Unleash rykker til Singapore i 2018

Innovationseventen Unleash, der blev afviklet for første gang sidste år, skal i 2018 finde sted i Singapore. Dermed fortsætter arbejdet med at udvikle bæredygtige idéer til at løfte FN’s udviklingsmål.

Singapore rummer en befolkning svarende til hele Danmarks på et areal ikke meget større end Bornholm og har dermed nogle unikke bæredygtighedsudfordringer, som deltagerne til Unleash 2018 blandt andet skal beskæftige sig med..

02.01.2018

CSR.dk

Fremtidsplanerne sigtede både mod 2030 som den endelige deadline for SDG’erne, men også på 2018, hvor næste udgave af den danskstartede bæredygtighedsevent skal finde sted. På daværende tidspunkt var man ifølge Henrik Skovby ”i kontakt med syv interesserede byer rundt om i verden”, og det felt blev kort inden nytår barberet ned til en enkelt by.

2018-udgaven af Unleash vil således løbe af stablen i den sydøstasiatiske metropol Singapore i maj og juni, hvor deltagerne skal arbejde med nye temaer og nye bæredygtighedsudfordringer, inspireret af den kompakte bystats kultur.

”Danmark kickstartede dette fantastiske initiativ, og der er ingen bedre partner end Singapore til at tage over. Verdensmålene har ambitionen om at bringe den verden, vi lever i, tættere på den verden, vi gerne vil leve i. Singapore er kendt for fremsyn, drive og evne til at handle. Ved at give stafetten videre til Singapore er jeg sikker på, at Unleash vil tage endnu et vigtigt skridt fremad” sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i forbindelse med sit første officielle besøg i Singapore.

Sammen med konsulentvirksomhederne Dalberg og Deloitte er Carlsbergfondet eksekverende partnere på Unleash, og her ser man frem til at eventen bliver den globale begivenhed, det hele tiden har været tænkt som.

Læs også: Pharmavirksomhed rapporter direkte på SDG-targets

”Vi har hele tiden ønsket at afholde Unleash i et nyt land, hvert år frem til Verdensmålenes deadline i 2030. Vi oplevede en kæmpe støtte fra det danske samfund og føler, at Singapore repræsenterer værdier som innovation, multikulturalisme og partnerskaber på tværs af sektorer, der alle er en stor del af Unleash’s grundlag” siger Flemming Besenbacher, der er bestyrelsesformand for Unleash samt bestyrelsesformand for Carlsbergfondet og Carlsberg A/S.

Læs mere om UNLEASH 2018 her.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

28.10.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

29.10.2025

Sted

København