Vandsektoren skal have hjælp til lavere elforbrug

En workshop, som afholdes tre steder i landet i begyndelsen af oktober, skal give fagfolk i vandsektoren nødvendige værktøjer til at nedbringe elforbruget. Sektoren er en af sværvægterne i elforbrug. Arrangørerne er Elsparefonden og DANVA.

26.09.2008

CSR.dk

Omkring 800 millioner kilowatttimer sluger de danske vandværker og spildevandsanlæg årligt. Med DANVA i spidsen har sektoren med nu sat et mål om at reducere elforbruget med 25 procent til gavn for både økonomien og miljøet. Det sker i samarbejde med Elsparefonden.

At det er et ambitiøst mål, er man godt klar over hos DANVA. Derfor har brancheforeningen sammen med Elsparefonden sat gang i en kampagne, for at støtte op om branchens mange lokale initiativer og projekter.

Workshop om elbesparelser
Forundersøgelser har vist, at flere driftschefer savner viden og redskaber til at få deres elforbrug ned. Et væsentligt element i kampagnen er derfor workshops, som de to organisationer afholder i fællesskab i begyndelsen af oktober. Her vil driftschefer og andre relevante medarbejdere på området kunne få gode råd og vejledning i, hvordan de kommer i gang med at spare på strømmen.

”Det er rigtig godt med de workshops, så vi for alvor kan give vores medlemmer de værktøjer, de har brug for, til at kunne spare på strømforbruget. Og i Elsparefonden har vi fået en kompetent samarbejdspartner”, mener Jan Egelund fra DANVA. Og glæden er gensidig.

”Det er herligt, når en af landets sværvægtere inden for elforbrug indgår i et aktivt samarbejde med os. Disse workshops er en rigtig god mulighed for at give folk i branchen den nødvendige indsigt i forhold til at sikre elbesparelser. Det håber vi, mange vil udnytte”, siger Poul Erik Pedersen, projektleder i Elsparefonden.

Fortsat mulighed for tilmelding
Workshoppen om energibesparelser i vandsektoren bliver holdt i henholdsvis København 7. oktober, Odense 8. oktober og Skanderborg 9. oktober og det er gratis at deltage. Der er fortsat mulighed for at tilmelde sig de to førstnævnte workshops. Det kan gøres online på adressen www.workshop-energibesparelse.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom