Vækstpakke rokker ikke ved regeringens klimamål

Både finans- og økonomiministeren mener ikke, at regeringens vækstpakkeaftale med Venstre får negativ indflydelse på klima- og energimålene.

19.06.2014

CSR.dk

Regeringens aftale med Venstre om vækstpakken får ikke konsekvenser for de fastsatte klima- og energimål. Det siger både finansminister Bjarne Corydon (S) og indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R), skriver Jyske Vestkysten.

Læs også: Politisk enighed om ny ambitiøs klimalov

”Det har ikke været vores hensigt at fravige klima- og energimål, men at sikre, at en ambitiøs energipolitik bliver til noget. Vi må sige, at borgerlige partier har skabt usikkerhed om, hvorvidt de mange vindmøller, der nu skal bygges, og de mange arbejdspladser, der skulle komme ud af det, om det nu kan blive til noget. Der har vi set det som regeringens opgave at få genetableret sikkerheden, så vi ved, at de job kommer”, siger Bjarne Corydon til avisen.

Aftalen, der udsætter etableringen af Danmarks største havvindmøllepark, Kriegers Flak, med to år, får ifølge Margrethe Vestager heller ikke betydning for målet om, hvor stor en andel af elproduktionen, der skal komme fra vind.  

”Da vi lavede vores energiaftale, sagde vi, at vi kan nå knap 50 procent baseret på vind, nu når vi 53 procent”, siger Margrethe Vestager.

Indenrigs- og økonomiministeren ryster heller ikke på hånden i forhold til vækstpakkens konsekvenser for målet om at reducere CO2-udslippet med 40 procent i 2020.

Læs også: Regeringen vil oprette et klimaråd

”Vi vil nå 34 procent på CO2, og det når vi, fordi vi er villige til at kompensere i samspil med partierne. Der får vi et overblik over, hvad vi har af udeståender, fordi den balance skal holdes. Vi skal have grøn omstilling, men også på en måde, så virksomhederne kan konkurrere”, siger Margrethe Vestager til Jyske Vestkysten. 

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle