er faktisk især danske små- og mellemstore virksomheder. Mange af dem har stor innovationskraft, de er meget agile og mange har bæredygtighed i fokus. Det gælder både etablerede små- og mellemstore virksomheder og helt nye iværksættere”, siger udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) til Berlingske.

Udviklingen af innovative, bæredygtige løsninger er nødvendige for at realisere forretningspotentialet og samtidig levere på Verdensmålene, skriver udenrigsministeriet på deres hjemmeside.

Og det er punkter, som de danske virksomheder har som en del af deres DNA. Virksomheder skal udnytte denne frontløberposition, og flere skal bringe Verdensmålene ind i kerneforretningen, lyder det fra rapporten.

Danske virksomheder skal i front
For at bringe Verdensmålenes fulde forretningspotentiale i spil, opfordres danske virksomheder til at orientere sig mere mod vækst- og udviklingslande, hvor væksten gennemsnitligt er dobbelt så høj som på de traditionelle, danske eksportmarkeder.

”Det er helt afgørende, at vi leverer på Verdensmålene – og dermed sikrer en bæredygtig fremtid for os alle. Danske virksomheder er verdensmestre i mange af de bæredygtige løsninger, der skal til. Den økonomiske vækst og efterspørgslen stiger mest på vækst-og udviklingsmarkeder. Derfor vil vi meget gerne se danske virksomheder komme tidligt ind, udnytte mulighederne og de fordele, det giver at være i front”, siger Ulla Tørnæs, til Berlingske.

Samtidig har vækst- og udviklingslandene de største behov – og med stigende vækst forventes den reelle efterspørgsel på markederne at vokse.

Læs også: Højtflyvende initiativ: Dansk luftfart skal være CO2-neutral i 2050

Virksomhederne kan med fordel fokusere på lande, hvor der er en dansk ambassade, som har den nødvendige ekspertise og netværk, der skal til for at udforske forretningsmulighederne på nye markeder. Udviklingsmidler kan samtidig bringes i spil for at afdække risiko og udfolde partnerskaber.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K