VELUX Gruppen underskriver langsigtet aftale med ArcelorMittal om levering af metal med lavt CO2-aftryk

VELUX Gruppen har netop påbegyndt en 10-årig aftale med ArcelorMittal om levering af stål produceret med højt genavendelighed og vedvarende energi.

Foto: VELUX

15.10.2024

CSR.dk

I 2023 blev de to virksomheder enige om at indgå et partnerskab for at reducere CO2-aftrykket på det stål, som anvendes til VELUX ovenlysvinduer med 70 pct. sammenlignet med konventionelt produceret stål. Samarbejdet indvolverede testning og validering af ArcelorMittals Xcarb® stål, der har høj genanvendelighed og er produceret med vedvarende energi. Testene skulle særligt fokusere på, hvordan stålet ville præstere i hængsler og installationsbeslag til VELUX tagvinduer.

De succesfulde testresultater er nu kulmineret i underskrivelsen af en 10-årig kommerciel aftale, der udlægger rammen for fremtidige stålleverancer. Derfor øger VELUX nu gradvist deres ordrer, så XCarb® vil blive anvendt i adskellige komponenter i VELUX tagvinduer i 2025, der samtidig erstater det konventionelle stål, som indtil nu har været brugt i produktionen.

”Stål er et vigtigt materiale for at sikre styrken og holdbarheden af vores produkter, og traditionelt set har det været en betydelig kilde til vores CO2-udledninger”, siger Jesús Villalba, Senior Director for Direct Procurement i VELUX Gruppen. ”Vi er glade for at kunne reducere klimapåvirkningen gennem den her aftale, som beviser at vi gennem samarbejde med vores leverandører kan reducere vores værdikædes udledninger”.

Metaller (inklusiv aluminium), hvor stål er hovedandelen, står for 5,7 pct. af VELUX Gruppens samlede scope 3 udledninger.

XCarb® er fremstillet af minimum 75 pct. genavendt stål og ved brug af 100 pct. vedvarende elektricitet. En elektrisk lysbueovn, der anvender vedvarende energi bliver anvendt til at fremstille XCarb® på et ArcelorMittal produktionsanlæg i det nordlige Spanien. Der er nu igangsat undersøgelser for at finde flere reduktioner af CO2-aftrykket i stålleverancerne fra ArcelorMittal til VELUX.

”Den langsigtede aftale mellem vores virksomheder sender et klart budskab om vigtigheden af stål i dekaboniseringen af hverdagsmaterialer, som vi allesammen bruger. Jeg vil gerne takke VELUX for deres partnerskab i det her projekt og deres lederskab for at benytte stål med lavt klimaaftryk til deres produkter” siger Laurent Plasman, CMO, ArcelorMittal Europe - Flat Products.

Stål er et af flere nøglematerialer, som VELUX Gruppen undersøger sammen med deres leverandører for at opnå reduktioner i deres produkter og virksomhedens generelle CO2-aftryk. Målet for VELUX er at reducere deres scope 3 upstream udledninger med 50 pct. i 2030.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia