Ny kampagne skal lære unge at elske verdensmålene

Unge danskere vil gerne leve mere bæredygtigt, men ved ikke hvordan. Det skal ny kampagne på de sociale medier hjælpe med.

ILoveGlobalGoals og Tuborgfondet vil sammen gøre ’Verdensmål til hverdagsmål’. Arkivfoto..

26.09.2018

CSR.dk

Unge danskere vil gerne være mere bæredygtige og klimavenlige i deres daglige valg, men de ved ikke, hvordan de skal gøre det.

Det er baggrunden for en ny kampagne, hvor de to organisationer ILoveGlobalGoals og Tuborgfondet sammen vil gøre ’Verdensmål til hverdagsmål’. Det skal ske ved at mobilisere unge på de sociale medier i forsøget på at opnå FN's 17 verdensmål.

Det skriver dr.dk.

”Verdensmålene skal gøres til hverdagsmål, så vi kan skabe handlekraft og bred opbakning til de politiske og samfundsmæssige tiltag, der er nødvendige for en bæredygtig omstilling. Ligesom iLoveGlobalGoals mener vi i Tuborgfondet, at unge spiller en vigtig rolle for at få det til at ske,” siger souschef i Tuborgfondet Nanna Bang.

De fem hashtags

  1. iVoteGlobalGoals – hvordan kan du bidrage til bæredygtigheden i dine politiske valg?
  2. iBuyGlobalGoals – er du bæredygtig i de produkter, du køber og de virksomheder du støtter?
  3. iLiveGlobalGoals – de muligheder du har for at leve bæredygtigt i hverdagen og på ferier
  4. iInvestGlobalGoals – dit potentiale for at tænke bæredygtigt i pensionsopsparing/investeringer
  5. iWorkGlobalGoals – dit valg om at bidrage bæredygtigt gennem studie og arbejdsliv

Læs også: Kan man lancere en bevægelse, som allerede er i gang

Håbet med kampagnen er ifølge dr.dk, at unge mennesker vil hashtagge iLoveGlobalGoals og fem lignende hashtags på de sociale medier, når de for eksempel rejser klimavenligt eller laver bæredygtige madretter og derigennem inspirere andre unge mennesker til en lignende livsstil.

”Det skal være en slags positiv #metoo-kampagne med fokus på handling,” siger forkvinden bag iLoveGlobalGoals, Lotte Hansen til dr.dk og understreger samtidig at alle må deltage i kampagnen, men at det helt centrale mål er at få de unge mennesker, der i forvejen dyrker en bæredygtig livsstil, med på vognen.

Verdensmål er for topmøde-agtige
ILoveGlobalGoals har forud for kampagnens start fået foretaget en Epinion-undersøgelse blandt unge i alderen 18-30 år, der viser, at to tredjedele ikke mener, de lever bæredygtigt nok, og at halvdelen af de adspurgte unge ikke ved, hvad de kan gøre for at leve mere bæredygtigt.

Afstanden fra den enkelte unge danskers hverdag til verdensmålene – og hensigten med disse – er en af de ting, som Lotte Hansen med iLoveGlobalGoals ønsker et opgør med.

”Verdensmålene virker stadig meget "topmøde i New York-agtige". Og så er der en ubalance i informationsstrømmen,” siger Lotte Hansen til dr.dk og fortsætter:

”Det er klimaet den ene dag og så Trump-snak de næste tre dage. Vi får så mange informationer, at vi bliver helt trætte. Derfor er vi nødt til at holde et langvarigt og konstant fokus på, hvad der reelt er vigtigt.”

Og til at holde det fokus er der brug for nyt, ungt blod – ikke mere af det samme.

”Jeg har gået til konferencer om det her i to år. Og vi mødes de samme mennesker, med de samme verdensmålsnåle i vores skjorteflip, og vi klapper ad hinanden, og vi giver hinanden en knuser. Men lige pludselig kunne jeg ikke holde det ud længere", siger Lotte Hansen til dr.dk.

Det var derfor hun startede iLiveGlobalGoals, hvis ambition er, at hver tyvende unge dansker har hørt om bevægelsen, når vi skriver september 2019.

Læs også: Hul igennem til danskernes vilje til bæredygtighed

Men Lotte Hansen tillader sig også at drømme om en endnu større udbredelse:

”Jeg så gerne, at hver tredje unge dansker lidt ude i fremtiden tænker: Det vil jeg gerne være en del af, siger Lotte Hansen og konstaterer så:

”Men i øjeblikket, er det jo kun hver tiende dansker, der ved, hvad verdensmålene er. Så det er lidt op ad bakke”.

 - JMA

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 København

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

access2innovation
Webinar
Virtual A2i Talk: Financing for Projects in Africa: EIFO’s Role and Strategy

In this A2i Talk, EIFO—The Export and Investment Fund of Denmark—will discuss both the opportunities and challenges associated with doing business in Africa.

Dato

28.03.2025

Tid

09:30

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

31.03.2025

Tid

09:00

Sted

Fredericiagade 15 1310 København K

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

01.04.2025

Sted

Aarhus & København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Human Rights & Environmental Due Diligence under the CSDDD

Join Poul Schmith Kammeradvokaten, The Footprint Firm, Danish Institute for Human Rights and UN Global Compact Network Denmark for an insightful webinar on Human Rights & Environmental Due Diligence under the Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) and what it means for Danish businesses.

Dato

01.04.2025

Tid

14:00

Sted

Online