Verdens første elvej kommer godt fra start

På Gotland er den første test med kørsel af ellastbiler på verdens første vej med elektrisk opladning indbygget i vejbanen veloverstået. Testen viste, at systemet fungerer selv i svære betingelser med sne og frost. En vigtig milepæl, mener ejeren Electreon.

Testkørslen fandt sted over halvanden uge i vinterforhold med regn og sne. Foto: SmartRoad Gotland..

06.04.2020

CSR.dk

Det er verdens første kørsel med lastbil på en offentlig trådløs elvej, og forsøget er en vigtig milepæl for Smartroad Gotland-projektet og for elektrisk mobilitet, mener Electreon.

Testen fandt sted over halvanden uge i vinterforhold med regn og sne, og bekræfter derfor, at vejinfrastrukturen med succes fungerer under virkelige forhold, og at systemet ikke påvirkes af dårligt vejr.

Til at starte med blev styreenheden installeret i vejsiden, forbundet til elforsyningsnettet og spolerne under vejen. Dernæst blev forbindelsen til spolerne og den statiske opladning af lastbilen testen.

Endelig blev systemet testet til dynamisk opladning af lastbilen på en 50 meter lang strækning med en hastighed på op til 30 kilometer i timen. Systemet blev betjent automatisk og fjernovervåget.

Energi og hastighed skal øges
Resultaterne af testen er tilfredsstillende, mener Electreon. Systemet fungerede, mens lastbilen var på farten, og alle modtagere fungerede og overførte 45 kW til lastbilens batteri.

I de følgende måneder er planen, at den overførte energi og lastbilens hastighed skal øges, således at batteriet kan modtage 125 kW og at køretøjet kan opnå motorvejshastighed.

Oren Ezer, administrerende direktør hos Electreon Wireless, er begejstret for testresultaterne:

Læs også: Regeringen vil udlægge klimavenlig asfalt

”Resultaterne af testen er en vigtig milepæl for projektet, der er finansieret af den svenske transportadministration, og for muliggørelsen af elektrisk mobilitet, der er praktisk, omkostningseffektiv og bæredygtig”, siger han.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark