USA: COP21-aftale bliver ikke bindende

Selvom USA har ambitioner om at komme frem til en klimaaftale ved COP21 i Paris, skal den ikke være juridisk bindende, lyder det fra den amerikanske udenrigsminister John Kerry.

Den amerikanske udenrigsminister John Kerry ønsker ikke en juridisk bindende aftale ved COP21. Foto: Flickr / UN Photo / Maria Cristina Travaglio..

12.11.2015

CSR.dk

I et interview med Financial Times afviser udenrigsministeren nemlig, at der bliver tale om en decideret traktat, hvor landene forpligtes til at sænke udledningen af klimagasser.

”Det vil helt klart ikke blive en traktat. Det vil ikke være juridisk bindende reduktionsmål som Kyoto eller lignende”, siger John Kerry til Financial Times med en henvisning til Kyoto-protokollen fra 1997.

Læs også: Hvor skal klima-milliarderne komme fra?

Det stritter direkte mod udmeldinger fra EU og andre lande, der har argumenteret for, at forhandlingerne skal føre til en international traktat med juridisk bindende mål om at skære i CO2-udslippet.

COP21 løber af stablen fra d. 30. november til d. 11. december.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle