Vattenfall mobiliserer befolkningen mod politikeres tøven

De globale klimaudfordringer er så akutte, at energiselskabet Vattenfall nu lancerer en massiv kampagne, der skal mobilisere Danmarks og resten af Europas borgere til fælles kamp. En underskriftsindsamling skal påvirke verdens politikere til at skride til øjeblikkelig handling.

20.10.2008

CSR.dk

”Klimaforandringerne er den største udfordring i vores tid. Vi har derfor alle brug for, at de politiske beslutningstagere skaber konkrete og mærkbare resultater. Vattenfall har gennem de seneste år arbejdet ihærdigt med problemstillingen og anvist en række veje at gå. Derfor prøver vi nu at involvere befolkningen gennem massemarkedsføring og utraditionelle events,” siger Bjarne Korshøj, direktør for termisk kraft i Vattenfall Norden.

Vattenfall lancerer den 20. oktober en omfattende kampagne i Danmark, der opfordrer borgerne til at underskrive Vattenfalls klimamanifest med følgende standpunkter:

  • Vi skal have en global pris på CO2-udledning. Det skal kunne betale sig at begrænse CO2-udledning
  • Vi skal i højere grad støtte klimavenlige teknologier. Udvikling af ny teknologi kan virkelig gøre en forskel for klimaet
  • Vi skal stille klimakrav til produkter. Forbrugernes magt skal styrkes ved at indføre klimamærkning af produkter og højere produktstandarder

Inden kampagnen når danskerne, har manifestet allerede fået godt 54.000 underskrifter. Det vidner om de europæiske borgernes bekymring.

”Vi ved, at borgerne er utrygge ved klimaets drastiske forandringer. Vi vil gerne formidle deres sag, få klimaet højere på dagsordenen og sende et signal til politikerne om deres engagement. Vi ved, det kan lade sig gøre. Teknologierne findes, størstedelen af industrien er parat. Vi mangler kun, at politikerne bliver enige og øjeblikkeligt skrider til handling,” siger Bjarne Korshøj.

Kampagnen er tredje fase i Vattenfalls initiativ Curbing Climate Change fra 2005. I de første faser er statsoverhoveder, politikere, forskere, organisationer mv. blevet inddraget i diskussion. Samtidig har Vattenfall kortlagt de største potentielle indsatsområder for reduktion af CO2-udledning – fordelt på geografiske områder og på sektorer. Vattenfall Global Climate Abatement Map, klimaindsatskortet, anvendes i dag som udgangspunkt i adskillige diskussioner og konferencer verden over.

Underskrifter overrækkes til COP14
Hver underskrift bliver visualiseret gennem en lille orange figur. Alle figurer opstilles på prominente pladser rundt om i europæiske storbyer. De titusinder af orange mænd kommer til Rådhuspladsen i København til november 2008.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København