Unilever annullerer palmeolie-kontrakter

Unilever har opsagt sine kontrakter med en malaysisk palmeolieproducent og -forhandler på grund af medvirken til skovrydning i Indonesien.

Palmeoliefabrikker findes blandt andet på Sumatra i Indonesien..

06.04.2016

CSR.dk

Dagligvareproducenten Unilever, der blandt andet står bag mærker som Knorr, Becel og Rexona, har valgt at annullere sine kontrakter med den malaysiske palmeolieproducent og -forhandler IOI Group. Det skriver edie.net.

Læs også: Palmeolien kommer frem i lyset

Det sker efter, at den malaysiske producent i sidste uge blev suspenderet af Roundtable on Sustainable Palm Oil, fordi en årelang undersøgelse viste, at gruppen bidrog til skovrydning i West Kalimantan i Indonesien.

Unilever, der betragtes som en af ​​verdens største aftagere af palmeolie, skriver således i en erklæring:

"Unilever tager beskyldningerne mod IOI og dens suspension fra RSPO særdeles alvorligt. Vi forventer de højeste standarder fra alle vores leverandører og streng overholdelse af Unilever Sustainable Palm Oil Policy”.

Unilever skriver desuden, at de er i færd med at frigøre sig fra den malaysiske producent og regner med at det er sket inden for tre måneder.

Unilever har -  sammen med Marks & Spencer (M&S) - allerede indvilget i at aftage sin palmeolie fra lande og regioner med ambitiøse klima- og skovbrugsinitiativer.

Som reaktion på suspensionen har IOI nægtet alle de forseelser, som producenten er anklaget for, og er allerede i færd med at appellere afgørelsen.

Læs også: Ecover fjerner palmeolie i rengøringsprodukter

Sammen med 13 andre store mærker, herunder Nestlé og P&G, blev Unilevers palmeoliesourcing-model for nylig gennemgået af Greenpeace. Aktivistgruppen udgav et "scorecard" for palmeolie-rapportering, gennemsigtighed og sourcing. Her blev Unilever rangeret som ”anstændig” med plads til at forbedring. 

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København