UPS bestiller over 6.000 naturgasbiler

Den amerikanske distributionsgigant UPS har investeret tre mia. kr. i mere end 6.000 naturgasdrevne varebiler og tilhørerende tankstationer i USA. Bilerne kan køre på fornybar naturgas, der skærer op mod 90 procent af drivhusgasudledningen sammenlignet med diesel.

Frem mod 2022 får UPS leveret over 6.000 naturgasdrevne køretøjer, bl.a. den ikoniske brune varevogn med den høje dør. Foto: UPS.

21.10.2019

CSR.dk

Fra starten af 2020 begynder den amerikanske transportvirksomhed UPS for alvor at løfte sin indsats, når det gælder alternative drivmidler til sin enorme flåde af leveringskøretøjer. Til den tid ankommer således de første af de over 6.000 naturgasbiler, som selskabet netop har bestilt.

Læs også: PostNord tester lastbil på biogas

De mange gasdrevne varevogne og lastbiler, der vil blive leveret løbende frem til 2022, skal services fra en tilhørerende infrastruktur af tankstationer som en del af en samlet investering på 450 millioner dollars (ca. tre milliarder kroner).

Køretøjerne bliver udstyret med brændstofsystemer målrettet komprimeret naturgas (CNG), hvilket man fra UPS’ side forventer vil bidrage positivt til markedets udvikling i USA, og ikke mindst til selskabets udslip af drivhusgasser, på samme måde som ellastbilerne gør.

Også tungere lastbiler er med i ordren. Foto: UPS.

Det gælder ikke mindst når bilerne bliver fyldt med fornybar naturgas (RNG), som de også vil være klar til fra start. RNG bliver fremstillet af råvarer fra lossepladser, landbruget og andre biologiske kilder og kan på den måde give en drivhusgasbesparelse på op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel.

12 procent mindre drivhusgas i 2025
Samtidig med investeringen i de gasdrevne biler har UPS indgået aftaler om at købe ca. 870 mio. liter RNG-ækvivalenter i løbet af de næste syv år, hvilket gør selskabet til den største RNG-forbruger i transportindustrien.

”UPS fortsætter med at udvide og forbedre vores smarte logistiknetværk ved at implementere nye teknologier og skabe højfleksibelt, datadrevent og bæredygtigt netværk. Det er derfor vi sigter efter, at 25 procent af de køretøjer, vi køber i 2020, skal køre på alternativer brændstoffer”, siger chief information and engineering officer for UPS, Juan Perez.

I løbet af de sidste 10 år har UPS investeret over 1 mia. dollars i køretøjer, tankstationer og teknologier omkring alternativer brændsler, med en målsætning om at skære 12 procent af drivhusgasudslippet fra sin vejgodstransport frem mod 2025.

Læs også: UPS fortsætter med at rulle elcykler ud på markedet

Ved udgangen af i år vil UPS drive 61 naturgastankstationer, primært i USA samt i Vancouver i Canada og Tamworth i Storbritannien. Hvor mange stationer den nye investering skal resultere i er ikke specificeret.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense