Vedvarende energi giver sundhed for milliarder

Der er milliarder af kroner og spare på de statslige sundhedsbudgetter ved at gå helhjertet over til vedvarende energi. Det fastslår Ingeniørforeningens Klimaplan 2050.

28.08.2009

CSR.dk

Klimaplanen blev første gang lagt frem til offentlig høring i maj i år, og efter at fagfolk har regnet videre på de samfundsmæssige gevinster af planen, så kan udsigterne til såvel massive besparelser i sundhedssektoren, som tusindvis af nye arbejdspladser fastholdes – en udsigt der altså betinges af, at Danmark udfaser de fossile brændstoffer til fordel for vedvarende energi. Det vil nemlig, for det første, sikrer staten langvarige og omfattende indtægter fra eksport af energiteknologi efterhånden som Nordsøen løber tør for olie og naturgas og dermed arbejdspladser. For det andet vil strategien kunne skabe op i mod 40.000 nye jobs – et tal der kan stige i retning af 200.000, såfremt det eksportmæssige potentiale indfries til fulde. Og for det tredje – og ikke mindst – vil en realisering af planen kunne spare det danske samfund for milliarder af skattekroner. Mere præcist drejer det sig om op mod 1 mia. kr. i 2015 og godt det dobbelte i 2030 og 2050. Medregnes omkostningerne fra andre lande, som rammes af den danske luftforurening, vil de samlede helbredsomkostninger kunne reduceres med 9,5 mia. kr. i 2050. Besparelserne vil blive til virkelighed i takt med at det danske CO2-udslip reduceres. En gennemførelse af Klimaplan 2050 vil således skære 90 % af det danske udslip af drivhusgasser, primært fra kulkraftværker, biler og fyring med træ, hvilket vil medføre markant bedre folkesundhed – med færre sygedage for den arbejdende del af befolkningen som målbar økonomisk gevinst. Hos Ingeniørforeningen er man godt tilfreds med planen og opfordrer til, at starte arbejdet med det samme.
”Så nu kan der vel snart ikke være flere grunde til, at vi skal vente med at satse ambitiøst på at omstille Danmark til en energifremtid, der baserer sig 100 procent på vedvarende energi. Det her komme ikke af sig selv, og jo længere vi venter, jo dyrere bliver det,” siger Søren Skibstrup Eriksen, formand for Ingeniørforeningens styregruppe for miljø, energi og klima. Planen, der indeholder ni centrale anbefalinger, er en del af det internationale klimaprojekt ”Future Climate – Engineering Solutions” hvor ingeniørorganisationer verden over arbejder med at udvikle nationale klimaplaner og andre tiltag, som kan reducere udledningen af drivhusgasser. Formålet er at samle planerne til et globalt ingeniørudspil til COP15-forhandlingerne i København senere på året. De deltagende organisationer præsenterer initiativerne på en konference i København den 3. og 4. september.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup