UPS bestiller over 6.000 naturgasbiler

Den amerikanske distributionsgigant UPS har investeret tre mia. kr. i mere end 6.000 naturgasdrevne varebiler og tilhørerende tankstationer i USA. Bilerne kan køre på fornybar naturgas, der skærer op mod 90 procent af drivhusgasudledningen sammenlignet med diesel.

Frem mod 2022 får UPS leveret over 6.000 naturgasdrevne køretøjer, bl.a. den ikoniske brune varevogn med den høje dør. Foto: UPS.

21.10.2019

CSR.dk

Fra starten af 2020 begynder den amerikanske transportvirksomhed UPS for alvor at løfte sin indsats, når det gælder alternative drivmidler til sin enorme flåde af leveringskøretøjer. Til den tid ankommer således de første af de over 6.000 naturgasbiler, som selskabet netop har bestilt.

Læs også: PostNord tester lastbil på biogas

De mange gasdrevne varevogne og lastbiler, der vil blive leveret løbende frem til 2022, skal services fra en tilhørerende infrastruktur af tankstationer som en del af en samlet investering på 450 millioner dollars (ca. tre milliarder kroner).

Køretøjerne bliver udstyret med brændstofsystemer målrettet komprimeret naturgas (CNG), hvilket man fra UPS’ side forventer vil bidrage positivt til markedets udvikling i USA, og ikke mindst til selskabets udslip af drivhusgasser, på samme måde som ellastbilerne gør.

Også tungere lastbiler er med i ordren. Foto: UPS.

Det gælder ikke mindst når bilerne bliver fyldt med fornybar naturgas (RNG), som de også vil være klar til fra start. RNG bliver fremstillet af råvarer fra lossepladser, landbruget og andre biologiske kilder og kan på den måde give en drivhusgasbesparelse på op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel.

12 procent mindre drivhusgas i 2025
Samtidig med investeringen i de gasdrevne biler har UPS indgået aftaler om at købe ca. 870 mio. liter RNG-ækvivalenter i løbet af de næste syv år, hvilket gør selskabet til den største RNG-forbruger i transportindustrien.

”UPS fortsætter med at udvide og forbedre vores smarte logistiknetværk ved at implementere nye teknologier og skabe højfleksibelt, datadrevent og bæredygtigt netværk. Det er derfor vi sigter efter, at 25 procent af de køretøjer, vi køber i 2020, skal køre på alternativer brændstoffer”, siger chief information and engineering officer for UPS, Juan Perez.

I løbet af de sidste 10 år har UPS investeret over 1 mia. dollars i køretøjer, tankstationer og teknologier omkring alternativer brændsler, med en målsætning om at skære 12 procent af drivhusgasudslippet fra sin vejgodstransport frem mod 2025.

Læs også: UPS fortsætter med at rulle elcykler ud på markedet

Ved udgangen af i år vil UPS drive 61 naturgastankstationer, primært i USA samt i Vancouver i Canada og Tamworth i Storbritannien. Hvor mange stationer den nye investering skal resultere i er ikke specificeret.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense