Vandet fra hanen udkonkurrerer flaskevandet

I den kommende uge afholdes Dansk Vand Grand Prix, som fejrer det gode danske drikkevand med tre regionale konkurrencer. Vinderne herfra går videre til finalen i København i september.

15.08.2008

CSR.dk

Dansk Vand Grand Prix 2008 gør opmærksom på det danske drikkevands enestående kvalitet. Måske er du lige vendt hjem fra ferie i eksotiske egne eller måske bare Sydeuropa, hvor drikkevandet kan smage kraftigt af klor eller have en ubestemmelig bismag. Måske advarer rejseguiderne ligefrem mod at drikke andet end flaskevand. Vel hjemme i Danmark åbner vi bare for hanen, og så er der vand i rigelige mængder, rent og uden bismag.

Selv inden for Danmarks grænser smager vandet ikke ens, og de to brancheforeninger, DANVA, Dansk Vand og Spildevandsforening, og FVD, Foreningen af Vandværker i Danmark, har sat sig for at teste smagen af vandværksvandet ved at lade et dommerpanel smage sig gennem vandprøver fra de 76 vandværker landet over, der har tilmeldt sig Dansk Vand Grand Prix 2008.

"Som i 2006 har vi også i år oplevet stor entusiasme omkring Vand Grand Prix’et fra de deltagende vandværker. Ud over selve konkurrenceelementet og den faglige stolthed er det en oplagt mulighed for branchen at fortælle, at det unikke danske drikkevand er en vigtig ressource af høj kvalitet," siger Carl-Emil Larsen, der er direktør for DANVA.

De regionale konkurrencer finder sted i Randers d. 19/8, i Fredericia d. 22/8 og i Roskilde d. 25/8. Vinderne går videre til finalen i København d. 22/9, hvor miljøminister Troels Lund Poulsen præmierer Danmarks bedst smagende vand.
Dommerpanelet består af anerkendte vinsmagere fra Vinbladet samt en lokalkendt dommer, der er enten kok, restauratør eller madskribent. Vinsmagerne fra Vinbladet vurderer vandets smagsnuancer på næsten samme måde som ved vinsmagning – måske lige bortset fra bouquet’en. De lokale dommere har en anden indfaldsvinkel alt efter deres professionelle metier. Men en ting er sikkert – de synes alle, at det er vigtigt at værne om det danske drikkevand.

"Det danske drikkevand hentes op fra grundvandet, og det tager afsmag fra det lokale grundvands beskaffenhed og vandværkets rensning. Der er forskel på indholdet af mineraler fra sted til sted, indholdet af naturlige salte varierer, vandet kan være mere eller mindre kalkholdigt, og et højt indhold af jern giver vandet en metallisk smag," fortæller Carl-Emil Larsen.

Drik vand fra hanen og nedsæt dit CO2-udslip
"Drikkevandet i Danmark har fået stigende konkurrence fra flaskevandet, men faktisk viser mange tests, at det danske drikkevand vinder over det dyre flaskevand både på pris og kvalitet. En liter vand fra hanen koster kun 4 øre pr. liter, og der er skrappere krav til kvaliteten. Desuden er flaskevandet meget mere miljøbelastende, fordi både transporten og produktionen af plasticflaskerne resulterer i CO2-udslip og er med til at forværre klimaændringerne," understreger Carl-Emil Larsen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online