UPS vil styrke kvindelige iværksættere i den globale handel

Som en del af initiativet ”Women’s Global Development and Prosperity” vil UPS og udviklingsorganisationen USAID sammen forbedre kvindelige iværksætteres muligheder inden for eksport. "Det er både rigtigt og klogt", lyder det fra transportvirksomheden.

UPS og USAID vil sammen forbedre kvindelige iværksættere over hele verdens evner inden for eksport..

19.02.2019

CSR.dk

Ved et arrangement i det hvide hus d. 6. februar annoncerede den globale logistikvirksomhed UPS sit nye samarbejde med det amerikanske agentur for international udvikling, USAID.

Initiativet, der blev formaliseret, da CEO i UPS, David Abney, og USAID-administrator, Mark Green, underskrev et memorandum, skal promovere kvinders økonomiske magt og forbedre kvindelige iværksætteres muligheder inden for eksport.

Læs også: UPS-ansattes frivillige arbejde skal skabe fokus på FNs verdensmål

UPS og USAID’s samarbejde er en del af regeringsinitiativet Women’s Global Development and Prosperity (W-GDP).

”I UPS er vi stolte over at være en del af W-GDP-initiativet. UPS er en stærk fortaler for diversitet og inklusion, og derfor forpligter vi vores ressourcer og ekspertise til at styrke flere kvinder i at tage del i den globale handel. Verdensøkonomien udvikler sig hurtigt, og vi ved, at det ikke kun er rigtigt at investere i kvinder – det er også klogt”, sagde David Abney.

“Hos USAID ved vi, at investering i kvinder skaber modstandsdygtige, selvforsynende og velstående samfund. Lanceringen af det nye initiativ vil accelerere opnåelsen af disse mål ved at udnytte den amerikanske regerings ressourcer og ekspertise til at opnå det fulde økonomiske potentiale hos kvinder over hele verden”, lyder det blandt andet fra USAID i en udtalelse.

Tre primære fokusområder
I samarbejdet vil UPS og USAID arbejde for at styrke kvindelige iværksættere over hele verden igennem tre primære fokusområder:

  • De vil sikre træning og udvikling af arbejdskraft igennem workshops og webseminarer på tværs af forskellige regioner for at øge de kvindelige iværksætteres forståelse af processerne i forsyningskæden, internationale handelsaftaler og relaterede eksportmuligheder
  • Promovere iværksætteri ved at assistere kvinder med at identificere muligheder for adgang til markedet i deres lande og regioner
  • Skabe et frugtbart miljø ved at identificere og adressere lovgivningsmæssige hindringer, der uforholdsmæssigt hindrer kvindelige eksportører

UPS har allerede tidligere investeret i flere initiativer, der skal hjælpe kvindelige iværksættere. Sidste år lancerede UPS og UPS Foundation Women Exporters Program, der er et globalt tiltag til at styrke virksomheder ejet af kvinder inden for eksport over hele kloden.

Læs også: Tre grunde til at kvinder er bedre supply chain ledere

I juni 2018 indgik UPS Foundation ligeledes et formelt samarbejde med International Trade Centres såkaldte SheTrades-initiativ, der skal hjælpe med at forbinde kvindelige iværksættere med købere over hele verden. Her hjælper UPS kvinder med simpelt og effektivt at sende deres produkter.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus