Verden blev lidt grønnere sidste år

Det globale udslip af CO2 faldt en lille smule fra 2013 til 2014, men slet ikke nok til at undgå den temperaturstigning på to grader, FN har sat som smertegrænsen.

Storbritannien er blandt de lande, der har præsteret de bedste CO2-reduktioner i 2014, men på verdensplan går det fortsat for langsomt, påpeger rapport fra PwC..

12.10.2015

CSR.dk

Det går fremad for verden, når det kommer til udledningen af CO2. Udslippet af drivhusgasser i forhold til den samlede produktion på verdensplan faldt sidste år således med 2,7 procent i forhold til 2013, viser en ny rapport fra revisions- og konsulentvirksomheden PwC ifølge Ritzau.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Men inden vi klapper os selv på skulderen i specielt vesten, hvor de største reduktioner er opnået, så er det værd at se på det længere perspektiv.

For selvom faldet på de 2,7 procent er det største, siden PwC begyndte at lave sine rapporter for syv år siden, så er det langt fra nok til at holde den globale stigning på de maksimalt to grader celsius, som er FN's grænse for, hvor meget temperaturen højst må stige, hvis der ikke skal ske uoprettelig skade på verdens klima og miljø.

Hvis målet om en to graders stigning skal være realistisk, så skal den årlige globale CO2-reduktion nemlig mere end fordobles til 6,3 procent i gennemsnit, sammenlignet med et gennemsnit på 1,3 procent siden 2000.

Det til trods er rapporten dog forsigtigt optimistisk: ”Tallene fra 2014 antyder et vendepunkt mod at gøre økonomisk vækst mindre afhængig af fossile brændsler,” lyder det således.

Læs også: Avis: Regeringen vil spare 340 millioner på miljøet

Blandt G20-landene var Storbritannien bedst til at begrænse udslippene og skar sidste år 10,9 procent af sin udledning. Også Frankrig, Italien og Tyskland præsterede solide reduktioner.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00