Verdens største lodrette have gør Bogota grønnere

En beboelsesejendom i den colombianske hovedstad Bogota er blevet pakket ind i hængende haver, der gør både bygning og by grønnere, til gavn for både klima og økonomi.

Santalaia-bygningen skiller sig ganske markant ud i Bogota. Og så er der mange fordele i den grønne facade. Foto: Daniel Segura/Groncol.

10.07.2017

CSR.dk

Colombias hovedstad Bogota huser over otte millioner mennesker og er en tæt bebygget storby med alt hvad dertil hører af udfordringer – hvoraf luftforurening og manglen på grønne områder er to af de centrale.

Læs også: Højhuset – en del af fremtidens bæredygtige by

En bygning gør imidlertid sit for at afhjælpe problemet. Santalaia, en ni-etagers beboelsesejendom i ambassadekvarteret Rosales, er således blevet iklædt hvad sitet EcoWatch kalder ’verdens største lodrette have’. Installationen gør i såvel konkret som overført betydning byen grønnere.

Ifølge firmaet bag projektet, det lokale arkitektfirma Groncol, der har specialiseret sig i netop ’vertikal grøn infrastruktur’, fungerer de ca. 3.100 m2 hængende haver som et luftfilter, der årligt renser nærmiljøet for i omegnen af 2000 ton drivhusgasser, svarende til CO2-udslippet fra ca. 750 personbiler.

Samtidig producerer de i alt omkring 115.000 planter, der er af 10 forskellige arter, ilt til 3.000 mennesker, ligesom det fanger omkring et halvt ton støv. Planterne bliver vandet med en blanding af opsamlet regnvand og recirkuleret badevand, og en computer holder styr på doseringen, når himlen åbner sig.

Flere økonomiske incitamenter
Udover de klimamæssige fordele er økonomien i projektet også i orden. Huslejen i bygningen er således på niveau med nabobygningerne i området, skriver det kinesiske nyhedsbureau CGTN, og de grønne vægge bidrager til et behageligt indeklima, som bygningens ejere ifølge greenroofs.com er ”ekstremt tilfredse” med.

På den baggrund argumenterer både ejere, beboere og bygherre for, at man fra regeringens side burde styrke de økonomiske incitamenter for fremtidige projekter af lignende karakter.

”Den største udfordring er, at der bør være finansielle fordele ved at gøre dette, netop fordi bygningen gør en positiv forskel for mange mennesker, ikke kun æstetisk, men også miljømæssigt”, siger General Manager for entreprenøren Exacta Construction, Luis Guillermo Vallejo, til CGTN.

Læs også: Frederiksberg vil sikre bæredygtige bygninger med DNGB

Under alle omstændigheder er signalværdien i projektet vigtig, påpeger en af initiativtagerne.

”En by som Bogota har kun omkring fire kvadratmeter grønne områder pr. indbygger, og WHO siger, at vi burde have mindst 15. Så det her en virkelig en påmindelse til hele byen om, at bygningerne skal være grønnere, så vi kan kompensere for manglen på grønne områder og få et meget sundere sted for de mennesker, der bor her”, siger CEO for Groncol, Pablo Atuesta Pradilla.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online