Unikt jernbanesamarbejde skal sikre fødevaresikkerhed i Sverige

For at bidrage til at sikre Sveriges fødevaresikkerhed under coronakrisen indgår Volvo, ICA, Scanlog og Green Cargo et samarbejde om at få taget et ellers stillestående godstog i brug. "Det føles både godt og meget vigtigt", lyder det.

Scanlog har brugt toget i nordgående retning i seks år til at transportere dagligvarer - for eksempel på vegne af ICA. Foto: Green Cargo/Krister Källström.

20.04.2020

CSR.dk

Almindeligvis kører togene med Green Cargo i sydgående retning af for at transportere Volvos varer fra Sverige til fabrikken i den belgiske by Gent.

Det svenske logistikfirma Scanlog har brugt toget i nordgående retning i seks år til at transportere dagligvarer - for eksempel på vegne af ICA.

Siden Volvo midlertidigt indstillede produktionen på sin lastbilfabrik i Gent pga. coronasituationen, har toget holdt stille, men nu vil ICA og Volvo i samarbejde med Scanlog og Green Cargo igen tage toget i brug.

En usikker situation
Samarbejdet, der tog sin begyndelse i påskedagene, betyder, at to 19 vogne lange tog om ugen – svarende til 80 lastbiler - vil sende varer fra Gent til ICAs lager.

Dette reducerer risikoen for varemangel, der er knyttet til verdens nuværende usikre situation med spredning af infektioner i Europa og potentielt tab af kapacitet på førersiden på grund af sygefravær.

”Sverige er afhængig af, at transport fra Europa fortsætter med at fungere. Faldende eksportstrømme reducerer tilgængeligheden af lastbilkapacitet for nordgående varer. Flere og flere færgelinjer lukkes ned, hvilket betyder, at lastbiltrafikken skal køre en større del af vejen og krydse mange landegrænser", siger Scanlogs administrerende direktør, Mattias Ljungberg.

Læs også: Undersøgelse: Forbrugerne dømmer virksomhedernes corona-adfærd hårdt

"At være i stand til at sikre, at en stor mængde dagligvarer kan transporteres med jernbane, føles både godt og meget vigtigt”, tilføjer han.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

15.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

13.05.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K