Vand kan blive en guldgrube

Vand kan blive en vigtig eksportvare for fremtidens virksomheder som følge af klimaforandringer.

17.09.2009

CSR.dk

Der ligger enorme gevinster og venter på de virksomheder, der kan udvikle løsninger på fremtidens store klimaproblemer, skriver di.dk Milliarder af mennesker vil de næste mange årtier være plaget af klimaforandringer, og for Danmark ligger der derfor vækst og arbejdspladser og venter inden for områder som luft, affald og forurening, men altså især vand. Allerede nu er der mangel på vand i store dele af verden, og med udsigt til en befolkningstilvækst på flere milliarder mennesker og store ændringer i klimaet vil vandsektoren få mere og mere opmærksomhed. FN har allerede advaret om, at vand vil blive centralt i kampen mod fattigdom og vil blive en stigende årsag til konflikter på globalt plan. Men også i vores egen del af verden vokser behovet for teknologiske løsninger på vandområdet – eksempelvis inden for energieffektiv rensning af spildevand eller håndtering af oversvømmelser i storbyer. Men mangel på drikkevand er også i dag et problem flere steder i Europa, og hele grundlaget for vandforsyning er ved at ændre sig i den vestlige verden. Som projektchef ved COWI beskæftiger Ulrik Schack sig dagligt med problemstillinger, som handler om afløb, spildevand og vandteknologi. Han er ikke i tvivl om, at mulighederne på både det danske og globale marked er store for danske virksomheder:
”Det har potentialet til at blive et big business-område. Det gælder både inden for rådgivning, hvor danske virksomheder står stærkt, men også inden for decideret eksport af vandteknologi,” siger Ulrik Schack.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K