Vejles detailhandel går i klimavenlig retning

Syv butikker i Vejle er med i Klimabutik-konceptet. Butikkerne er på vej mod en klimacertificering og fik i går overrakt diplomer af borgmesteren.

02.08.2012

CSR.dk

Der er mulighed for enorme energibesparelser i detailhandlen – og dermed også for, at butikkerne kan spare titusindvis af udgiftskroner hvert år. Syv butikker i Vejle er gået med i projektet Klimabutik, og det er der både penge og miljøvenlighed i.

Ifølge beregninger fra forsyningsselskabet TRE-FOR kan 24 ud af 25 forretninger relativt nemt spare mindst 25 pct. på energiudgifterne, og hver femte vil kunne spare halvdelen eller mere.

Det store potentiale har lagt kimen til projektet Klimabutik, som er et samarbejde mellem TRE-FOR, Green Network og Vejle Kommune.

Penge at spare på at være Klimabutik

  • Ifølge beregninger fra TRE-FOR kan man i langt de fleste butikker opnå energibesparelser på 10-15 procent alene ved at regulere adfærden, fx ved ikke unødigt at skrue op for lys, varme og ventilationsanlæg.
  • Beregninger fra forsyningsselskabet TRE-FOR viser, at 24 ud af 25 forretninger relativt nemt spare mindst 25 procent på energiudgifterne, og hver femte vil kunne spare halvdelen eller mere.
  • De syv Klimabutikker i Vejle er Rye Sko, Spejder Sport, Telenor på Horsensvej, skobutikken Überst, kjolebutikken Panayotis, Bahne og Designertorvet.

Branding af Vejle som handelsby
Borgmester Arne Sigtenbjerggaard (V) overrakte igår foreløbige diplomer og mærkater til de første syv butikker, der er på vej mod certificering.

”Den enkelte butik kan hurtigt komme i gang med at hente store energibesparelser, og jeg håber, at de første deltageres positive erfaringer vil få mange flere i detailhandlen til at gå med,” siger han i en pressemeddelelse.

Dorthe Bjerre, City Brand Manager hos Vejle Kommune, lægger vægt på den præferenceskabende og salgsfremmende effekt af certificeringen.

”Projektet er ikke alene til fordel for miljøet og forretningernes bundlinje, men bidrager samtidig til at brande Vejle positivt som handelsby i regional sammenhæng, i takt med at flere og flere butikker kommer med,” siger hun.

Positive erfaringer
De foreløbige tilbagemeldinger er positive fra de syv forretninger, der er på vej mod certificering. Efter at have oplevet en stor stigning i energiudgifterne var Rye Sko blandt de første, som sprang til.

”Timingen var perfekt, da vi alligevel stod foran en renovering af butikken. Vi kommer til at høste store besparelser med nye termovinduer, der holder bedre på varmen, og en optimeret belysningsløsning, som skærer over 6.000 kr. af den årlige elregning. Desuden er Klimabutik-mærket på facaden et godt signal at sende,” fortæller indehaver Pia Rye.

"Det er også nærliggende at forvente, at miljøbevidste forbrugere vil foretrække at handle hos de butikker, der med klistermærke på facaden angiver at være klimacertificerede," siger City Brand Manager hos Vejle Kommune, Dorthe Bjerre.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online