UPS bestiller over 6.000 naturgasbiler

Den amerikanske distributionsgigant UPS har investeret tre mia. kr. i mere end 6.000 naturgasdrevne varebiler og tilhørerende tankstationer i USA. Bilerne kan køre på fornybar naturgas, der skærer op mod 90 procent af drivhusgasudledningen sammenlignet med diesel.

Frem mod 2022 får UPS leveret over 6.000 naturgasdrevne køretøjer, bl.a. den ikoniske brune varevogn med den høje dør. Foto: UPS.

21.10.2019

CSR.dk

Fra starten af 2020 begynder den amerikanske transportvirksomhed UPS for alvor at løfte sin indsats, når det gælder alternative drivmidler til sin enorme flåde af leveringskøretøjer. Til den tid ankommer således de første af de over 6.000 naturgasbiler, som selskabet netop har bestilt.

Læs også: PostNord tester lastbil på biogas

De mange gasdrevne varevogne og lastbiler, der vil blive leveret løbende frem til 2022, skal services fra en tilhørerende infrastruktur af tankstationer som en del af en samlet investering på 450 millioner dollars (ca. tre milliarder kroner).

Køretøjerne bliver udstyret med brændstofsystemer målrettet komprimeret naturgas (CNG), hvilket man fra UPS’ side forventer vil bidrage positivt til markedets udvikling i USA, og ikke mindst til selskabets udslip af drivhusgasser, på samme måde som ellastbilerne gør.

Også tungere lastbiler er med i ordren. Foto: UPS.

Det gælder ikke mindst når bilerne bliver fyldt med fornybar naturgas (RNG), som de også vil være klar til fra start. RNG bliver fremstillet af råvarer fra lossepladser, landbruget og andre biologiske kilder og kan på den måde give en drivhusgasbesparelse på op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel.

12 procent mindre drivhusgas i 2025
Samtidig med investeringen i de gasdrevne biler har UPS indgået aftaler om at købe ca. 870 mio. liter RNG-ækvivalenter i løbet af de næste syv år, hvilket gør selskabet til den største RNG-forbruger i transportindustrien.

”UPS fortsætter med at udvide og forbedre vores smarte logistiknetværk ved at implementere nye teknologier og skabe højfleksibelt, datadrevent og bæredygtigt netværk. Det er derfor vi sigter efter, at 25 procent af de køretøjer, vi køber i 2020, skal køre på alternativer brændstoffer”, siger chief information and engineering officer for UPS, Juan Perez.

I løbet af de sidste 10 år har UPS investeret over 1 mia. dollars i køretøjer, tankstationer og teknologier omkring alternativer brændsler, med en målsætning om at skære 12 procent af drivhusgasudslippet fra sin vejgodstransport frem mod 2025.

Læs også: UPS fortsætter med at rulle elcykler ud på markedet

Ved udgangen af i år vil UPS drive 61 naturgastankstationer, primært i USA samt i Vancouver i Canada og Tamworth i Storbritannien. Hvor mange stationer den nye investering skal resultere i er ikke specificeret.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J