Vejen mod solcellernes endelige sejr

Pris og udseende kan være grunden til at solcelleanlæg ikke er mere udbredte, end de er i dag, mener energiselskab.

19.09.2008

CSR.dk

Prisen skal ned, og solcelleanlæggene skal designmæssigt passe til den bygning, de sidder på, hedder det fra det midtjyske energi- og bredbåndsselskab EnergiMidt, der netop har deltaget i verdens største konference for solcellebranche. Ifølge firmaet er en lavere pris og bedre udseende anlæg nogle af de hindringer, der står i vejen for solenergiens totale, globale sejr.
”Hvert år kommer der nye virksomheder med på konferencen. I år er der blandt andet skudt nye designfirmaer op sammen med tag- og facadeproducenter. Det er aktører, som specialiserer sig i at få solcelleanlæg til at gå op i en højere designmæssig helhed med både eksisterende og nye bygninger,” fortæller Jacob Vestersager Engdal, som er projektleder inden for solenergi i EnergiMidt.
Han mener, at branchen i for lang tid har fokuseret på teknikken herunder anlæggenes ydeevne, hvilket ikke er nok, hvis energiformen skal brede sig. Anlæggene skal også se godt ud. Men derudover er prisen også vigtig, hvis flere skal overgive sig til solenergien.
EnergiMidt oplyser, at de får mange henvendelser fra potentielle kunder, som synes, at en tilbagebetalingstid på 30 år er for meget, også selvom de gerne vil investere i en ren energiform.
Ifølge selskabet skal strøm fra solceller i første omgang nå en pris, som kan konkurrere med det, en privat kunde betaler for strømmen. Takket være en nettomålingsordning kan strømmen fra solcellerne blive fratrukket el-regningen, så solcelleejerne får samme pris for den el, de selv producerer, som den de henter fra el-nettet.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S