Verdensbanken investerer grønt i Tjekkiet

Den tjekkiske miljøminister og Verdensbanken har underskrevet en kontrakt om transfer af to mio. AAU’er som en del af en samlet plan til en værdi af over fem mia. kr.

02.06.2010

CSR.dk

For tre år siden besluttede Tjekkiet sig for at involvere sig i den globale kamp mod klimaforandringer, og året efter oprettede man et Green Investment Scheme (GIS), der skulle samle midler ind til formålet gennem investeringer i grøn teknologi, som kan nedbringe landets udledning af CO2. En af de seneste investeringer i projektet kommer fra Verdensbanken, der gennem sine carbon-fonde har forpligtet sig til at aftage to millioner såkaldte Assigned Amount Units (AAU’er). Det er første gang Verdensbanken køber AAU’er på denne måde, og tjekkerne er selvsagt glade for investeringen.
”Baseret på de AAU-købsaftaler, vi har indgået fra marts 2009 til maj 2010, regner vi med, at vores Green Investment Scheme, ’Green Light for Savings Programme’, vil indbringe mindst 18 milliarder koruna (ca. 5,2 mia. kr.) til en bred vifte af energitiltag over hele landet. Aftalen med Verdensbankens carbon-fonde udgør et signifikant bidrag til at nå det mål, ” siger den tjekkiske miljøminister Rut Bízková.
Aftalen er indgået på vegne af to af Verdensbankens carbon-fonde, den spanske og den fælles-europæiske, og vil hjælpe deltagerne med at nå deres mål angående reduktion af drivhusgasudledninger som fastsat af Kyoto-protokollen. Ligeledes hjælper aftalen den tjekkiske regering tættere på sit mål, idet den, gennem dens GIS, nu har solgt 75 ud af ca. 100 mio. AAU’er.
-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle