Verdensbanken investerer grønt i Tjekkiet

Den tjekkiske miljøminister og Verdensbanken har underskrevet en kontrakt om transfer af to mio. AAU’er som en del af en samlet plan til en værdi af over fem mia. kr.

02.06.2010

CSR.dk

For tre år siden besluttede Tjekkiet sig for at involvere sig i den globale kamp mod klimaforandringer, og året efter oprettede man et Green Investment Scheme (GIS), der skulle samle midler ind til formålet gennem investeringer i grøn teknologi, som kan nedbringe landets udledning af CO2. En af de seneste investeringer i projektet kommer fra Verdensbanken, der gennem sine carbon-fonde har forpligtet sig til at aftage to millioner såkaldte Assigned Amount Units (AAU’er). Det er første gang Verdensbanken køber AAU’er på denne måde, og tjekkerne er selvsagt glade for investeringen.
”Baseret på de AAU-købsaftaler, vi har indgået fra marts 2009 til maj 2010, regner vi med, at vores Green Investment Scheme, ’Green Light for Savings Programme’, vil indbringe mindst 18 milliarder koruna (ca. 5,2 mia. kr.) til en bred vifte af energitiltag over hele landet. Aftalen med Verdensbankens carbon-fonde udgør et signifikant bidrag til at nå det mål, ” siger den tjekkiske miljøminister Rut Bízková.
Aftalen er indgået på vegne af to af Verdensbankens carbon-fonde, den spanske og den fælles-europæiske, og vil hjælpe deltagerne med at nå deres mål angående reduktion af drivhusgasudledninger som fastsat af Kyoto-protokollen. Ligeledes hjælper aftalen den tjekkiske regering tættere på sit mål, idet den, gennem dens GIS, nu har solgt 75 ud af ca. 100 mio. AAU’er.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online