Unisport lancerer bæredygtigt kunstgræsmateriale

Sportfacilitets-virksomheden vil fokusere på innovative og miljøvenlige løsninger, og derfor præsenterer de nu et nyt infill-materiale til kunstgræs.

Unisport lancerer nu et bæredygtigt materiale til kunstgræsbaner. Foto: Unisport..

21.09.2018

CSR.dk

Unisport kaster sig nu ind i kampen for bæredygtighed og præsenterer det helt nyt infill materiale til kunstgræs Saltex Biofill, der er verdens første komplet organiske og fuldt biologisk nedbrydelige infill-granulat.

Læs også: Bolden er rund - og kunstgræsset snart cirkulært

"Det nye infill materiale er udelukkende fremstillet af organiske materialer og 100 procent genanvendeligt. Infill materialet er certificeret biologisk nedbrydeligt og har mange genanvendelsesmuligheder. Vi har skabt mange test-installationer i forskellige lande, og tilbagemeldingerne fra brugere og spillere har været positive. Endelig kan vi sige, at vi har udviklet det mest miljøvenlige kunstgræssystem på markedet, og vi kan ikke vente med at dele det med verden”, siger Unisports udviklingschef for kunstgræs, Anjo van der Wende og fortsætter:

"Vi tror på løbende udvikling og kvalitetskontrol af vores produktsortiment samt et tæt samarbejde med atleter, leverandører af råmaterialer og testlaboratorier. Desuden har vi et genanvendelsesprogram for vores nuværende kunstgræsbaner, så vi kan maksimere graden af genanvendelse til alle dele af kunstgræsbanerne”.

Vil skabe sundere samfund
Det er Unisports mål at skabe flere innovative og miljøvenlige løsninger, ligesom at virksomhedens overordnede vision er at være med til at skabe et sundere samfund ved at få folk til at bevæge sig.

"Vi ønsker at skabe de bedste betingelser for idræt, og sammen med vores kunder skabe et sundere samfund gennem mere motion og bevægelse. Miljøet og folkesundheden er yderst vigtigt i vores daglige drift og en del af alle vores forretningsområder. Vi udvikler konstant produkter og fremstillingsmetoder, der sikrer et grønnere miljø”, siger Petteri Laaksomo, administrerende direktør for Unisport.

Læs også: Topansvarlig Superliga skaber glæde, men ikke overraskelse

Unisport har leveret og monteret mere end 1.000 kunstgræsbaner i Norden, og er en af de producenter, der anbefales af fodboldforbundet FIFA.

 - JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense