Vejen til et bæredygtigt fødevaresystem ligger i Kolding

Gennem et nyt fødevareråd skal fremtidens bæredygtige fødevareløsninger findes – i Kolding. Rådet skal arbejde på helt lokalt niveau for at finde frem til, hvordan vi har nok sund mad til alle i verden.

Fødevarerådet vil blandt andet skabe synlighed omkring lokalt producerede varer og inspiration til mad, der ikke belaster klimaet. Arkivfoto..

28.09.2022

CSR.dk

Kolding får nu et lokalt fødevareråd, der med udgangspunkt i lokale forhold skal sikre, at man godt kan producere nok mad uden at skade miljøet.

Det skriver Fyens Stiftstidende.

Kolding Kommune er nemlig sammen med 11 andre europæiske byer blevet udvalgt til at udvikle et bæredygtigt fødevaresystem.

Her skal det lokale fødevareråd fungere som et ekspertpanel bestående af lokale og nationale fødevareeksperter, hvor man gennem anbefalinger og forslag skal udarbejde kommunens fremtidige fødevarepolitik.

Læs også: Klimarådet: Regeringens klimaplaner skal være mere konkrete

”Der er enormt mange, der mærker, at der sker store forandringer i fødevaresystemet, og de vil gerne gøre det rigtige. Men hvad er det rigtige? Hvad er det, man kan gøre, hvis man bor i Kolding? Det er sådan nogle spørgsmål, rådet vil komme med svar på, og meningen er, at vores arbejde skal være meget synligt for borgerne”, siger Birgitte Kragh, medlem af Venstre, formand for byrådets sundheds- og fritidsudvalg og medlem i fødevarerådet, til Fyens Stiftstidende.

For at skabe synlighed om bæredygtige fødevaresystemer vil rådet blandt andet udarbejde undervisningsmateriale, skolehaver, klimavenlige køkkener og skabe opmærksomhed omkring lokalt producerede varer, madsikkerhed, mere selvforsyning og deling af viden og inspiration til klimavenlig mad.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J