Verdens bedste indkøber fundet

Man kan ikke trække en model ned over alle sine kontrakter, når man vil have verdensmål med i sine indkøb. Til gengæld forventer politikere og ledelse at man har styr på det.

Linett Hindberg og Cecilie Schwartz Førby modtog prisen som Verdens Bedste Indkøber på vegne af Odense Kommune..

06.11.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det var i Aarhus. Det var på rådhuset. Det var tirsdag d. 5. november klokken 15.30, og efter en hel dags konference om, hvordan man kan integrere verdensmålene i arbejdet med indkøb i den offentlige sektor, kom afsløringen.

Odense Kommune er verdens bedste indkøber.

Læs også: Bæredygtige offentlige indkøb skal drives af innovation og samarbejde

En lidt heftig titel, men ideen er god nok. Det handler nemlig om, hvem det er, som ud af de nominerede indkøbsfunktioner bedst bidrager til verdensmålene, på en måde der kan skaleres op og med en høj grad af nytænkning.

En vinder og en kort rapport
I skarp konkurrence med Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) og Letz Sushi, løb Odense Kommune altså med æren.

Begrundelsen var at de ”stiller krav om miljømærkede og produkter og har udviklet en metodisk tilgang, der øger bevidstheden hos leverandører og muliggør at andre offentlige virksomheder kan følge trop. Odense Kommunes tiltag inddrager aktivt forskellige klausuler, som styrker fokus på bæredygtighed og ”presser” markedet i en positiv retning."

Vil man vide mere om indkøb og verdensmål udgav Forum for Bæredygtige Indkøb samme dag en tolvsiders introduktion til og overblik over netop det emne med ”…indblik i værktøjskassen, de gode eksempler og tips”. Skriv til info@ansvarligeindkob.dk for at få et eksemplar. 

Vi fik ikke en model men en metode
Udbudschef Cecilie Schwartz Førby modtog sammen med konsulent Linett Hindberg prisen.

De fire trin i Odense Kommunes metode

  1. Risikovurdering af alle produkter eller ydelser i kommunens udbudsplan. Gennem analyse og markedsdialog kortlægger Odense Kommune, hvilke verdensmål de forskellige udbud påvirker negativt og positivt.
  2. Et verdensmålsskema indgår i planlægningen af udbuddet og senere i udbudsmaterialet. Det er baseret på risikoafdækningen og videreudviklet gennem markedsdialog med potentielle leverandører.
  3. Tilbudsgivere udfylder skemaet, der indgår i kommunens evaluering af leverandørerne. Tilbudsgiver skal tilkendegive, hvad de aktivt gør for at iagttage etiske retningslinjer, miljø- og klimamæssige hensyn – med eller uden eksplicit tilknytning til verdensmålene.
  4. Markedsaktører får mulighed for selv at komme med forslag til relevante mål.

”Vi er meget stolte. Prisen er en flot anerkendelse af vores indsats i Odense Kommune, og det giver naturligvis blod på tanden til at gøre endnu mere fremover,” sagde Cecilie Førby fra scenen i Aarhus.

Hun fortalte yderligere, at Odense Kommunes arbejde med verdensmålene var begyndt, efter at kommunen havde haft Mogens Lykketoft ude og holde et oplæg om verdensmålene. Det afrundede den tidligere formand for FN’s generalforsamling med at sige, at alt det med målene skulle bygges ind i kommunens indkøb som noget af det første. Og så var forventningen hos den politiske ledelse ligesom på plads.

”Vi troede nok, at vi kunne opfinde én model, som vi kunne bruge på alle typer kontrakter, vi skulle have i udbud. Men det kunne vi naturligvis ikke. Så nu har vi ikke én model, men én metode, som vi kan bruge,” forklarede Cecilie Førby.

”Der er behovet for langt mere og anderledes markedsdialog, når man arbejder med verdensmål i indkøbene. Der er f.eks. mange små virksomheder, der ikke nødvendigvis kan dokumentere, hvordan de bidrager til verdensmålene, og det kan støtter vi dem ind imellem i at få, så det ikke ender med, at kun store virksomheder kan vinde udbuddene. På samme måde kræver det dialog og samarbejde at finde frem til hvilken type mål og krav man overhovedet med fornuft kan stille,” fortsatte hun. 

Læs også: Hvordan får man menneskerettigheder ind i offentlige indkøb

Prisen som verdens bedste indkøber er ny og indstiftet af Forum for Bæredygtige Indkøb, Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb (POGI), IKA – foreningen af offentlige indkøbere, DIEH og Miljøstyrelsen

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: offentlige indkøb

Mange vil gerne aktivere de 300 milliarder kroner den offentlige sektor køber ind for årligt til fordel for bæredygtighed. Men det er ikke så nemt. CSR.dk prøver at finde de gode eksempler og levere tips og tricks til leverandører.

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

10.03.2026CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København