Verdens første soldrevne tog er på skinnerne i Indien

På en 20 km lang strækning i millionbyen Delhi kører der nu, som det første sted i verden, en stribe togsæt udelukkende drevet af strøm hentet fra solpaneler på vognenes tage.

Det soldrevede tog var selvfølgelig pyntet efter alle kunstens regler til den første afgang d. 14. juli. Foto: BCCL/Times Group of India.

11.08.2017

CSR.dk

I midten af juli rullede et tog ud fra stationen Safdarjung i den sydvestlige del af den indiske millionby New Delhi, hvilket ikke sig selv er usædvanligt. Det der skilte toget ud fra de øvrige på den travle station, befandt sig på taget af de seks vogne, der udgjorde togsættet.

Læs også: Hollandske tog skal køre udelukkende på vind

Her har Indian Railways (IR) nemlig installeret 16 solpaneler pr. vogn, som sammenlagt producerer energi nok til at drive hele toget på en 20 km lang strækning til Farukh Nagar længere sydvestpå. Dermed er toget verdens første af sin slags, der indsættes i kommerciel drift, skriver Economic Times India.

Teknisk set er toget en såkaldt DEMU (diesel electrical multiple unit), hvilket betyder at det også har en dieselmotor som backup, men i praksis vil det køre på ren solenergi. Panelerne, der koster i omegnen af 50.000 kr. pr. vogn, producerer optimalt 300 W hver, og er forbundet til et batteri, der kan holde toget kørende i 72 timer.

I alt har IR indsat omkring 50 af disse vogne i regulær rutefart i Delhi og omegn, i første omgang på kortere pendlerruter, men på sigt skal de også bruges på langdistanceture, skriver Global Construction Review.

Gevinster for både økonomi og miljø
Sammenlagt har IR planer om at installere 1 GW solenergi og 130 MW vindkraft over de næste fem år, hvoraf halvdelen skal bruges til at drive selskabets stationer, og den anden halvdel er udset til selve togdriften. Det går i øvrigt godt i spænd med Indiens overordnede mål for solenergi.

Ifølge CEO for Indian Railways Organisation for Alternative fuel, Ravinder Gupta, vil disse planer kunne spare IR for næsten 700 mio. kr. om året, når de er fuldt implementerede.

Også for miljøet er der pæne gevinster i udsigt. I løbet af en periode på 25 år, kan IR ifølge Gupta spare 525.000 liter diesel pr. togsæt, hvilket vil betyde et mindsket CO2-udslip på 1350 ton for hvert tog i samme periode.

Læs også: Verdens første CO2-neutrale lufthavn ligger i Indien

Endelig har IR også planer om at gøre sine mange ejendomme mere bæredygtige ved bl.a. at skifte til LED-belysning, opsamle regnvand og plante 50 mio. træer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V