Vandet fra hanen udkonkurrerer flaskevandet

I den kommende uge afholdes Dansk Vand Grand Prix, som fejrer det gode danske drikkevand med tre regionale konkurrencer. Vinderne herfra går videre til finalen i København i september.

15.08.2008

CSR.dk

Dansk Vand Grand Prix 2008 gør opmærksom på det danske drikkevands enestående kvalitet. Måske er du lige vendt hjem fra ferie i eksotiske egne eller måske bare Sydeuropa, hvor drikkevandet kan smage kraftigt af klor eller have en ubestemmelig bismag. Måske advarer rejseguiderne ligefrem mod at drikke andet end flaskevand. Vel hjemme i Danmark åbner vi bare for hanen, og så er der vand i rigelige mængder, rent og uden bismag.

Selv inden for Danmarks grænser smager vandet ikke ens, og de to brancheforeninger, DANVA, Dansk Vand og Spildevandsforening, og FVD, Foreningen af Vandværker i Danmark, har sat sig for at teste smagen af vandværksvandet ved at lade et dommerpanel smage sig gennem vandprøver fra de 76 vandværker landet over, der har tilmeldt sig Dansk Vand Grand Prix 2008.

"Som i 2006 har vi også i år oplevet stor entusiasme omkring Vand Grand Prix’et fra de deltagende vandværker. Ud over selve konkurrenceelementet og den faglige stolthed er det en oplagt mulighed for branchen at fortælle, at det unikke danske drikkevand er en vigtig ressource af høj kvalitet," siger Carl-Emil Larsen, der er direktør for DANVA.

De regionale konkurrencer finder sted i Randers d. 19/8, i Fredericia d. 22/8 og i Roskilde d. 25/8. Vinderne går videre til finalen i København d. 22/9, hvor miljøminister Troels Lund Poulsen præmierer Danmarks bedst smagende vand.
Dommerpanelet består af anerkendte vinsmagere fra Vinbladet samt en lokalkendt dommer, der er enten kok, restauratør eller madskribent. Vinsmagerne fra Vinbladet vurderer vandets smagsnuancer på næsten samme måde som ved vinsmagning – måske lige bortset fra bouquet’en. De lokale dommere har en anden indfaldsvinkel alt efter deres professionelle metier. Men en ting er sikkert – de synes alle, at det er vigtigt at værne om det danske drikkevand.

"Det danske drikkevand hentes op fra grundvandet, og det tager afsmag fra det lokale grundvands beskaffenhed og vandværkets rensning. Der er forskel på indholdet af mineraler fra sted til sted, indholdet af naturlige salte varierer, vandet kan være mere eller mindre kalkholdigt, og et højt indhold af jern giver vandet en metallisk smag," fortæller Carl-Emil Larsen.

Drik vand fra hanen og nedsæt dit CO2-udslip
"Drikkevandet i Danmark har fået stigende konkurrence fra flaskevandet, men faktisk viser mange tests, at det danske drikkevand vinder over det dyre flaskevand både på pris og kvalitet. En liter vand fra hanen koster kun 4 øre pr. liter, og der er skrappere krav til kvaliteten. Desuden er flaskevandet meget mere miljøbelastende, fordi både transporten og produktionen af plasticflaskerne resulterer i CO2-udslip og er med til at forværre klimaændringerne," understreger Carl-Emil Larsen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn