Verdens CO2-udslip stiger igen

Efter nogle års pause viser et forskningsprojekt at udledningerne af CO2 på verdensplan igen er stigende. En professor bag projektet kalder det ’meget skuffende’.

Det er især et øget forbrug af kul i Kina og USA, der ligger til grund for den ventede stigning i det globale CO2-udslip i 2017..

15.11.2017

CSR.dk

For under 1½ måned siden berettede vi her på CSR.dk om, hvordan udslippet af kulstof på verdensplan ifølge en hollandsk rapport stod stille i 2016, hvilket fremkaldte glæde og begrundet håb om, at man globalt har nået det såkaldte ”emissions peak”, som mange peger på som afgørende for at temperaturmålsætningen fra Parisaftalen skal være realistisk.

Infografik om CO2-udslippet i 2017. Illustration: University of East Anglia .

Nu peger ny forskning imidlertid i den stik modsatte retning. En undersøgelse fra University of East Anglia i Norwich i England og det såkaldte Global Carbon Project dokumenterer således, at verdens CO2-udslip igen er stigende.

Stigningen bunder i en vækst i afbrændingen af fossile brændstoffer på to procent, hvilket vil bringe de globale udledninger fra menneskelig aktivitet op på 41 mia. ton i år. Kina er den store synder her, med et forventet øget forbrug på 3,5 procent.

Læs også: Status på verdens CO2-udslip

I USA og Europa falder CO2-udledningerne med hhv. 0,4 og 0,2 procent, hvilket er mindre end de foregående år. Både USA og Kina forventes at bruge mere kul i år, efter at forbruget ellers har været faldende siden 2013.

”De globale CO2-udledninger lader til at være stærkt stigende igen efter en stabil periode på tre år. Det er meget skuffende. Med en forventet globalt CO2-udslip fra menneskelig aktivitet på 41 mia. ton i 2017, så er tiden ved at rinde i forhold til vores mulighed for at holde den globale opvarmning under 2 grader, for slet ikke at tale om 1,5 grader”, siger forskningsleder professor Corinne Le Quéré fra UEA.

”Det her er et vindue til fremtiden. Vi er nødt til at nå toppen af de globale udledninger inden for få år og hurtigt reducere udledningerne yderligere derefter for at håndtere klimaforandringerne og begrænse påvirkningerne”, tilføjer hun.

Se flere detaljer i infografikken til højre.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J