Vandsektoren skal have hjælp til lavere elforbrug

En workshop, som afholdes tre steder i landet i begyndelsen af oktober, skal give fagfolk i vandsektoren nødvendige værktøjer til at nedbringe elforbruget. Sektoren er en af sværvægterne i elforbrug. Arrangørerne er Elsparefonden og DANVA.

26.09.2008

CSR.dk

Omkring 800 millioner kilowatttimer sluger de danske vandværker og spildevandsanlæg årligt. Med DANVA i spidsen har sektoren med nu sat et mål om at reducere elforbruget med 25 procent til gavn for både økonomien og miljøet. Det sker i samarbejde med Elsparefonden.

At det er et ambitiøst mål, er man godt klar over hos DANVA. Derfor har brancheforeningen sammen med Elsparefonden sat gang i en kampagne, for at støtte op om branchens mange lokale initiativer og projekter.

Workshop om elbesparelser
Forundersøgelser har vist, at flere driftschefer savner viden og redskaber til at få deres elforbrug ned. Et væsentligt element i kampagnen er derfor workshops, som de to organisationer afholder i fællesskab i begyndelsen af oktober. Her vil driftschefer og andre relevante medarbejdere på området kunne få gode råd og vejledning i, hvordan de kommer i gang med at spare på strømmen.

”Det er rigtig godt med de workshops, så vi for alvor kan give vores medlemmer de værktøjer, de har brug for, til at kunne spare på strømforbruget. Og i Elsparefonden har vi fået en kompetent samarbejdspartner”, mener Jan Egelund fra DANVA. Og glæden er gensidig.

”Det er herligt, når en af landets sværvægtere inden for elforbrug indgår i et aktivt samarbejde med os. Disse workshops er en rigtig god mulighed for at give folk i branchen den nødvendige indsigt i forhold til at sikre elbesparelser. Det håber vi, mange vil udnytte”, siger Poul Erik Pedersen, projektleder i Elsparefonden.

Fortsat mulighed for tilmelding
Workshoppen om energibesparelser i vandsektoren bliver holdt i henholdsvis København 7. oktober, Odense 8. oktober og Skanderborg 9. oktober og det er gratis at deltage. Der er fortsat mulighed for at tilmelde sig de to førstnævnte workshops. Det kan gøres online på adressen www.workshop-energibesparelse.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J