USAs løftede klimaambitioner udgør kæmpemulighed for danske virksomheder

USA er tilbage med ambitiøse klimamål, og det kan få afgørende betydning for den grønne omstilling og skabe store forretningsmuligheder for danske virksomheder.

26.04.2021

CSR.dk

Efter Joe Bidens virtuelle klimatopmøde i slutingen af sidste uge ligger det fast, at USA for alvor har løftet sin klimaambition. Præsidenten indledte mødet med et løfte om at halvere USA’s udslip af drivhusgasser inden 2030.

Løftet skaber entusiasme hos Anna Borg, topchef for den svenske energikæmpe Vattenfall og Mads Nipper, administrerende direktør hos Ørsted.

Læs også: Frankrig vil forbyde indenrigs flyruter for at reducere CO2

”Det er en kæmpemulighed for danske virksomheder, som er allerlængst fremme med de teknologier, der er brug for i den grønne omstilling. Havvind har sammen med landvind og solenergi enorme potentialer i omstillingen af USA’s energisystemer, og vi ser frem til at arbejde sammen med Biden-administrationen om at flytte branchen fremad for at skabe arbejdspladser, investeringer og økonomisk udvikling i hele landet,” udtaler Mads Nipper.

Da Anne Borg var på talerstolen under det virtuelle topmøde var det med innovation som omdrejningspunkt og hvordan det kan skabe en masse forretningsmuligheder for innovative virksomheder – inklusiv for Vattenfall.

Både Vattenfall og ørsted ser store muligheder i grøn brint, som dog stadig er på et meget tidligt stadie.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online