Verdensbanken investerer grønt i Tjekkiet

Den tjekkiske miljøminister og Verdensbanken har underskrevet en kontrakt om transfer af to mio. AAU’er som en del af en samlet plan til en værdi af over fem mia. kr.

02.06.2010

CSR.dk

For tre år siden besluttede Tjekkiet sig for at involvere sig i den globale kamp mod klimaforandringer, og året efter oprettede man et Green Investment Scheme (GIS), der skulle samle midler ind til formålet gennem investeringer i grøn teknologi, som kan nedbringe landets udledning af CO2. En af de seneste investeringer i projektet kommer fra Verdensbanken, der gennem sine carbon-fonde har forpligtet sig til at aftage to millioner såkaldte Assigned Amount Units (AAU’er). Det er første gang Verdensbanken køber AAU’er på denne måde, og tjekkerne er selvsagt glade for investeringen.
”Baseret på de AAU-købsaftaler, vi har indgået fra marts 2009 til maj 2010, regner vi med, at vores Green Investment Scheme, ’Green Light for Savings Programme’, vil indbringe mindst 18 milliarder koruna (ca. 5,2 mia. kr.) til en bred vifte af energitiltag over hele landet. Aftalen med Verdensbankens carbon-fonde udgør et signifikant bidrag til at nå det mål, ” siger den tjekkiske miljøminister Rut Bízková.
Aftalen er indgået på vegne af to af Verdensbankens carbon-fonde, den spanske og den fælles-europæiske, og vil hjælpe deltagerne med at nå deres mål angående reduktion af drivhusgasudledninger som fastsat af Kyoto-protokollen. Ligeledes hjælper aftalen den tjekkiske regering tættere på sit mål, idet den, gennem dens GIS, nu har solgt 75 ud af ca. 100 mio. AAU’er.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom