Vandet fra hanen udkonkurrerer flaskevandet

I den kommende uge afholdes Dansk Vand Grand Prix, som fejrer det gode danske drikkevand med tre regionale konkurrencer. Vinderne herfra går videre til finalen i København i september.

15.08.2008

CSR.dk

Dansk Vand Grand Prix 2008 gør opmærksom på det danske drikkevands enestående kvalitet. Måske er du lige vendt hjem fra ferie i eksotiske egne eller måske bare Sydeuropa, hvor drikkevandet kan smage kraftigt af klor eller have en ubestemmelig bismag. Måske advarer rejseguiderne ligefrem mod at drikke andet end flaskevand. Vel hjemme i Danmark åbner vi bare for hanen, og så er der vand i rigelige mængder, rent og uden bismag.

Selv inden for Danmarks grænser smager vandet ikke ens, og de to brancheforeninger, DANVA, Dansk Vand og Spildevandsforening, og FVD, Foreningen af Vandværker i Danmark, har sat sig for at teste smagen af vandværksvandet ved at lade et dommerpanel smage sig gennem vandprøver fra de 76 vandværker landet over, der har tilmeldt sig Dansk Vand Grand Prix 2008.

"Som i 2006 har vi også i år oplevet stor entusiasme omkring Vand Grand Prix’et fra de deltagende vandværker. Ud over selve konkurrenceelementet og den faglige stolthed er det en oplagt mulighed for branchen at fortælle, at det unikke danske drikkevand er en vigtig ressource af høj kvalitet," siger Carl-Emil Larsen, der er direktør for DANVA.

De regionale konkurrencer finder sted i Randers d. 19/8, i Fredericia d. 22/8 og i Roskilde d. 25/8. Vinderne går videre til finalen i København d. 22/9, hvor miljøminister Troels Lund Poulsen præmierer Danmarks bedst smagende vand.
Dommerpanelet består af anerkendte vinsmagere fra Vinbladet samt en lokalkendt dommer, der er enten kok, restauratør eller madskribent. Vinsmagerne fra Vinbladet vurderer vandets smagsnuancer på næsten samme måde som ved vinsmagning – måske lige bortset fra bouquet’en. De lokale dommere har en anden indfaldsvinkel alt efter deres professionelle metier. Men en ting er sikkert – de synes alle, at det er vigtigt at værne om det danske drikkevand.

"Det danske drikkevand hentes op fra grundvandet, og det tager afsmag fra det lokale grundvands beskaffenhed og vandværkets rensning. Der er forskel på indholdet af mineraler fra sted til sted, indholdet af naturlige salte varierer, vandet kan være mere eller mindre kalkholdigt, og et højt indhold af jern giver vandet en metallisk smag," fortæller Carl-Emil Larsen.

Drik vand fra hanen og nedsæt dit CO2-udslip
"Drikkevandet i Danmark har fået stigende konkurrence fra flaskevandet, men faktisk viser mange tests, at det danske drikkevand vinder over det dyre flaskevand både på pris og kvalitet. En liter vand fra hanen koster kun 4 øre pr. liter, og der er skrappere krav til kvaliteten. Desuden er flaskevandet meget mere miljøbelastende, fordi både transporten og produktionen af plasticflaskerne resulterer i CO2-udslip og er med til at forværre klimaændringerne," understreger Carl-Emil Larsen.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

21.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense