Vaskemiddel fra Unilever bliver fremover hældt på flasker af genbrugsplast

To af de største vaskemiddelmærker, Neutral og Biotex, sætter nu et helt nyt bæredygtighedsinitiativ i gang i kampen mod plastikspild og skifter til genanvendelig emballage. Deres CO2-neutrale fabrik i Odense bliver desuden Danmarks første produktion, der kun arbejder med genbrugsplast.

Hos Unilever, der er selskabet bag Biotex og Neutral, er man i gang med at omstille til en mere miljøvenlig produktion med særligt fokus på minimering af affaldsplast på en række brands..

07.05.2019

CSR.dk

Fremover bliver flydende vaskemiddel fra Biotex og Neutral fyldt på såkaldte PCR-flasker, der er lavet af 97 procent genbrugt plast.

Det skriver Pack Markedet.

Læs også: Danske tapperier rykker på genbrugsplast

”Vi skal naturligvis være med til at vise vejen for at reducere affaldsplast. Faktisk synes jeg, at både virksomheder og især forbrugerne har steppet gevaldigt op de seneste år, og som FMCG-brands har vi også et ansvar for at blive ved med at udvikle stærkere bæredygtige løsninger, da det netop er på disse produkter, som alle danskere har i hænderne jævnligt, at vi kan gøre en stor forskel”, siger Brand Manager for Biotex Danmark, Lasse Hartvig, til Pack Markedet.

En af årsagerne til, at Biotex og Neutral har ændret deres produktion på fabrikken i Odense, er en ny undersøgelse fra analyseinstituttet YouGov foretaget på vegne af netop Biotex og Neutral.

Den viser således, at 81 procent af danskerne mener, at ikke-genanvendeligt plast er et problem for en bæredygtig fremtid, ligesom 31 procent af danskerne svarer, at de i høj eller meget høj grad er optaget af plastproblematikken, mens 37 procent svarer, at de i nogen grad er optaget af plastproblematikken.

Forbrugerne mangler sorteringsmuligheder
Hos Unilever, der er selskabet bag Biotex og Neutral, er man i gang med at omstille til en mere miljøvenlig produktion med særligt fokus på minimering af affaldsplast på en række brands.

Her er der dog en vis bekymring for, om initiativer rent faktisk kommer til at have en effekt. Det cirkulære system omkring genanvendelse af plast er nemlig ikke fuldt ud etableret endnu, da forbrugerne mangler gode sorteringsmuligheder, og der derfor er mangel på genbrugsplast i Danmark.

”Hverken virksomheder eller forbrugere kan stå alene om at løse plastproblemet. Udfordringen bunder i, at det på kommunalt niveau er svært at håndtere sorteringsmuligheder og tilbagetagning af plast til genanvendelse”, siger administrerende direktør hos Unilever Danmark, Bjarne Steen Jensen, og fortsætter:

”Lige nu går det for langsomt med at finde de gode løsninger, og derfor går Unilever nu også aktivt ind ved at undersøge, hvordan man bygger bro mellem forbrugernes ønsker og vaner, og den offentlige håndtering af plast. Vi kunne godt læne os tilbage og sige, at vi har gjort vores del som producent, men hvis vores initiativer skal have en effekt, skal cirklen sluttes. Det bør i virkeligheden væres alles fælles mål”, siger han til Pack Markedet.

Læs også: Unilever fortæller om hele deres palmeolie-supply chain

Den nye undersøgelse viser da også, at danskerne mener, at det er kommunerne, der har det største ansvar for at gøre noget ved plastproblematikken i form af bedre genanvendelsessystemer. 32 procent mener, at kommunerne bærer det største ansvar, men forbrugerne går ikke fri. 31 procent mener nemlig, at forbrugerne bærer det største ansvar for at gøre noget ved plastproblematikken ved at blive bedre til at sortere.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online