Velux vil udligne sine historiske CO2-udledninger

Gennem et partnerskab med WWF Verdensnaturfonden skal VELUX Gruppen frem mod 2041 binde 5,6 millioner tons CO2 i store skovprojekter

Veluxs CEO, David Briggs, var taget i skoven for at skrive under på den nye forpligtelse og det 20 år lange samarbejde med WWF. Foto: Velux.

01.09.2020

CSR.dk

VELUX Gruppen (Velux) offentliggør i dag koncernens nye klimaforpligtelse, hvor målet er at blive Lifetime Carbon Neutral på gruppens 100-års fødselsdag i 2041.

Hermed forpligter ovenlysfirmaet sig til at binde hele virksomhedens historiske CO2-aftryk siden dets grundlæggelse i 1941 – svarende til i alt 5,6 millioner. tons CO2 – i skovprojekter, der bliver udviklet og drevet af WWF Verdensnaturfonden. Til sammenligning oplyser Politiken, at Danmarks mål om 70% reduktion svarer til 22 millioner tons.

Læs også: Microsoft sætter gang i global indsats for biodiversitet

Samtidigt forpligter VELUX sig til at halvere gruppens fremtidige CO2-udledninger frem mod 2030 på virksomhedsniveau og på tværs af hele koncernens værdikæde i overensstemmelse med Paris-aftalens mest ambitiøse 1,5-graders scenarie.

Dermed bliver Velux en af få virksomheder i verden og den første danske, der stiller sig ved siden af Microsoft på næste trin på klima-ambitionsstigen, hvor nuludledningsmålsætninger ikke længere er lederskab. For Microsofts øverste chef, Brad Smith, handler det om, at mens alle skal arbejde på at nå til netto nul udledninger, bør dem, der har råd til at gå videre end det, gøre netop det. 

Velux deler metoden
Velux’s strategi er udviklet i tæt parløb med WWF Verdensnaturfonden og gør det muligt at tage ansvar for både historiske og fremtidige CO2-udledninger. Samtidig bidrager aktiviteterne til at bevare noget af verdens mest værdifulde og biodiversitetsrige regnskov samt forbedre leveforholdene for de lokale samfund.

”Det er en helt ny forpligtelse over for klimaet, som bliver indfriet gennem et 20-årigt partnerskab med WWF Verdensnaturfonden. Forhåbentligt kan vi inspirere andre virksomheder til at følge i vores fodspor og gå i nul over en hel levetid og sammen sikre en bæredygtig fremtid for alle, siger David Briggs, adm. direktør i Velux, som også håber, at virksomheden med dette initiativ kan inspirere andre.

»Vi håber, at det kan få en katalytisk virkning. Derfor vil vi fremlægge den metode, vi har brugt til at beregne vores historiske klimaaftryk, så andre kan bruge den«, sagde han ved præsentationen af partnerskabet med WWF. Det skriver Politiken.

At dele metoden kan der være god brug for, for en af udfordringerne ved at arbejde med historiske udledninger er, at der ikke findes en etableret standard for at gøre det, ligesom de nødvendige data kan være svære at grave frem. 

200.000 hektar skov
Velux vil i samarbejde med WWF Verdensnaturfonden investere i fem skovprojekter, der samlet vil bevare og genoprette op mod 200.000 hektar tropisk skov med høj biodiversitet. Det svarer til et areal, der er større end Lolland, Falster og Møn tilsammen. Det forventes, at op mod 10 millioner nye træer skal plantes, og at der vil blive skabt jobs og bæredygtig udvikling for de lokale befolkninger som en integreret del af skovprojekterne. De første to ud af fem skovprojekter er allerede identificeret og kommer til at ligge i henholdsvis Uganda og Myanmar.

I Uganda vil fokus være på at genoprette nedbrudte skove, plante ny skov og beskytte de eksisterende naturlige skove gennem en bred vifte af initiativer. Projektet i Myanmar vil have fokus på at bevare unik biodiversitet og skov i Tanintharyi-regionen i tæt samarbejde med og til fordel for lokalsamfundene.

Læs også: Hvad skal der ske med de danske skove

Partnerskabet med WWF er en del af Veluxs bæredygtighedsstrategi 2030, som også har emissionsreduktionsmål gennem Science Based Targets-initiativet. Som en del af transformationen vil Velux øge investeringerne i energieffektivitet på koncernens fabrikker, skifte til vedvarende energi og indkøbe al elektricitet fra vedvarende energikilder samt ændre den måde, hvorpå koncernen specificerer og indkøber materialer.

Læs mere om VELUX Lifetime Carbon Neutral og skovprojekterne i kernen af partnerskabet med WWF Verdensnaturfonden.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online