Vejles detailhandel går i klimavenlig retning

Syv butikker i Vejle er med i Klimabutik-konceptet. Butikkerne er på vej mod en klimacertificering og fik i går overrakt diplomer af borgmesteren.

02.08.2012

CSR.dk

Der er mulighed for enorme energibesparelser i detailhandlen – og dermed også for, at butikkerne kan spare titusindvis af udgiftskroner hvert år. Syv butikker i Vejle er gået med i projektet Klimabutik, og det er der både penge og miljøvenlighed i.

Ifølge beregninger fra forsyningsselskabet TRE-FOR kan 24 ud af 25 forretninger relativt nemt spare mindst 25 pct. på energiudgifterne, og hver femte vil kunne spare halvdelen eller mere.

Det store potentiale har lagt kimen til projektet Klimabutik, som er et samarbejde mellem TRE-FOR, Green Network og Vejle Kommune.

Penge at spare på at være Klimabutik

  • Ifølge beregninger fra TRE-FOR kan man i langt de fleste butikker opnå energibesparelser på 10-15 procent alene ved at regulere adfærden, fx ved ikke unødigt at skrue op for lys, varme og ventilationsanlæg.
  • Beregninger fra forsyningsselskabet TRE-FOR viser, at 24 ud af 25 forretninger relativt nemt spare mindst 25 procent på energiudgifterne, og hver femte vil kunne spare halvdelen eller mere.
  • De syv Klimabutikker i Vejle er Rye Sko, Spejder Sport, Telenor på Horsensvej, skobutikken Überst, kjolebutikken Panayotis, Bahne og Designertorvet.

Branding af Vejle som handelsby
Borgmester Arne Sigtenbjerggaard (V) overrakte igår foreløbige diplomer og mærkater til de første syv butikker, der er på vej mod certificering.

”Den enkelte butik kan hurtigt komme i gang med at hente store energibesparelser, og jeg håber, at de første deltageres positive erfaringer vil få mange flere i detailhandlen til at gå med,” siger han i en pressemeddelelse.

Dorthe Bjerre, City Brand Manager hos Vejle Kommune, lægger vægt på den præferenceskabende og salgsfremmende effekt af certificeringen.

”Projektet er ikke alene til fordel for miljøet og forretningernes bundlinje, men bidrager samtidig til at brande Vejle positivt som handelsby i regional sammenhæng, i takt med at flere og flere butikker kommer med,” siger hun.

Positive erfaringer
De foreløbige tilbagemeldinger er positive fra de syv forretninger, der er på vej mod certificering. Efter at have oplevet en stor stigning i energiudgifterne var Rye Sko blandt de første, som sprang til.

”Timingen var perfekt, da vi alligevel stod foran en renovering af butikken. Vi kommer til at høste store besparelser med nye termovinduer, der holder bedre på varmen, og en optimeret belysningsløsning, som skærer over 6.000 kr. af den årlige elregning. Desuden er Klimabutik-mærket på facaden et godt signal at sende,” fortæller indehaver Pia Rye.

"Det er også nærliggende at forvente, at miljøbevidste forbrugere vil foretrække at handle hos de butikker, der med klistermærke på facaden angiver at være klimacertificerede," siger City Brand Manager hos Vejle Kommune, Dorthe Bjerre.

-KH

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves I Transport & Logistik

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i transport- og logistikbranchen.

Dato

11.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online