Vattenfall mobiliserer befolkningen mod politikeres tøven

De globale klimaudfordringer er så akutte, at energiselskabet Vattenfall nu lancerer en massiv kampagne, der skal mobilisere Danmarks og resten af Europas borgere til fælles kamp. En underskriftsindsamling skal påvirke verdens politikere til at skride til øjeblikkelig handling.

20.10.2008

CSR.dk

”Klimaforandringerne er den største udfordring i vores tid. Vi har derfor alle brug for, at de politiske beslutningstagere skaber konkrete og mærkbare resultater. Vattenfall har gennem de seneste år arbejdet ihærdigt med problemstillingen og anvist en række veje at gå. Derfor prøver vi nu at involvere befolkningen gennem massemarkedsføring og utraditionelle events,” siger Bjarne Korshøj, direktør for termisk kraft i Vattenfall Norden.

Vattenfall lancerer den 20. oktober en omfattende kampagne i Danmark, der opfordrer borgerne til at underskrive Vattenfalls klimamanifest med følgende standpunkter:

  • Vi skal have en global pris på CO2-udledning. Det skal kunne betale sig at begrænse CO2-udledning
  • Vi skal i højere grad støtte klimavenlige teknologier. Udvikling af ny teknologi kan virkelig gøre en forskel for klimaet
  • Vi skal stille klimakrav til produkter. Forbrugernes magt skal styrkes ved at indføre klimamærkning af produkter og højere produktstandarder

Inden kampagnen når danskerne, har manifestet allerede fået godt 54.000 underskrifter. Det vidner om de europæiske borgernes bekymring.

”Vi ved, at borgerne er utrygge ved klimaets drastiske forandringer. Vi vil gerne formidle deres sag, få klimaet højere på dagsordenen og sende et signal til politikerne om deres engagement. Vi ved, det kan lade sig gøre. Teknologierne findes, størstedelen af industrien er parat. Vi mangler kun, at politikerne bliver enige og øjeblikkeligt skrider til handling,” siger Bjarne Korshøj.

Kampagnen er tredje fase i Vattenfalls initiativ Curbing Climate Change fra 2005. I de første faser er statsoverhoveder, politikere, forskere, organisationer mv. blevet inddraget i diskussion. Samtidig har Vattenfall kortlagt de største potentielle indsatsområder for reduktion af CO2-udledning – fordelt på geografiske områder og på sektorer. Vattenfall Global Climate Abatement Map, klimaindsatskortet, anvendes i dag som udgangspunkt i adskillige diskussioner og konferencer verden over.

Underskrifter overrækkes til COP14
Hver underskrift bliver visualiseret gennem en lille orange figur. Alle figurer opstilles på prominente pladser rundt om i europæiske storbyer. De titusinder af orange mænd kommer til Rådhuspladsen i København til november 2008.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Svanemærket Byggeri Diplomkursus - 2 dage

På dette diplomkursus får du redskaberne til at varetage processen fra projektering til aflevering af et svanemærket byggeri.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Practitioner Masterclass: ESG-kommunikation med forretningseffekt - December 2025

Gør din ESG-indsats til mere end kommunikation – lær at skabe autentiske brandfortællinger, der driver forretningseffekt, styrker din troværdighed og engagerer både medarbejdere og kunder.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online