Vejen mod solcellernes endelige sejr

Pris og udseende kan være grunden til at solcelleanlæg ikke er mere udbredte, end de er i dag, mener energiselskab.

19.09.2008

CSR.dk

Prisen skal ned, og solcelleanlæggene skal designmæssigt passe til den bygning, de sidder på, hedder det fra det midtjyske energi- og bredbåndsselskab EnergiMidt, der netop har deltaget i verdens største konference for solcellebranche. Ifølge firmaet er en lavere pris og bedre udseende anlæg nogle af de hindringer, der står i vejen for solenergiens totale, globale sejr.
”Hvert år kommer der nye virksomheder med på konferencen. I år er der blandt andet skudt nye designfirmaer op sammen med tag- og facadeproducenter. Det er aktører, som specialiserer sig i at få solcelleanlæg til at gå op i en højere designmæssig helhed med både eksisterende og nye bygninger,” fortæller Jacob Vestersager Engdal, som er projektleder inden for solenergi i EnergiMidt.
Han mener, at branchen i for lang tid har fokuseret på teknikken herunder anlæggenes ydeevne, hvilket ikke er nok, hvis energiformen skal brede sig. Anlæggene skal også se godt ud. Men derudover er prisen også vigtig, hvis flere skal overgive sig til solenergien.
EnergiMidt oplyser, at de får mange henvendelser fra potentielle kunder, som synes, at en tilbagebetalingstid på 30 år er for meget, også selvom de gerne vil investere i en ren energiform.
Ifølge selskabet skal strøm fra solceller i første omgang nå en pris, som kan konkurrere med det, en privat kunde betaler for strømmen. Takket være en nettomålingsordning kan strømmen fra solcellerne blive fratrukket el-regningen, så solcelleejerne får samme pris for den el, de selv producerer, som den de henter fra el-nettet.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle