UPCYCLE STUDIOS

For flere mennesker er døgnet ikke på samme måde som tidligere opdelt i klare kategorier - og drømmen om det gode liv handler om at leve, bo og arbejde efter en friere rytme end den velkendte 09 til 17. Fleksibilitet, symbiose, udveksling og ressourceeffektivitet er højt på dagsordenen for mange danskere. Derfor ser vi, at alternative måder at tænke levevis og samfundsstruktur på, skyder frem. Deleøkonomiens fremdrift er et fint eksempel på denne tendens.

19.10.2017

CSR.dk

Hvordan kan deleøkonomien manifestere sig i fysiske rum?
Under udviklingen af Upcycle Studios har vi taget afsæt i deleøkonomien, fordi grundideen om adgang frem for ejerskab behandler indtil flere essentielle aspekter af bæredygtig udvikling. Deleøkonomien tager fat om et af de vigtigste miljømæssigt bæredygtige tiltag - at dele ressourcer. Når vi deler ressourcer, opstår der også lettere fællesskaber i de delende miljøer. Og desuden gavner deleøkonomien både forbruger og ejers økonomi.

Et fleksibelt og bæredygtigt projekt
Hovedgrebet for projektet er opstået af den rå bymæssige kontekst, men især også af de fremherskende tendenser i samfundet - ikke blot for at få boligerne til at falde naturligt ind i omgivelserne, men også fordi det harmonerer med en ny bæredygtig måde at leve på.

Med Upcycle Studios gør vi således begreber som symbiose, ressourceudnyttelse, og deleøkonomi til boligens grundsten. Dette kommer blandt andet til udtryk igennem den ekstreme grad af fleksibilitet, der er udviklet til projektet - og som sikrer den bedst mulige udnyttelse af boligerne i alle døgnets timer samt tilpasser sig beboernes forskellige faser i livet.

Det betyder, at Upcycle Studios er en bolig, der kan anvendes som en kombineret bolig og værksted for kreative, selvstændige eller iværksættere. Boligen kan også anvendes som én bolig i sit fulde omfang for store familier. Eller den kan inddeles i to selvstændige afdelinger, der giver mulighed for at leje den ene afdeling ud - og samtidig udvide kredsen af bekendtskaber i de perioder i livet, hvor der ikke er behov for mange værelser.

Livskvalitet gennem fællesskab
Livskvaliteten i Upcycle Studios er udviklet ud fra en devise om, at ”fællesskabet trives bedst, hvis der er plads til individet”. Det handler om et stærkt fællesskab og naboskab, der ikke går ud over individets muligheder for privatliv og egen udfoldelse - og det handler om deleøkonomi. De seneste års opblomstring af deleøkonomien viser os, at det ikke kun er enormt praktisk at lade ressourcer, der ellers står ubrugte hen, blive sat i brug af andre end ejeren - det medfører også en økonomisk gevinst for alle.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: bæredygtige byer

I verdens jagt på et bedre klima, renere luft og sundere mennesker, er klodens byer altafgørende. Her fortæller danske og udenlandske eksperter og partnere på CSR.dk om ny teknologi, tendenser og målsætninger, der skal skubbe udviklingen i den bæredygtige retning.

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online