Unisport lancerer bæredygtigt kunstgræsmateriale

Sportfacilitets-virksomheden vil fokusere på innovative og miljøvenlige løsninger, og derfor præsenterer de nu et nyt infill-materiale til kunstgræs.

Unisport lancerer nu et bæredygtigt materiale til kunstgræsbaner. Foto: Unisport..

21.09.2018

CSR.dk

Unisport kaster sig nu ind i kampen for bæredygtighed og præsenterer det helt nyt infill materiale til kunstgræs Saltex Biofill, der er verdens første komplet organiske og fuldt biologisk nedbrydelige infill-granulat.

Læs også: Bolden er rund - og kunstgræsset snart cirkulært

"Det nye infill materiale er udelukkende fremstillet af organiske materialer og 100 procent genanvendeligt. Infill materialet er certificeret biologisk nedbrydeligt og har mange genanvendelsesmuligheder. Vi har skabt mange test-installationer i forskellige lande, og tilbagemeldingerne fra brugere og spillere har været positive. Endelig kan vi sige, at vi har udviklet det mest miljøvenlige kunstgræssystem på markedet, og vi kan ikke vente med at dele det med verden”, siger Unisports udviklingschef for kunstgræs, Anjo van der Wende og fortsætter:

"Vi tror på løbende udvikling og kvalitetskontrol af vores produktsortiment samt et tæt samarbejde med atleter, leverandører af råmaterialer og testlaboratorier. Desuden har vi et genanvendelsesprogram for vores nuværende kunstgræsbaner, så vi kan maksimere graden af genanvendelse til alle dele af kunstgræsbanerne”.

Vil skabe sundere samfund
Det er Unisports mål at skabe flere innovative og miljøvenlige løsninger, ligesom at virksomhedens overordnede vision er at være med til at skabe et sundere samfund ved at få folk til at bevæge sig.

"Vi ønsker at skabe de bedste betingelser for idræt, og sammen med vores kunder skabe et sundere samfund gennem mere motion og bevægelse. Miljøet og folkesundheden er yderst vigtigt i vores daglige drift og en del af alle vores forretningsområder. Vi udvikler konstant produkter og fremstillingsmetoder, der sikrer et grønnere miljø”, siger Petteri Laaksomo, administrerende direktør for Unisport.

Læs også: Topansvarlig Superliga skaber glæde, men ikke overraskelse

Unisport har leveret og monteret mere end 1.000 kunstgræsbaner i Norden, og er en af de producenter, der anbefales af fodboldforbundet FIFA.

 - JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark