Verdensbanken investerer grønt i Tjekkiet

Den tjekkiske miljøminister og Verdensbanken har underskrevet en kontrakt om transfer af to mio. AAU’er som en del af en samlet plan til en værdi af over fem mia. kr.

02.06.2010

CSR.dk

For tre år siden besluttede Tjekkiet sig for at involvere sig i den globale kamp mod klimaforandringer, og året efter oprettede man et Green Investment Scheme (GIS), der skulle samle midler ind til formålet gennem investeringer i grøn teknologi, som kan nedbringe landets udledning af CO2. En af de seneste investeringer i projektet kommer fra Verdensbanken, der gennem sine carbon-fonde har forpligtet sig til at aftage to millioner såkaldte Assigned Amount Units (AAU’er). Det er første gang Verdensbanken køber AAU’er på denne måde, og tjekkerne er selvsagt glade for investeringen.
”Baseret på de AAU-købsaftaler, vi har indgået fra marts 2009 til maj 2010, regner vi med, at vores Green Investment Scheme, ’Green Light for Savings Programme’, vil indbringe mindst 18 milliarder koruna (ca. 5,2 mia. kr.) til en bred vifte af energitiltag over hele landet. Aftalen med Verdensbankens carbon-fonde udgør et signifikant bidrag til at nå det mål, ” siger den tjekkiske miljøminister Rut Bízková.
Aftalen er indgået på vegne af to af Verdensbankens carbon-fonde, den spanske og den fælles-europæiske, og vil hjælpe deltagerne med at nå deres mål angående reduktion af drivhusgasudledninger som fastsat af Kyoto-protokollen. Ligeledes hjælper aftalen den tjekkiske regering tættere på sit mål, idet den, gennem dens GIS, nu har solgt 75 ud af ca. 100 mio. AAU’er.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle