Unilever annullerer palmeolie-kontrakter

Unilever har opsagt sine kontrakter med en malaysisk palmeolieproducent og -forhandler på grund af medvirken til skovrydning i Indonesien.

Palmeoliefabrikker findes blandt andet på Sumatra i Indonesien..

06.04.2016

CSR.dk

Dagligvareproducenten Unilever, der blandt andet står bag mærker som Knorr, Becel og Rexona, har valgt at annullere sine kontrakter med den malaysiske palmeolieproducent og -forhandler IOI Group. Det skriver edie.net.

Læs også: Palmeolien kommer frem i lyset

Det sker efter, at den malaysiske producent i sidste uge blev suspenderet af Roundtable on Sustainable Palm Oil, fordi en årelang undersøgelse viste, at gruppen bidrog til skovrydning i West Kalimantan i Indonesien.

Unilever, der betragtes som en af ​​verdens største aftagere af palmeolie, skriver således i en erklæring:

"Unilever tager beskyldningerne mod IOI og dens suspension fra RSPO særdeles alvorligt. Vi forventer de højeste standarder fra alle vores leverandører og streng overholdelse af Unilever Sustainable Palm Oil Policy”.

Unilever skriver desuden, at de er i færd med at frigøre sig fra den malaysiske producent og regner med at det er sket inden for tre måneder.

Unilever har -  sammen med Marks & Spencer (M&S) - allerede indvilget i at aftage sin palmeolie fra lande og regioner med ambitiøse klima- og skovbrugsinitiativer.

Som reaktion på suspensionen har IOI nægtet alle de forseelser, som producenten er anklaget for, og er allerede i færd med at appellere afgørelsen.

Læs også: Ecover fjerner palmeolie i rengøringsprodukter

Sammen med 13 andre store mærker, herunder Nestlé og P&G, blev Unilevers palmeoliesourcing-model for nylig gennemgået af Greenpeace. Aktivistgruppen udgav et "scorecard" for palmeolie-rapportering, gennemsigtighed og sourcing. Her blev Unilever rangeret som ”anstændig” med plads til at forbedring. 

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online