Velliv indgår i stort, europæisk miljøpartnerskab

Velliv vil være bedst indenfor bæredygtighed, men har haft lang vej foran sig. Med et nyt partnerskab blandt finansielle virksomheder vil pensionsselskabet sætte handling bag ordene og arbejde for bevare europæisk og global biodiversitet.

Finance for Biodiversity Pledge vil fungere som en ledestjerne for Vellivs miljøarbejde, siger Sandra Metoyer. Foto: 123RF.

20.10.2022

CSR.dk

Sammen med 110 andre europæiske finansielle virksomheder har danske Velliv indgået partnerskabet Finance for Biodiversity Pledge. Pensionsselskabet forpligter sig dermed til at sætte konkrete mål for, hvordan de kan gøre en positiv indsats for biodiversiteten.

”Skal vi løse klimakrisen og sætte en prop i tabet af biodiversitet, bliver vi nødt til at arbejde tæt sammen og finde fælles løsninger. Det er netop derfor, at vi nu tilslutter os 110 europæiske finansielle investorer under paraplyen af Finance for Biodiversity Pledge,” siger Sandra Metoyer, der er chef for bæredygtige investeringer i Velliv, i en pressemeddelelse.

Tidligere har Børsen berettet, hvordan Velliv har ligget i bund blandt danske pensionsselskaber, når det kommer til bæredygtighed. Men den statistik ønsker Velliv nu at gøre op med.

“Vi ligger ikke der, hvor vi gerne ville ligge. Vi er blevet forsinket på en række tiltag, men vi har en ny klimastrategi på vej og begynder at få godkendt en række nye tiltag,” udtalte Sandra Metoyer i den forbindelse til Børsen.

Læs også: Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

Senest næste år vil Velliv udmelde, hvilke målsætninger selskabet vil arbejde efter på området biodiversitet og fra 2024 rapportere på sin indsats og resultater, som de 111 virksomheder har aftalt det. Derudover forpligter medlemmerne sig til at arbejde for biodiversiteten gennem samarbejde, vidensdeling, dialog såvel som påvirkning af selskaber i investeringsporteføljen.

”Med tilslutningen til Finance for Biodiversity Pledge har vi fået en klar ledestjerne for vores arbejde med biodiversitet. Nu handler det om at få specificeret vores målsætninger og indgå i dialog med vores samarbejdspartnere. Jeg håber, at vores kollegaer i den danske pensionsbranche vil bakke op om og tilslutte sig initiativet. Sammen er vi meget stærkere,” forklarer Sandra Metoyer.

Til sammen forvalter partnerskabets 111 medlemmer cirka 121.000 milliarder danske kroner.

- KCP

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online