Velliv indgår i stort, europæisk miljøpartnerskab

Velliv vil være bedst indenfor bæredygtighed, men har haft lang vej foran sig. Med et nyt partnerskab blandt finansielle virksomheder vil pensionsselskabet sætte handling bag ordene og arbejde for bevare europæisk og global biodiversitet.

Finance for Biodiversity Pledge vil fungere som en ledestjerne for Vellivs miljøarbejde, siger Sandra Metoyer. Foto: 123RF.

20.10.2022

CSR.dk

Sammen med 110 andre europæiske finansielle virksomheder har danske Velliv indgået partnerskabet Finance for Biodiversity Pledge. Pensionsselskabet forpligter sig dermed til at sætte konkrete mål for, hvordan de kan gøre en positiv indsats for biodiversiteten.

”Skal vi løse klimakrisen og sætte en prop i tabet af biodiversitet, bliver vi nødt til at arbejde tæt sammen og finde fælles løsninger. Det er netop derfor, at vi nu tilslutter os 110 europæiske finansielle investorer under paraplyen af Finance for Biodiversity Pledge,” siger Sandra Metoyer, der er chef for bæredygtige investeringer i Velliv, i en pressemeddelelse.

Tidligere har Børsen berettet, hvordan Velliv har ligget i bund blandt danske pensionsselskaber, når det kommer til bæredygtighed. Men den statistik ønsker Velliv nu at gøre op med.

“Vi ligger ikke der, hvor vi gerne ville ligge. Vi er blevet forsinket på en række tiltag, men vi har en ny klimastrategi på vej og begynder at få godkendt en række nye tiltag,” udtalte Sandra Metoyer i den forbindelse til Børsen.

Læs også: Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

Senest næste år vil Velliv udmelde, hvilke målsætninger selskabet vil arbejde efter på området biodiversitet og fra 2024 rapportere på sin indsats og resultater, som de 111 virksomheder har aftalt det. Derudover forpligter medlemmerne sig til at arbejde for biodiversiteten gennem samarbejde, vidensdeling, dialog såvel som påvirkning af selskaber i investeringsporteføljen.

”Med tilslutningen til Finance for Biodiversity Pledge har vi fået en klar ledestjerne for vores arbejde med biodiversitet. Nu handler det om at få specificeret vores målsætninger og indgå i dialog med vores samarbejdspartnere. Jeg håber, at vores kollegaer i den danske pensionsbranche vil bakke op om og tilslutte sig initiativet. Sammen er vi meget stærkere,” forklarer Sandra Metoyer.

Til sammen forvalter partnerskabets 111 medlemmer cirka 121.000 milliarder danske kroner.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online