UPS på vej med 50 ellastbiler

Som et led i målet om en større flåde af alternative brændstofkøretøjer sætter UPS inden længe sine første elektriske plug-in køretøjer på de amerikanske veje.

UPS vil først og fremmest teste de nye køretøjer på byruter over hele landet, herunder Atlanta, Dallas og Los Angeles. Når de elektriske køretøjer er blevet testet, vil UPS og Workhouse finjustere det endelige design, som de vil sætte på vejene i løbet af 2019. Illustration: UPS..

27.02.2018

CSR.dk

Lastbilen er udviklet i et samarbejde mellem Workhouse Group og UPS, der har ønsket at skabe et køretøj med nul udstødningsemissioner fra bunden.

”Den elektriske teknologi i køretøjer forbedres hurtigt med batterier, opladning og smart grid, hvilket giver os mulighed for at specificere vores leveringskøretøjer, så vi på én gang kan eliminere udledninger, støj og vores afhængighed af diesel og benzin”, siger Carlton Rose, formand for Global Fleet Maintenance and Engineering for UPS, og fortsætter:

”Vores nye elbiler er et stort spring for UPS' specialbyggede leveringsflåde. Alle elektriske lastbiler skal foretage levering om dagen og genoplade natten over".

Markant forbedring ift. diesel- og benzinkøretøjer
Ifølge Workhouse giver de nye køretøjer en forbedring i brændstofeffektivitet på næsten 400 procent i forhold til almindelige diesel- og benzinbiler. Derudover er de mere energieffektive, og køretøjets ydeevne og køreoplevelsen skulle også være i top.

Ifølge de to parter vil hver lastbil kunne køre cirka 160 kilometer per opladning, hvilket gør dem idéelle til leveringsruter i og omkring større byer.

De nye lastbiler vil samtidig indgå i virksomhedens Rolling Lab, en flåde på flere end 9.000 alternative brændstofkøretøjer:

”Denne innovation er resultatet af vores samarbejde gennem de sidste fire år. Vores mål er at gøre det nemt for UPS og andre at satse på elektriske køretøjer ved at fjerne en af de største hindringer for teknologiens udbredelse, nemlig omkostningerne", siger CEO for Workhorse Group, Steve Burns.

Hos UPS vil man først og fremmest teste de nye køretøjer på byruter over hele USA, herunder i Atlanta, Dallas og Los Angeles. Når de elektriske køretøjer er blevet testet, vil UPS og Workhouse finjustere det endelige design, som de vil sætte på vejene i løbet af 2019.

Elbiler skal være et standard-valg
Hos UPS forventer man, at vedligeholdelses- og driftsomkostningerne for de elektriske køretøjer vil være mindre end omkostningerne for diesel- og benzilbiler.

Derfor er det også UPS’ mål at gøre de nye elbiler til et standard-valg i fremtiden. I forvejen har UPS mere end 300 elektriske køretøjer i Europa og USA og næsten 700 hybridbiler.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

Deurdover kunne koncernen sidste år meddele, at man vil begynde at gøre brug af tre eCanter-elbiler fra Daimler Truck, hvilket skal ses som et led i koncernens mål om at en ud af fire biler, der bliver indkøbt fra 2020, skal køre på alternative brændstoffer.

Koncernen har også forpligtet sig til at købe 25 procent af den elektricitet, man forbruger, fra vedvarende energikilder inden 2025 og erstatte 40 procent af alt grundbrændstof med andre kilder end benzin og diesel.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams