Vedvarende energi giver sundhed for milliarder

Der er milliarder af kroner og spare på de statslige sundhedsbudgetter ved at gå helhjertet over til vedvarende energi. Det fastslår Ingeniørforeningens Klimaplan 2050.

28.08.2009

CSR.dk

Klimaplanen blev første gang lagt frem til offentlig høring i maj i år, og efter at fagfolk har regnet videre på de samfundsmæssige gevinster af planen, så kan udsigterne til såvel massive besparelser i sundhedssektoren, som tusindvis af nye arbejdspladser fastholdes – en udsigt der altså betinges af, at Danmark udfaser de fossile brændstoffer til fordel for vedvarende energi. Det vil nemlig, for det første, sikrer staten langvarige og omfattende indtægter fra eksport af energiteknologi efterhånden som Nordsøen løber tør for olie og naturgas og dermed arbejdspladser. For det andet vil strategien kunne skabe op i mod 40.000 nye jobs – et tal der kan stige i retning af 200.000, såfremt det eksportmæssige potentiale indfries til fulde. Og for det tredje – og ikke mindst – vil en realisering af planen kunne spare det danske samfund for milliarder af skattekroner. Mere præcist drejer det sig om op mod 1 mia. kr. i 2015 og godt det dobbelte i 2030 og 2050. Medregnes omkostningerne fra andre lande, som rammes af den danske luftforurening, vil de samlede helbredsomkostninger kunne reduceres med 9,5 mia. kr. i 2050. Besparelserne vil blive til virkelighed i takt med at det danske CO2-udslip reduceres. En gennemførelse af Klimaplan 2050 vil således skære 90 % af det danske udslip af drivhusgasser, primært fra kulkraftværker, biler og fyring med træ, hvilket vil medføre markant bedre folkesundhed – med færre sygedage for den arbejdende del af befolkningen som målbar økonomisk gevinst. Hos Ingeniørforeningen er man godt tilfreds med planen og opfordrer til, at starte arbejdet med det samme.
”Så nu kan der vel snart ikke være flere grunde til, at vi skal vente med at satse ambitiøst på at omstille Danmark til en energifremtid, der baserer sig 100 procent på vedvarende energi. Det her komme ikke af sig selv, og jo længere vi venter, jo dyrere bliver det,” siger Søren Skibstrup Eriksen, formand for Ingeniørforeningens styregruppe for miljø, energi og klima. Planen, der indeholder ni centrale anbefalinger, er en del af det internationale klimaprojekt ”Future Climate – Engineering Solutions” hvor ingeniørorganisationer verden over arbejder med at udvikle nationale klimaplaner og andre tiltag, som kan reducere udledningen af drivhusgasser. Formålet er at samle planerne til et globalt ingeniørudspil til COP15-forhandlingerne i København senere på året. De deltagende organisationer præsenterer initiativerne på en konference i København den 3. og 4. september.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online