Unilever annullerer palmeolie-kontrakter

Unilever har opsagt sine kontrakter med en malaysisk palmeolieproducent og -forhandler på grund af medvirken til skovrydning i Indonesien.

Palmeoliefabrikker findes blandt andet på Sumatra i Indonesien..

06.04.2016

CSR.dk

Dagligvareproducenten Unilever, der blandt andet står bag mærker som Knorr, Becel og Rexona, har valgt at annullere sine kontrakter med den malaysiske palmeolieproducent og -forhandler IOI Group. Det skriver edie.net.

Læs også: Palmeolien kommer frem i lyset

Det sker efter, at den malaysiske producent i sidste uge blev suspenderet af Roundtable on Sustainable Palm Oil, fordi en årelang undersøgelse viste, at gruppen bidrog til skovrydning i West Kalimantan i Indonesien.

Unilever, der betragtes som en af ​​verdens største aftagere af palmeolie, skriver således i en erklæring:

"Unilever tager beskyldningerne mod IOI og dens suspension fra RSPO særdeles alvorligt. Vi forventer de højeste standarder fra alle vores leverandører og streng overholdelse af Unilever Sustainable Palm Oil Policy”.

Unilever skriver desuden, at de er i færd med at frigøre sig fra den malaysiske producent og regner med at det er sket inden for tre måneder.

Unilever har -  sammen med Marks & Spencer (M&S) - allerede indvilget i at aftage sin palmeolie fra lande og regioner med ambitiøse klima- og skovbrugsinitiativer.

Som reaktion på suspensionen har IOI nægtet alle de forseelser, som producenten er anklaget for, og er allerede i færd med at appellere afgørelsen.

Læs også: Ecover fjerner palmeolie i rengøringsprodukter

Sammen med 13 andre store mærker, herunder Nestlé og P&G, blev Unilevers palmeoliesourcing-model for nylig gennemgået af Greenpeace. Aktivistgruppen udgav et "scorecard" for palmeolie-rapportering, gennemsigtighed og sourcing. Her blev Unilever rangeret som ”anstændig” med plads til at forbedring. 

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København