Vandsektoren skal have hjælp til lavere elforbrug

En workshop, som afholdes tre steder i landet i begyndelsen af oktober, skal give fagfolk i vandsektoren nødvendige værktøjer til at nedbringe elforbruget. Sektoren er en af sværvægterne i elforbrug. Arrangørerne er Elsparefonden og DANVA.

26.09.2008

CSR.dk

Omkring 800 millioner kilowatttimer sluger de danske vandværker og spildevandsanlæg årligt. Med DANVA i spidsen har sektoren med nu sat et mål om at reducere elforbruget med 25 procent til gavn for både økonomien og miljøet. Det sker i samarbejde med Elsparefonden.

At det er et ambitiøst mål, er man godt klar over hos DANVA. Derfor har brancheforeningen sammen med Elsparefonden sat gang i en kampagne, for at støtte op om branchens mange lokale initiativer og projekter.

Workshop om elbesparelser
Forundersøgelser har vist, at flere driftschefer savner viden og redskaber til at få deres elforbrug ned. Et væsentligt element i kampagnen er derfor workshops, som de to organisationer afholder i fællesskab i begyndelsen af oktober. Her vil driftschefer og andre relevante medarbejdere på området kunne få gode råd og vejledning i, hvordan de kommer i gang med at spare på strømmen.

”Det er rigtig godt med de workshops, så vi for alvor kan give vores medlemmer de værktøjer, de har brug for, til at kunne spare på strømforbruget. Og i Elsparefonden har vi fået en kompetent samarbejdspartner”, mener Jan Egelund fra DANVA. Og glæden er gensidig.

”Det er herligt, når en af landets sværvægtere inden for elforbrug indgår i et aktivt samarbejde med os. Disse workshops er en rigtig god mulighed for at give folk i branchen den nødvendige indsigt i forhold til at sikre elbesparelser. Det håber vi, mange vil udnytte”, siger Poul Erik Pedersen, projektleder i Elsparefonden.

Fortsat mulighed for tilmelding
Workshoppen om energibesparelser i vandsektoren bliver holdt i henholdsvis København 7. oktober, Odense 8. oktober og Skanderborg 9. oktober og det er gratis at deltage. Der er fortsat mulighed for at tilmelde sig de to førstnævnte workshops. Det kan gøres online på adressen www.workshop-energibesparelse.dk

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København