Unikt jernbanesamarbejde skal sikre fødevaresikkerhed i Sverige

For at bidrage til at sikre Sveriges fødevaresikkerhed under coronakrisen indgår Volvo, ICA, Scanlog og Green Cargo et samarbejde om at få taget et ellers stillestående godstog i brug. "Det føles både godt og meget vigtigt", lyder det.

Scanlog har brugt toget i nordgående retning i seks år til at transportere dagligvarer - for eksempel på vegne af ICA. Foto: Green Cargo/Krister Källström.

20.04.2020

CSR.dk

Almindeligvis kører togene med Green Cargo i sydgående retning af for at transportere Volvos varer fra Sverige til fabrikken i den belgiske by Gent.

Det svenske logistikfirma Scanlog har brugt toget i nordgående retning i seks år til at transportere dagligvarer - for eksempel på vegne af ICA.

Siden Volvo midlertidigt indstillede produktionen på sin lastbilfabrik i Gent pga. coronasituationen, har toget holdt stille, men nu vil ICA og Volvo i samarbejde med Scanlog og Green Cargo igen tage toget i brug.

En usikker situation
Samarbejdet, der tog sin begyndelse i påskedagene, betyder, at to 19 vogne lange tog om ugen – svarende til 80 lastbiler - vil sende varer fra Gent til ICAs lager.

Dette reducerer risikoen for varemangel, der er knyttet til verdens nuværende usikre situation med spredning af infektioner i Europa og potentielt tab af kapacitet på førersiden på grund af sygefravær.

”Sverige er afhængig af, at transport fra Europa fortsætter med at fungere. Faldende eksportstrømme reducerer tilgængeligheden af lastbilkapacitet for nordgående varer. Flere og flere færgelinjer lukkes ned, hvilket betyder, at lastbiltrafikken skal køre en større del af vejen og krydse mange landegrænser", siger Scanlogs administrerende direktør, Mattias Ljungberg.

Læs også: Undersøgelse: Forbrugerne dømmer virksomhedernes corona-adfærd hårdt

"At være i stand til at sikre, at en stor mængde dagligvarer kan transporteres med jernbane, føles både godt og meget vigtigt”, tilføjer han.

- SMF

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online