Verdens første elvej kommer godt fra start

På Gotland er den første test med kørsel af ellastbiler på verdens første vej med elektrisk opladning indbygget i vejbanen veloverstået. Testen viste, at systemet fungerer selv i svære betingelser med sne og frost. En vigtig milepæl, mener ejeren Electreon.

Testkørslen fandt sted over halvanden uge i vinterforhold med regn og sne. Foto: SmartRoad Gotland..

06.04.2020

CSR.dk

Det er verdens første kørsel med lastbil på en offentlig trådløs elvej, og forsøget er en vigtig milepæl for Smartroad Gotland-projektet og for elektrisk mobilitet, mener Electreon.

Testen fandt sted over halvanden uge i vinterforhold med regn og sne, og bekræfter derfor, at vejinfrastrukturen med succes fungerer under virkelige forhold, og at systemet ikke påvirkes af dårligt vejr.

Til at starte med blev styreenheden installeret i vejsiden, forbundet til elforsyningsnettet og spolerne under vejen. Dernæst blev forbindelsen til spolerne og den statiske opladning af lastbilen testen.

Endelig blev systemet testet til dynamisk opladning af lastbilen på en 50 meter lang strækning med en hastighed på op til 30 kilometer i timen. Systemet blev betjent automatisk og fjernovervåget.

Energi og hastighed skal øges
Resultaterne af testen er tilfredsstillende, mener Electreon. Systemet fungerede, mens lastbilen var på farten, og alle modtagere fungerede og overførte 45 kW til lastbilens batteri.

I de følgende måneder er planen, at den overførte energi og lastbilens hastighed skal øges, således at batteriet kan modtage 125 kW og at køretøjet kan opnå motorvejshastighed.

Oren Ezer, administrerende direktør hos Electreon Wireless, er begejstret for testresultaterne:

Læs også: Regeringen vil udlægge klimavenlig asfalt

”Resultaterne af testen er en vigtig milepæl for projektet, der er finansieret af den svenske transportadministration, og for muliggørelsen af elektrisk mobilitet, der er praktisk, omkostningseffektiv og bæredygtig”, siger han.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn